Farbowanie włosów w domu. Jak to zrobić bezpiecznie?

29. 4. 2020 · 5 minut czytania

Choć farbowanie włosów można wykonywać w domu, trzeba zachować ostrożność. O czym pamiętać? Jakie kosmetyki zastosować? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Farbowanie włosów w domu. Jak to zrobić bezpiecznie?

Koloryzacja w domu ma wiele zalet: jest łatwo dostępna, tańsza i szybka. Jednak, żeby uzyskać zadowalający efekt, warto się trzymać określonych zasad. Zobacz, jak wykonać domową koloryzację włosów.

Czym farbować włosy w domu?

Na początek wybierz odpowiednią farbę do włosów. Do wyboru masz farbę drogeryjną lub fryzjerską. Możesz też wybrać farbę trwałą lub zmywalną. Profesjonalne kosmetyki fryzjerskie, mogą dać lepszy efekt i dokładniej pokryją odrosty. Są one też bardziej trwałe, a także zawierają składniki odżywcze i pielęgnacyjne. Z kolei, farby drogeryjne są łatwiej dostępne i tańsze, jednak czasem ich jakość pozostawia wiele do życzenia.  

farbowanie włosów w domu

 

Naturalną alternatywną dla fryzjerskich lub drogeryjnych farb jest henna. Henna stworzona jest na bazie barwnika uzyskanego z lawsonii, który przenika do kory włosa i łączy się z włóknami kreatyny. Dzięki temu włosy zmieniają kolor. Zaletą naturalnych farb na bazie henny jest to, że nie zawierają amoniaku i nie podrażniają skóry głowy. Jednocześnie, henna odżywia włosy i chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Henna będzie dobrym wyborem, jeżeli chcesz jedynie podkreślić swój naturalny kolor. Minusem henny jest to, że bardzo ciężko ją usunąć. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku będzie cierpliwe czekanie aż włosy same odrosną. Henna sprawdzi się przy pokryciu pierwszych siwych pasemek.

Sprawdź też, jak często myć włosy farbowane.

farba do włosów

 

W przypadku farbowania siwych włosów, najlepiej skorzystaj z trwałych farb, bo siwe włosy są bardziej „oporne” na koloryzację i zmywalna farba może ich nie pokryć.

Pamiętaj też, że jeżeli masz dłuższe włosy (takie co najmniej do ramion), lepiej kupić 2 opakowania farby. Kieruj się zasadą, że lepiej żeby zostało zapasowe pudełko, niż gdyby miało Ci zabraknąć farby w trakcie koloryzacji.

 

Farbowanie włosów na blond w domu

Farbowanie ciemnych włosów na blond w domu nie wydaje się dobrym pomysłem, zwłaszcza jeżeli nigdy wcześniej sama nie koloryzowałaś włosów. Lepiej trzymać się sprawdzonych kolorów o tonach podobnych do Twoich naturalnych. Kiedy wybierasz kolor nie sugeruj się zdjęciem modelki na opakowaniu, lecz zobacz jakiego efektu możesz się spodziewać na swoich włosach. Z tyłu opakowania znajdziesz grafikę, jaki kolor możesz uzyskać na swoich włosach.

Sprawdź też, jak zachować kolor po farbowaniu.

Farbowanie włosów w domu – krok po kroku

Pamiętaj, że nie musisz farbować włosów samodzielnie. Najlepszym pomysłem jest poproszenie o pomoc drugiej osoby, która dokładnie rozprowadzi farbę tam, gdzie nie sięga Twój wzrok.

1. Próba uczuleniowa

Przed nałożeniem farby na włosy, wcześniej koniecznie należy przeprowadź próbę uczuleniową. Jak to zrobić? Nanieś odrobinę produktu na skórę na ręce (np. w zgięciu łokcia) i odczekaj kilka minut. Następnie, przez minimum 24 godziny obserwuj, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

2. Rozczesz włosy

Przed farbowaniem porządnie rozczesz włosy. Robi się to po to, żeby równomiernie rozprowadzić sebum po całej długości włosów. Nie zaleca się jednak nakładania farby na świeżo umyte włosy, bo sebum stanowi naturalną ochronę przed szkodliwymi składnikami preparatów do farbowania. Włosy nie powinny być też brudne, a jedynie lekko przetłuszczone.

    3. Przygotuj miejsce pracy

    Zanim zaczniesz koloryzacje dobrze zabezpiecz pomieszczenie − farba może narobić trochę bałaganu. Przygotuj też wszystkie akcesoria, które mogą być potrzebne.

    Do koloryzacji potrzebować możesz:

    • miseczkę – plastikową, ceramiczną lub szklaną (metalowa może wejść w reakcję z chemiczną z farbą i zmienić jej kolor)
    • pędzel do nakładania i mieszania farby
    • gumowe lub lateksowe rękawiczki
    • pelerynę do ochrony ubrania lub jednorazowy ręcznik

    Sprawdź też kosmetyki do włosów.

    koloryzacja w domu

    4. Podziel włosy na sekcje

    Najpierw zrób przedziałek na środku głowy od czoła aż po kark. Następnie, podziel włosy i zrób przedziałek od ucha do ucha. Włosy z „górnych sekcji” podepnij spinkami lub klipsem.

    5. Chroń skórę

    Przed farbowaniem zabezpiecz skórę głowy przy linii włosów. Nałóż na nią krem emolientowy. Posmaruj nim czoło, uszy i kark.

    6. Najpierw odrosty

    Farbowanie zaczynaj od odrostów, a dopiero na końcu nałóż farbę na końcówki.

    7. Trzymaj się instrukcji

    Farbę na włosach trzymaj zawsze dokładnie tyle, ile zaleca producent. Czas ten liczy od położenia ostatniej dawki farby. Zbyt krótkie lub długie trzymanie farby może spowodować, że uzyskany kolor będzie całkowicie inny od zamierzonego czy też skóra głowy zostanie podrażniona.

    farbowanie ciemnych włosów na blond w domu

    8. Dokładnie zmyj farbę z włosów

    Najpierw zwilż włosy odrobiną wody, następnie masuj je aż do momentu powstania piany. Potem bardzo dokładnie spłucz aż do momentu, gdy woda po płukaniu nie będzie już zabarwiona.

    9. Odżywka

    Po koloryzacji, koniecznie nałóż na włosy odżywkę, która powinna domknąć łuski włosa, wygładzić je i zapobiec zmywaniu się koloru. Najczęściej taka odżywka dołączona jest do opakowania farby.

    Jak dbać o farbowane włosy?

    Włosy po farbowaniu mogą być osłabione, przesuszone i łamliwe. Dlatego, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Peeling skóry głowy (np. Pharmaceris H Stimupeel), nakładanie bogatych w regenerujące i nawilżające składniki odżywek (np. Ziaja Oliwkowa, regenerująca odżywka do włosów) i maseczek (do włosów farbowanych polecam Ziaja Intensywny Kolor, maska do włosów farbowanych), zabezpieczanie końcówek olejkiem (np. Ziaja Cupuacu, suchy olejek do twarzy oraz ciała i włosów) – to są podstawowe kroki w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Polecam również raz na jakiś czas wykonać zabieg olejowania włosów. O tym, w jaki sposób się za to zabrać, pisała Lila w artykule: Olejowanie włosów – moje sprawdzone, domowe sposoby.

    Zobacz też, jak działa peeling skóry głowy: Peeling skóry... głowy? Jak działa i czy warto go robić?

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice