Domowa kuracja na popękane dłonie. Sprawdź!

31. 5. 2020 · 3 minuty czytania

Szukasz sposobu na popękaną skórę dłoni? Sprawdź, jak przygotować domowy okład z dodatkiem emolientów i soli fizjologicznej. Poznaj domowe metody pielęgnacji rąk!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Domowa kuracja na popękane dłonie. Sprawdź!

Domowa kuracja na popękane dłonie przyda się każdemu, kto przez częste mycie rąk, dezynfekcję wysuszającymi płynami na bazie alkoholu, a także kontakt z detergentami czy zimno, ma popękaną skórę dłoni. Sprawdź polecany przez dermatologa przepis na bezpieczną kurację dla dłoni! Potrzebować będziesz jedynie dobrego kremu emolientowego, flizeliny i soli fizjologicznej (kupisz ją w każdej aptece).

Domowe sposoby na popękane dłonie − sprawdzony przepis

Dlaczego pękająca skóra dłoni zazna ukojenia po tej domowej kuracji? Skąd wziął się ten przepis? O sposobie leczenia spierzchniętych i popękanych dłoni przez okład z emolientem i solą fizjologiczną usłyszałam w programie telewizji śniadaniowej. Opowiadał o nim doświadczony dermatolog. Dlatego właśnie zyskał moje zaufanie. Ma to też wiele sensu…

Okłady z kremu emolientowego to jedno z najlepszych rozwiązań w przypadku popękanych dłoni. Prawdą jest także, że najlepsze efekty uzyskasz, jeżeli nasmarujesz dłonie grubą warstwą kremu, a następnie nałożysz na nie bawełniane rękawiczki. Okład taki warto pozostawić na dłoniach na noc.

A po co ta sól fizjologiczna? Pomaga ona w dostarczaniu do głębszych warstw skóry składników odżywczych kremu. Co więcej, jeżeli na Twojej skórze pojawiły się rany, wilgoć jest niezbędna do przyspieszenia regeneracji się skóry. Rany goją się bowiem najlepiej w wilgotnym środowisku. Foliowy worek pomoże zachować właściwe środowisko, a wytwarzane przez niego ciepło sprawi, że składniki aktywne kremu zaczną lepiej działać.

Jaki krem wybrać? Przede wszystkim taki, który będzie regenerował skórę, a więc będzie zawierał lipidy i składniki uszczelniające płaszcz hydrolipidowy(np. ceramidy − znajdziesz je w kremie Ziaja Ceramidowa). Sprawdzą się tu np. kremy, które dają efekt bariery (m.in. La Roche-Posay Cicaplast, regenerujący, barierowy krem do rąk lub też Avene Cicalfate, regenerujący krem do rąk, efekt bariery). Warto wybrać również coś spośród kremów odżywczych. Ja bardzo cenię sobie krem z olejem lnianym Dermedic Emolient Linum krem. Odżywcze działanie dla skóry ma także miód, który znajdziesz np. w kremie odżywczym Vianek.

Domowa kuracja na popękane dłonie − przepis

Do przygotowania kuracji na popękane dłonie potrzebować będziesz:

  • Emolientowy krem do rąk
  • Flizelinę i worki rękawiczki) foliowe
  • Sól fizjologiczną

Domowa kuracja na popękane dłonie:

1.Na dłonie nałóż tłusty krem do rąk.

2.Okryj dłonie flizeliną i skrop ją solą fizjologiczną.

3.Nałóż na flizelinę worek foliowy.

4.Okład trzymaj na dłoniach przez 20 minut.

Popękane dłonie − domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na popękane dłonie. Z problemem tym przychodzi się zmierzyć przede wszystkim osobom, które tak jak ja, mają bardzo wrażliwą i suchą skórę. Ale w okresie mrozów, gorącego powietrza, a przede wszystkim przez częste mycie dłoni i stosowanie wysuszających środków do dezynfekcji nawet Ci o „grubej” skórze nie uchronią się czasem przed problemem popękanych dłoni.

Dlaczego tak się dzieje? Dłonie codziennie narażone są na kontakt z wodą i detergentami. Chodzi nie tylko o środki chemiczne do czyszczenia np. łazienek czy kuchni, czy też środki piorące. Detergentem będzie też zasadowe mydło, które choć dobrze oczyści skórę (także z niebezpiecznych dla zdrowia wirusów, w tym koronawirusa!), wysusza skórę i pozostawia ją narażoną na wszelkie urazy. Dłonie są nieustannie w ruchu, a więc pozbawienie skóry nawilżenia, a co za tym idzie elastyczności, sprawia, że naskórek łatwo w tych miejscach po prostu pęka.

Do domowych sposobów radzenia sobie z popękaną skórą na dłoniach należą m.in. stosowanie kremów regeneracyjnych i emolientowych, a także moczenie w siemieniu lnianym, kąpiele w rumianku czy szałwii, parafinowanie dłoni czy okłady z naturalnych olejów, np. oleju ze słodkich migdałów czy oliwy z oliwek (obydwa tłuszcze są bogate w witaminę E i kwasy omega-3 i -6).

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora