Hibiskus − czerwony kwiat w walce ze zmarszczkami
Dlaczego hibiskus dodaje się do kosmetyków ujędrniających? Jakie właściwości wykazuje ta roślina? Do jakiego typu cery się ją poleca? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Hibiskus pomaga ujędrnić skórę, zmniejszyć widoczność zmarszczek i złagodzić podrażnienia skóry. Dodany do kosmetyków zmiękcza skórę, łagodzi podrażnienia i stymuluje regenerację komórek. Ekstrakt z hibiskusa poleca się szczególnie w przypadku problemów z cerą naczynkową, bo działa wzmacniająco na kruche naczynka krwionośne. Hibiskus: właściwości lecznicze i kosmetyczne. Sprawdź, co skrywa w sobie ten czerwony kwiat!
Spis treści:
Hibiskus - właściwości zdrowotne egzotycznej rośliny
Hibiskus to ekstrakt roślinny z kwiatów Hibiscus Sabdariffa o działaniu ściągającym, przeciwutleniającym, nawilżającym, przeciwbakteryjnym i regenerującym skórę. Hibiskus należy do rodziny roślin Malvaceae. Kwiat hibiskusa jest nie tylko oszałamiająco piękny, ale posiada również cenne właściwości, które wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce.
Roślina hibiskusa ma egzotyczne, żywe płatki, które zwijają się delikatnie w kształt trąbki. Kwitnie w różnych kolorach, w tym czerwonym, jasnożółtym i różowym.
Hibiskus od dawna jest stosowany jako składnik herbat ziołowych i leków. Tradycyjnie w napar z hibiskusa zmniejszenia apetyt, a nawet leczy przeziębienia. Jako składnik różnych produktów jest zalecany do pielęgnacji skóry pod oczami, a nawet samych oczu w razie ich podrażnienia. Stosuje się go między innymi w tonikach do twarzy do skóry suchej i mieszanej, nawilżających kremach do skóry, czy w szamponach do włosów osłabionych.
Sprawdź też kosmetyki do twarzy.
Hibiskus - właściwości kosmetyczne
Hibiskus w kosmetyce ma wiele zastosowań. Sprawia, że skóra wygląda na bardziej jędrną, nawilżoną i młodzieńczą. Dlaczego? Oto kilka powodów.
Hibiskus bogactwo kwasów AHA i działanie złuszczające
Jedną z widocznych oznak starzenia się skóry jest pojawienie się przebarwień lub plam starczych. Plamy starcze mogą występować z powodu wielu różnych zmiennych, w tym ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, nadmiernej produkcji melaniny czy genetyki. Ze względu na lekko złuszczające działanie kwasów organicznych znajdujących się w hibiskusie (w tym kwasu cytrynowego i jabłkowego), jego obecność w kosmetyku pomaga przyspieszyć metabolizm komórek. Dzięki temu uzyskujesz bardziej wyrównany koloryt skóry.
Naturalne kwasy, które są obecne w hibiskusie, pomagają kontrolować wypryski trądzikowe. W przeciwieństwie do ostrych, syntetycznych form tych kwasów, które mogą pozbawić skórę naturalnych olejków, kwasy organiczne z hibiskusa przywracają skórze równowagę i zapewniają naturalnie promienną cerę.
Sprawdź też właściwości kwasów AHA.
Hibiskus: moc antyoksydantów
Hibiskus jest bogaty w przeciwutleniacze, zwane antocyjanocydami. Udowodniono, że przeciwutleniacze pomagają zwalczać szkodliwe dla skóry wolne rodniki. Wolne rodniki odradzają się, gdy zanieczyszczenia lub promieniowanie ultrafioletowe wchodzą w kontakt ze skórą, a to powoduje jej przedwczesne starzenie się. Antocyjanocydy nie tylko chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, ale mają również lekko ściągające właściwości. Jest to przydatne, gdy zależy Ci na zmniejszeniu widoczności rozszerzonych porów i gładkiej cerze. Antocyjanocydy działają również przeciwzapalnie i mogą łagodzić stany zapalne skóry, dzięki czemu Hibiskus jest odpowiedni dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień.
Hibiskus: działanie nawilżające
Hibiskus ma naturalnie wysoką zawartość śluzu. Jest to lepka substancja wytwarzana przez roślinę w celu magazynowania wody i żywności. Śluz tworzy naturalny środek nawilżający, który nie podrażnia skóry wrażliwej. Naturalnie bogate w wilgoć właściwości hibiskusa pomagają utrzymać nawilżoną, miękką i sprężystą skórę na dłużej.
Sprawdź też nawilżające kremy do twarzy.
Hibiskus - zastosowanie w kosmetyce
Hibiskus, bogaty w aminokwasy i kwasy AHA, jest używany wszechstronnie w różnorodnych produktach wprowadzanych na rynek kosmetyczny. Według bazy danych Mintel Global New Products (GNPD), hibiskus jest powszechnie stosowany w produktach nowych marek organicznych, a także ugruntowanych marek kosmetycznych. Bez względu na to, czy pochodzi z kwiatów, czy z nasion rośliny tropikalnej, ekstrakt z hibiskusa ma właściwości przeciwutleniające i złuszczające. Dzięki zawartości kwasów AHA kosmetyki z dodatkiem ekstraktu z hibiskusa złuszczają naskórek, pomagaja redukować lekkie przebarwienia i drobne zmarszczki oraz utrzymać odpowiednie nawodnienie skóry.
Ekstrakt jest stosowany jako uzupełnienie działania kosmetyków nawilżających i kremów przeciwzmarszczkowych, przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i skóry pod oczami. Peptydy z wyciągu z hibiskusa w połączeniu z innymi ekstraktami roślinnymi (m.in. żen-szeniem) rozluźniają zmarszczki, napinają skórę oraz redukują cienie i obrzęki. Jeżeli zależy Ci na kuracji odmładzającej skórę, możesz sięgnąć po Lift 4 Skin Active Glycol, czyli produkt przeznaczony do progresywnej kuracji odmładzającej (2 x 15 ml).
Z pewnością ekstrakt z hibiskusa znajdziesz w kremach o właściwościach liftingujących, chociażby w Nuance Magical Supreme Lifting Multi-Active - krem na dzień do skóry normalnej i mieszanej o pojemności 50 ml.
Wyciąg z kwiatu hibiskusa w połączeniu z kwasem salicylowym dodaje się do kosmetyków w celu odblokowania porów poprzez wyeliminowanie martwych komórek skóry, które mogą blokować gruczoły łojowe. Znajdzie się więc w kosmetyku takim, jak serum zwężające pory.
Kwiat hibiskusa działa tonizująco, dlatego hibiskus pojawia się w składzie toników do twarzy, np. Sylveco, tonik hibiskusowy.
Hibiskus działa też na cellulit. Znajdziesz go też w produktach antycellulitowych i samoopalających.
Hibiskus - właściwości lecznicze
A jak medyczne działanie ma hibiskus suszony? Właściwości naparu z rośliny hibiskusa pomaga oczyścić organizm z subtancji toksycznych, reguluje funkcjonowanie wątroby, wzmacnia układ immunologiczny oraz obniża ciśnienie krwi.