Domowe mydło glicerynowe [PRZEPIS DIY]
Mydło glicerynowe pomaga w utrzymaniu naturalnego poziomu pH, a dodatkowo nawilża skórę. Poleca się je w szczególności do cery suchej. Sprawdź, jak przygotować własny kosmetyk!
Spis treści
Mydło glicerynowe pomaga w utrzymaniu naturalnego pH skóry oraz utrzymuje jej odpowiednie nawilżenie. Polecam je szczególnie w pielęgnacji cery suchej i bardzo suchej. Aby wprowadzić mydło glicerynowe do codziennej pielęgnacji, nie musisz wydawać majątku! Takie mydło możesz wykonać w domu sama, dodając do niego naturalne składniki.
Dla kogo mydło glicerynowe z olejkiem z nasion bawełny będzie najlepsze?
Jeżeli masz problem z przesuszoną i wrażliwą cerą, pewnie nieobce Ci są specjalistyczne kosmetyki i dermokosmetyki. Ich zadaniem jest natłuścić i na długo nawilżyć skórę. W walce z suchymi łuskami na ciele czy sypiącym się z nóg i rąk, białym naskórkiem, pomóc może jednak… mydło robione w domu.
Zwyczajne mydła łazienkowe, przez swój zasadowy odczyn, wysuszają dłonie. Sprawiają, że są one szorstkie, a czasem nawet popękane. Powodują, że naruszona zostaje naturalna ochrona skóry w postaci płaszcza lipidowego i zaburzają równowagę kwasowo–zasadową. Podobnie dzieje się z wszelkiego rodzaju płynami do kąpieli i żelami pod prysznic, które kuszą swoim egzotycznym zapachem.
Dlatego, aby nie podrażniać wysuszonej skóry myciem i stosowaniem zasadowych detergentów, możesz wprowadzić do codziennej pielęgnacji środek, który ma współczynnik pH zbliżony do Twojego ciała. Mowa o glicerynach. Odczyn gliceryny oscyluje wokół pH 5. Twoja skóra też jest kwaśna (jej pH waha się od 5,5 – 6,5). Z kolei odczyn większości mydeł to ok. 10 pH. Jak widzisz, jest różnica!
Mydełko glicerynowe świetnie sprawdzi się u osób z przesuszoną i popękaną skórą. Ale uwaga! Uważaj na nie, jeżeli masz skórę tłustą z tendencją do łatwego zatykania się porów.
Aby wzmocnić działanie nawilżająco–łagodzące, do mydła glicerynowego możesz dodać rozmaite oleje, zioła czy nasiona, które poprawią kondycję Twojej suchej cery.
Poniżej proponuję, w jaki sposób skomponować chłodzące mydło glicerynowe z olejem z nasion bawełny i listkami mięty.
Jak zrobić mydło glicerynowe w domu?
Jak sama zauważysz, przepis na mydło glicerynowe jest bardzo prosty.
Przygotuj:
- szklaną miskę,
- garnek z wodą,
- silikonową szpatułkę do mieszania,
- silikonowe foremki na babeczki lub kostki lodu.
Zaopatrz się też w:
- 250 g bazy glicerynowej,
- 15 g oleju z nasion bawełny,
- kilka listów mięty.
Jeśli masz już przygotowane wszystkie składniki, możesz zaczynać!
Wykonanie:
Najpierw przygotuj kąpiel wodną. W garnku zagotuj 2–3 litry wody. Litraż wody powinnaś ustalić na oko tak, aby dno szklanej miski było w niej zanurzone. Jednocześnie pamiętaj, żeby woda nie wlewała się do miski.
Gdy woda się zagotuje, włóż do niej szklaną miskę z 250 g bazy glicerynowej. Gdy gliceryna zacznie się rozpuszczać, dodaj 15 g oleju z nasion bawełny. Całość mieszaj silikonową szpatułką, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
Po wyjęciu bazy mydlanej z kąpieli wodnej, do masy dorzuć kilka listków mięty. Następnie płynną konsystencję przelej do silikonowych foremek na babeczki lub kostki lodu.
Pozostaw do ostygnięcia przez około 12–24 godzin w chłodnym i zacienionym miejscu. Po tym czasie wyciągnij mydełka z foremek i gotowe!
Jak gliceryna, olej z nasion bawełny i mięta działają na suchą skórę?
Wiesz już, że mydło glicerynowe zdecydowanie lepiej wpływa na utrzymanie właściwej równowagi kwasowo–zasadowej skóry, ale nie jest to jego jedyna zaleta! Przede wszystkim gliceryna jest szeroko wykorzystywana w kosmetyce, bo pomaga utrzymać wodę w skórze.
W efekcie, po nałożeniu gliceryny na przesuszoną skórę, odczujesz ulgę i rozluźnienie, a Twoja skóra będzie nawilżona.
Swoją drogą, czy wiesz, że zasada z mydła może utrzymać się na skórze dłoni nawet przez 90 minut po ich umyciu? Przez ten okres, Twoja skóra jest napięta i szorstka w dotyku.
Kolejnym składnikiem mydła glicerynowego przeznaczonego do suchej skóry, jest olej z nasion bawełny. Składnik ten wybrałam nie tylko ze względu na jego właściwości odżywcze i nawilżające. Olej ten jest lekki i nie zapycha porów. Przede wszystkim, zawarta w nim bomba antyoksydantów powoduje, że Twoja skóra wygląda młodo.
Do mydlanej mieszanki dodałam na koniec parę listków świeżej mięty. Nadaje piękny, odświeżający zapach. Jej chłodzące działanie może „wyciszać” suchą i podrażnioną skórę. W dodatku, podobnie jak olej z bawełny, mięta odblokowuje pory, co przy obecności gliceryny, jest niezwykle ważne.