Jak chronić włosy przed słońcem, aby nie straciły koloru?

21. 6. 2018 · 4 minuty czytania

Słońce ma negatywny wpływ na włosy. Uszkadza kosmyki, a także sprawia, że tracą swój kolor i blask. Co zrobić, by temu zapobiec? Sprawdź w naszym artykule!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jak chronić włosy przed słońcem, aby nie straciły koloru?

Farbowanie włosów w lecie niesie ze sobą ryzyko utraty wymarzonego koloru. Słońce znacznie je rozjaśnia i sprawia, że włosy farbowane na ciemno − jaśnieją. Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów latem? Sprawdź najnowsze trendy w kosmetyce, czyli filtry UV na włosy!

Ochrona włosów przed słońcem − dlaczego jest ważna?

Utrwalone na włosach letnie, słoneczne refleksy wyglądają kokieteryjnie i nie skłamię, jeśli powiem, że znam osoby, które lubią je mieć. Ale warto zachować umiar i ostrożność w „opalaniu włosów”! Zbyt częsta ekspozycja włosów na słońce grozi ich uszkodzeniem i stopniową utratą pigmentu. Promienie UV mogą rozkładać białka włosów, powodować ich matowienie i ogólne osłabienie wytrzymałości włosa.

Dermatolog Wilma Bergfeld mówi, że promienie słoneczne działają bardzo podobnie do wybielaczy, tylko stosowanych na włosy. „Wybielacz” reaguje z melaniną we włosach i usuwa kolor w nieodwracalnej reakcji chemicznej. „Wybielacz” uszkadza także powłokę i białko włosów, które nazywane jest keratyną.

Sprawdź też, jak prawidłowo myć włosy.

Dlaczego należy chronić włosy przed słońcem

 

Uszkodzenia są bardziej intensywne na zewnętrznych fragmentach trzonu włosa. Dlatego jeżeli masz grube, ciemniejsze i bardziej oleiste włosy Twoje włosy są naturalnie bardziej odporne na uszkodzenia promieni UV niż włosy delikatne. Pigmenty w ciemnych włosach mogą ograniczać negatywne działanie promieni UV lepiej niż lekkie pigmenty jasnych włosów. W ten sposób zapewniają nieco większą ochronę przed rozpadem białek.

Jednak coś za coś − działanie filtrujące powoduje rozjaśnienie ciemnych włosów, zwłaszcza w trakcie zwiększonej ekspozycji na słońce.

Poznaj sposoby na elektryzowanie włosów.

 

Objawy uszkodzenia słonecznego włosów

Objawy obejmują: przebarwienia, suche i kruche pasemka, złamane lub rozdwojone końcówki włosa, przerzedzenie i kędzierzawość. Uszkodzone włosy są przesuszone, nie układają się, nie utrzymają loków ani stylu.

Objawy uszkodzenia włosów przez słońce

Jak chronić włosy przed słońcem?

Nawet jeżeli nie zastanawiałaś się wcześniej, jak dbać o włosy latem − każda chwila jest dobra, żeby zacząć od najprostszych czynności.

Pielęgnacja włosów latem to tylko kilka kroków:

1. Noś nakrycie głowy przy dłuższej ekspozycji na słońce

Przygotuj sobie kilka zestawów: chusty, kapelusze, czapki, apaszki – na każdą okazję, do każdego ubioru. Na plażę polecam specjalne namioty plażowe, w których można ukryć samą głowę.

Jak chronić włosy przed słońcem

 

2. Używaj kosmetyków z filtrami UV

Zdecydowanie sięgaj po kosmetyki do włosów suchych − polecam te z serii Klorane: olejek z mango do włosów suchych z filtrem UV czy odżywka bez spłukiwania na bazie wyciągu z granatu (wersja z granatem nadaje się zwłaszcza do włosów farbowanych, bo chroni kolor).

3. Zadbaj o odpowiednie odżywienie i nawilżenie włosów po powrocie z kąpieli słonecznej

To pomoże zmniejszyć utratę koloru. Jeżeli masz ciemne, farbowane włosy – szukaj kosmetyków do włosów ciemnych, najlepiej z chlorofilem, który pogłębia kolor pigmentu (jest to np. Seboradin, lotion do włosów ciemnych). Nie zapominaj o dogłębnej terapii regenerującej i obudowie zniszczonej keratyny – tu z pewnością przyda Ci się bogata w proteiny maseczka intensywnie regenerująca, przykładowo: L'Biotica Biovax regenearycja maseczka do włosów.

Odżywianie i nawilżanie włosów po kąpieli słonecznej

 

4. Nie susz mokrych włosów na słońcu

Szczególnie mokrych od słonej wody morskiej, bo wyschną na wiór i będą bardzo podatne na złamania. Słona woda wypłukuje ochronną warstwę hydrolipidową włosa, czyli jego osłonkę.

Suszenie włosów mokrych na słońcu

5. Ograniczaj zabiegi pielęgnacyjne, które dodatkowo osłabiają włosy

Takie zabiegi to prostowanie, suszenie, kręcenie, używanie wysuszających środków utrwalających – gumy, lakiery, spraye. Wszystko to uszkadza keratynę włosów i sprawia, że stają się bardziej wrażliwe na letnie działanie ciepła i słońca. Uszkodzone białko pozwala na łatwiejsze przenikanie promieni UV do wnętrza włosa.

Filtry UV w kosmetykach do włosów

Jaki rodzaj filtrów znajduje się w kosmetykach do włosów. Można podzielić je na dwa rodzaje: filtry mineralne  i filtry naturalne.

Do filtrów mineralnych (ze związków minerałów) zalicza się dwutlenek tytanu, czyli Titanium Dioxide i tlenek cynku, czyli Zinc Oxide. Nie mają właściwości uczulających, a ich działanie jest długotrwałe.

Filtry naturalne można znaleźć wśród dobrodziejstw natury. Są to wyciągi z aloesu, z bursztynu, z zielonej herbaty, masło shea, zioła rumianek, arnika górska, oleje: z pestek malin, z orzechów laskowych, z kiełów pszenicy, marchewkowy - proteiny ekstraktu z marchwi znajdziesz np. w masce do włosów Seboradin Sun i w szamponie do włosów z serii Seboradin – jednym z dodatkowych składników tego szamponu jest ekstrakt z bambusa bogaty we flawonoidy.

Filtry UV w kosmetykach do włosów

 

Flawonoidy są to roślinne związki o działaniu antyoksydacyjnym, obecne również w zielonej herbacie, arnice czy rumianku. Ich główna rola to zapobieganie uszkodzeniom wywoływanym promieniowaniem UV.

Więcej o antyoksydantach możesz przeczytać w artykule Oli: Antyoksydanty: ochrona skóry mieszczucha!

Połączenie działania filtrów dwóch kategorii zapewni Twoim włosom maksymalną ochronę przed promieniami UV.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice