Inteligencja seksualna − czy umiesz cieszyć się seksem?

30. 6. 2020 · 4 minuty czytania

Czym jest inteligencja seksualna (SQ)? W jaki sposób SQ pomaga w podniesieniu satysfakcji z pożycia intymnego? Szczegóły na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Inteligencja seksualna − czy umiesz cieszyć się seksem?

Inteligencja seksualna to miernik Twojego zadowolenia z seksu. Wysoka inteligencja seksualna oznacza, że znasz potrzeby swoje i swojego partnera, doskonale wiesz, co sprawia Ci w łóżku przyjemność, a wyrażanie swojej fizyczności przychodzi Ci z dużą łatwością. Zobacz, czym jest inteligencja seksualna i czy da się ją zmierzyć?

Inteligencja seksualna, w skrócie SQ, nie wiele ma wspólnego z ilorazem IQ. Termin ten odnosi się do Twojego poziomu zadowolenia i satysfakcji z życia seksualnego. Inteligencji seksualnej nie należy mylić z wiedzą na temat pozycji seksualnych, znajomością Kamasutry czy posiadaniem dużego doświadczenia seksualnego (wielu partnerów/częste stosunki seksualne).

SQ wyraża to, czy wiesz, co najbardziej sprawia Ci przyjemność, jak pokazywać swoją seksualność, jak rozmawiać o tym z partnerem. Wysoka SQ świadczy także o świadomości potrzeb i upodobań drugiej osoby. Dr Michael Milburn i Sheree Conrad z University of Massachusetts, autorzy książki  „Sexual Intelligence” przyznają, że osoba inteligentna seksualnie potrafi doskonale wczuć się w położenie swojego partnera, np. wie kiedy ma ochotę na współżycie, czego oczekuje w sypialni i jak sprawiać mu przyjemność. W skrócie można powiedzieć, że osoba o bardzo wysokiej inteligencji seksualnej jest po prostu zadowolona ze swojego seksu.

Sprawdź też, czy dopasowanie seksualne to mit.

Inteligencja seksualna para

 

Dojrzałość seksualna − jak się ją osiąga?

Wysoką inteligencją seksualną może wykazywać się ok. 20% ludzi na świecie. Dojrzałość seksualna i związana z nią inteligencja seksualna wcale nie musi być skorelowana z wiekiem. Składa się bowiem na nią doświadczenie, wiedza i przede wszystkim intuicja.

SQ rozwija się już od dzieciństwa. Jak wspomniałam, nie jest związana wcale z częstotliwością uprawiania seksu, ale przede wszystkim z podejściem do niego i własnej cielesności. Seksuolodzy podkreślają, że na inteligencję seksualną niezwykle wpływa wychowanie i mają na nią wpływ rodzice. Wpojenie dziecku, że seks służy jedynie prokreacji lub co gorsza, czerpanie wiedzy na temat seksu z pornografii (często wyparzającej całkowicie obraz naturalnego seksu) może sprzyjać niskiej inteligencji seksualnej.

Sprawdź też, w jakich miejscach można uprawiać seks.

Inteligencja seksualna u mężczyzn

 

Badania wykazują, że często największą inteligencję seksualną mają osoby, które pozostają w stałych związkach. Szczególnie tych, u których strefa intymna nie szwankuje. Nie jest to jednak regułą. Wysoką inteligencję seksualną może posiadać także singiel. Bo wyznacznikiem SQ jest znajomość swojego ciała i umiejętność zaspokajania swoich potrzeb.

Jak wejść na wyższy poziom inteligencji seksualnej? Pierwszym krokiem jest otwartość − na poznawanie swojego ciała, realizowanie swoich potrzeb, rozmowę z partnerem, konfrontowanie swoich oczekiwań w sypialni i asertywnego podejścia do seksu.

    Inteligencja seksualna − test na SQ?

    Czy można zmierzyć inteligencję seksualną? Tak. Ale co ciekawe, najpopularniejszy test na SQ przeznaczony jest dla mężczyzn. Kwestionariusz przygotowany został przez brazylijskiego seksuologa Carmity Abdo. Test taki został stworzony w odpowiedzi na potrzebę posiadania przez mężczyzn dowodu na to, że są dobrymi kochankami.

    Sprawdź też, czy istnieje najlepsza pozycja seksualna.

    Dojrzałość seksualna

     

    A jak sprawdzić swoją inteligencję seksualną? Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytania:

    • Czy znasz swoje potrzeby seksualne?
    • Czy potrafisz je zaspokajać?
    • Czy Twój partner seksualny zna Twoje potrzeby?
    • Czy znasz potrzeby swojego partnera i umiesz je zaspokajać?
    • Czy umiesz odczytywać niewerbalne sygnały swojego partnera?

    Sprawdź też, jak przełamać nudę i rutynę w sypialni.

    Seks to zdrowie!

    Seks w polskim społeczeństwie to wciąż duży temat tabu. A tak naprawdę seks to zdrowie! I to nie tylko psychiczne, ale i fizyczne. Regularna aktywność seksualna może obniżać ciśnienie krwi, wzmacnia serce, redukuje stres, dobrze wpływa na regulację gospodarki hormonalnej. Dodatkowo, udany seks pomaga w problemie z bezsennością.

    Według dr n. med. Maciej Klimarczyk (specjalista psychiatra i seksuolog) seks wpływa na psychikę na różne sposoby. W czasie miłosnych igraszek w mózgu wydzielają się neuroprzekaźniki, które odpowiedzialne są m.in. za odczuwanie przyjemności i euforii. Produkowane są także dopamina i oksytocyna − a więc tzw. hormony szczęścia. Co więcej, brak współżycia seksualnego (abstynencja od seksu) sprzyjają wzrastającej frustracji, a nawet może prowadzić do depresji.

    Sprawdź też, jakie są rodzaje orgazmów.

    Seks to zdrowie

     

    Naukowcy z John Hopkins University dowodzili, że udany seks wpływa korzystanie na rozwój młodych dorosłych − w szczególności kobiet. Stosunki seksualne podnoszą samoocenę i rozwijają u nich poczucie autonomii.

    Badacze z  McGill University stawiają tezę, że udane i satysfakcjonujące życie seksualne może zwiększać zdolności poznawcze u kobiet. W badaniach wzięło udział 78 kobiet heteroseksualnych od 18 do 29 roku życia. Wszystkie regularnie współżyły. Seks przyczyniał się u nich do poprawy pamięci. Było to związane z tworzeniem się nowych neuronów w hipokampie. Inne badania wykazywały, że seks korzystnie wpływał na skupienie i myślenie analityczne.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice