Przyciemnianie włosów: jak zachować kolor po farbowaniu?

10. 4. 2018 · 4 minuty czytania

Chcesz zatrzymać ciemny kolor włosów? Sprawdź, jakie kosmetyki, szampony i odżywki stosować. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas codziennej pielęgnacji!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Przyciemnianie włosów: jak zachować kolor po farbowaniu?

Jak zatrzymać kolor włosów farbowanych na ciemno? Szukasz sprawdzonych sposobów? W dodatku zastanawiasz się, jak często można myć włosy przyciemniane, aby ich nie zniszczyć? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz nie tylko w salonie fryzjerskim  − zebrałam je dla Ciebie tutaj!

Przyciemnianie włosów często budzi słuszną obawę – zaledwie kilka myć głowy i efekt z pewnością zacznie znikać. Co zrobić, żeby farba z włosów nie schodziła tak szybko? Przestrzegaj tych 7 złotych zasad, a z pewnością będziesz cieszyć się ciemnymi włosami na dłużej.

Zupełnie inaczej wygląda pielęgnacja włosów farbowanych na blond. Pisała o tym Ola w tekście: TOP 6 najlepszych szamponów na farbowane blond włosy.

Pielęgnacja włosów farbowanych

7 ZŁOTYCH ZASAD PIELĘGNACJI PRZYCIEMNIANYCH WŁOSÓW

1. Odczekaj dobę po farbowaniu zanim umyjesz włosy

Fryzjerzy zalecają, żeby pierwsze mycie włosów po farbowaniu nastąpiło nie wcześniej niż po 24 godzinach. Po tym czasie, myj włosy wtedy, kiedy uznasz to za stosowne. Głowę staraj się myć w momencie, gdy włosy zaczynają się przetłuszczać, nie wcześniej.

Sprawdź też kosmetyki do włosów.

Zasady pielęgnacji przyciemnianych włosów

 

2. Unikaj olejowania włosów przez pierwszy tydzień po farbowaniu

Warto wstrzymać się przed używaniem olejów: babassu, shea, palmowego, kokosowego czy kakaowego (i innych), zwłaszcza do tygodnia po zmianie czy odświeżeniu koloru włosów. Po tygodniu możesz bezpiecznie przerzucić się na oleje: jojoba, arganowy, makadamia, awokado, migdałowy czy winogronowy, które są zalecane w takim przypadku.

Niektórzy nakładają odrobinę oleju na włosy przed ich zafarbowaniem – ma to chronić przed szkodliwym działaniem farby i utrzymywać efekt intensywnego koloru na dłużej. Nie gwarantuję, że taka praktyka sprawdzi się w każdym przypadku.

    3. Stosuj szampony i odżywki z henną, chlorofilem, wyciągiem z granatu

    Henna ma delikatnie pokryć, uzupełnić kolor, który jest już na włosach. Dodatkowo wspiera ona działanie składników aktywnych w kosmetykach, co pomaga im wniknąć do wnętrza włosa i do jego cebulki. Dzięki temu proces regeneracji włosów jest przyspieszony, a kolor utrzymuje się dłużej. Serię do włosów ciemnych (z henną) oferuje m.in. marka Biovax.

    Henna, chlorofil i wyciąg z grantu na włosy

     

    Chlorofil pogłębia w naturalny sposób kolor ciemnych włosów. Znajdziesz go w preparatach do włosów ciemnych, np. Seboradin (lotion, szampon).

    Wyciag z granatu ma właściwości ściągajace, które ułatwiają wiązanie barwnika z keratyną włosa. Dzięki temu kolor utrzymuje się dłużej − możesz sięgnać po balsam do włosów na bazie wyciągu z granatu firmy Klorane.

    4. Wypróbuj zakwaszanie odcieni z czerwonym pigmentem

    W związku z tym, że kosmetyki do włosów mają najczęściej odczyn zasadowy, zakwaszanie obniża pH skóry głowy oraz włosów do naturalnego, fizjologicznego odczynu. Na ogół odżywki dołączone do farby działają właśnie w ten sposób. Pomaga to domknąć łuski włosa, co zapobiega utracie pigmentu i ułatwia rozczesywanie. Dlatego, najlepiej jeżeli będziesz stosować preparaty zakwaszające w końcowym etapie pielęgnacji włosów.

    Sprawdź też odżywki do włosów.

    Natomiast przy odcieniach z czerwonym pigmentem i zaraz po farbowaniu, warto zrobić dodatkową płukankę lub sięgnąć po szampon zakwaszający lub maskę (Ziaja Intensywny Kolor, niskie pH). Zakwaszające płukanki domowe można zrobić za pomocą cytrusów, piwa, kawy, herbaty, octu czy hibiskusa. Nie polecam przesadzać z częstotliwością stosowania płukanek − raz na tydzień lub co 2 tygodnie z pewnością wystarczy. Jeżeli jednak poczujesz, że zakwaszanie źle działa na Twoje włosy lub skórę głowy − lepiej zrezygnuj z tej metody.

    Pigment zakwaszający do włosów

    5. Używaj szamponów, masek i odżywek do ciemnych włosów

    Bez wątpienia pielęgnacja włosów obciążonych i osłabionych farbowaniem wymaga więcej uwagi i systematyczności od pielęgnacji naturalnego koloru. Wybór odpowiednich produktów jest kluczem do sukcesu. Jak zawsze warto skorzystać ze wskazówek umieszczanych na opakowaniach i sięgnąć po preparaty przygotowane z myślą o ciemnych włosach.

    Możesz być pewna skuteczności profesjonalnych produktów − nie ma w nich środków, które wzmagają wypłukiwanie pigmentu, wprost przeciwnie, w składzie znajdziesz substancje o właściwościach silnie regenerujących osłabione włosy oraz podtrzymujących kolor. Przy wyborze innych produktów zwróć uwagę, czy nie zawierają hydrolizatów białkowych – wypełniają ubytki w strukturze włosa i jednocześnie wypychają pigment po farbowaniu.

    6. Chroń włosy przed czynnikami zewnętrznymi (zwłaszcza promieniami UV)

    Słońce nie jest sprzymierzeńcem ciemnych włosów. Wakacje, ciepło, bezchmurne niebo to czas wzmożonej ekspozycji na promienie słoneczne, które rozjaśniają pigment, powodują rozchylenie łusek włosa.

    Jeśli dorzucimy do tego kąpiel w wodzie morskiej lub basenie z wybielającym chlorem, możemy pożegnać się z pięknym kolorem. Żeby chronić kolor swoich włosów, przed wyjście ma słońce załóż kapelusz, a na basen nie wchodź bez szczelnego czepka pływackiego. Dobór preparatów z filtrami UV to także dobra decyzja – informacja o ochronie UV powinna znajdować się na opakowaniu. Kosmetykiem z filtrem UV jest np. szampon Seboradin, Ciemne włosy.

    Włosy narażone na czynniki UV

    7. Unikaj suszenia włosów gorącym powietrzem

    Gorący podmuch suszarki także rozchyla łuski włosa i przyspiesza utratę koloru. Tak więc, najlepiej susz włosy naturalnie − pozwól im wyschnąć samodzielnie. Teraz, kiedy dni są coraz cieplejsze, nie będziesz miała z tym większego problemu.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice