Dlaczego warto używać lubrykantu i kto powinien go używać?
Marzysz o intensywniejszych doznaniach seksualnych? Dowiedz się, jak działają lubrykanty i sprawdź kiedy warto je wybrać. Szczegóły na ten temat znajdzie w naszym blogowym wpisie!
Spis treści
- Co to jest lubrykant?
- Podstawowe informacje o lubrykantach
- Kiedy i jak używać lubrykantu?
- Naturalne nawilżenie − lubrykacja narządów płciowych kobiety
- Niedostateczne nawilżenie w czasie seksu i suchość pochwy
- Domowe lubrykanty − co możesz wykorzystać, a czego nigdy nie stosować?
- Uczulenie na lubrykant — objawy
- Lubrykanty w czasie ciąży i połogu
- Lubrykanty w czasie menopauzy
- Lubrykant − jak stosować, żeby cieszyć się seksem?
Lubrykanty to produkty, które przede wszystkim poprawiają komfort współżycia, zapewniając odpowiednie nawilżenie i redukcję tarcia. Dostępne są w różnych formułach, takich jak wodne, silikonowe czy oleiste, co pozwala na ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb Nawilżające żele intymne mogą być stosowane nie tylko w przypadku suchości pochwy, ale także dla zwiększenia przyjemności podczas zbliżeń czy używania gadżetów erotycznych. Dzięki szerokiej gamie wariantów – od bezzapachowych po smakowe – lubrykanty spełniają oczekiwania różnych użytkowników, jednocześnie dbając o delikatne okolice intymne.
Co to jest lubrykant?
Lubrykanty to produkty nawilżające, łagodzące, a niekiedy wspierające regenerację, przeznaczone do stosowania na miejsca intymne u kobiet i mężczyzn. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie tarcia, które może powodować podrażnienia i otarcia. Preparaty te są szczególnie pomocne w przypadku suchości pochwy, która może towarzyszyć stosunkowi i wynikać z niedostatecznego nawilżenia. Przyczyny suchości mogą mieć podłoże hormonalne, np. w okresie menopauzy, lub być skutkiem stosowania niektórych leków.
Podstawowe informacje o lubrykantach
Lubrykant jest nawilżającym żelem dedykowanym do stosowania w okolicach intymnych. Wybierając go, warto spojrzeć na skład, w którym powinny znaleźć się substancje nie tylko nawilżające, ale również łagodzące. Kluczowy jest również fakt, że formuła lubrykantów powinna być maksymalnie zbliżona (na tyle, na ile to możliwe) do naturalnej wydzieliny pochwy, w skład której wchodzą, np.
Woda | |
Mucyny | śluzowe białka ułatwiające stosunek płciowy. |
Enzymy i peptydy | chroniące przed patogenami, np. drożdżakami i bakteriami. |
Bakterie produkujące kwas mlekowy | (z rodzaju Lactobacillus). |
Kwas mlekowy | i inne kwasy, np. octowy. |
Skwalen |
W dalszej części artykułu odpowiadamy na pytanie: jaki żel nawilżający do okolic intymnych będzie dla Ciebie najlepszy?
Żele intymne – podział
Żele intymne i lubrykanty można podzielić w oparciu o ich główny składnik i bazę tego produktu. Wyróżnia się następujące grupy lubrykantów.
- Wodne − są bardzo bezpieczne, mają zbliżony skład do naturalnej wydzieliny, nie podrażniają, są odpowiednie przy skórze wrażliwej. W opinii niektórych użytkowników i pacjentów są jednak mało wydajne. Warto podkreślić, że ze względu na wodną bazę są kompatybilne z prezerwatywami – nie powodują ich uszkodzenia.
- Oleiste − zapewniają długie nawilżenie, jednak ze względu na swój skład mogą obniżać trwałość, np. lateksu, z którego wykonane są prezerwatywy. Dodatkowo pozostawiają tłuste plamy, które bywają trudne do usunięcia z ubrań czy pościeli. Dowiedz się więcej na temat antykoncepcji barierowej z artykułu: Prezerwatywy - wszystko, co musisz wiedzieć;
- Silikonowe − są to niezwykle wydajne produkty, niejednokrotnie wystarczy jednorazowa aplikacja, w przeciwieństwie do wodnych lubrykantów. Ograniczają tarcie, ale podobnie jak olejowe mogą być trudne do zmycia w przypadku zabrudzenia.
Istotnym składnikiem w wielu lubrykantach jest kwas hialuronowy stosowany w produktach na suchość pochwy. Jest naturalnym składnikiem nawilżającym, który nie podrażnia.
Żele intymne nie tylko ułatwiają zbliżenie, ale także mogą dać Ci dodatkowe doznania podczas seksu. Producenci tworzą coraz to nowsze kompozycje smakowe i zapachowe lubrykantów. Dziś żele intymne komponowane są z myślą o doznaniach dla obojga partnerów. Stymulują dodatkowo narządy płciowe, pobudzają mikrokrążenie i zwiększają rozkosz podczas zbliżenia.
Sprawdź popularne kategorie
Kiedy i jak używać lubrykantu?
Lubrykanty są pomocne przede wszystkim w przypadku suchości pochwy podczas stosunku. To jednak nie jedyna sytuacja, w której można sięgnąć po nawilżające żele intymne. Wiele par decyduje się na ich wykorzystanie w celu:
- Wzmocnienia doznań,
- Podniesienia komfortu w czasie stosunku,
- Użycia ich równocześnie z prezerwatywami, gdy ilość środka nawilżającego na ich powierzchni jest niewystarczająca,
- Zapobiegania podrażnień po stosunku lub bólu związanego z niedostatecznym nawilżeniem.
Dodatkowo lubrykanty i inne żele nawilżające są używane również z niektórymi gadżetami erotycznymi, np. wibratorami, a także w czasie seksu analnego.
Warto postawić również pytanie: jak używać lubrykantu? W zależności od potrzeby wyciśnij odpowiednią ilość lubrykantu na palce i nałóż na go w okolicach intymnych, np. u ujścia pochwy zanim dojdzie do penetracji lub bezpośrednio na penisa. Oprócz tego wiele z obecnych żeli może być stosowany w czasie seksu oralnego – informacje o takim wykorzystaniu znajduje się na opakowaniu.
Naturalne nawilżenie − lubrykacja narządów płciowych kobiety
Brak odpowiedniego nawilżenia podczas seksu sprawia, że kobieta nie tylko traci przyjemność płynącą ze zbliżenia, ale naraża się również na szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak:
- Bolesne otarcia,
- Pieczenie,
- Zaczerwienienie.
Pod względem fizjologicznym pochwa produkuje wydzielinę nawilżającą, która pełni kilka kluczowych funkcji: chroni nabłonek przed wysychaniem, wspiera naturalną florę bakteryjną i ułatwia stosunek płciowy, zmniejszając tarcie podczas penetracji.
W sytuacjach, gdy naturalne nawilżenie jest niewystarczające, na przykład z powodu krótkiej gry wstępnej lub zaburzeń hormonalnych, warto sięgnąć po lubrykant o odpowiednim składzie, który zapewni komfort i zapobiegnie podrażnieniom.
Niedostateczne nawilżenie w czasie seksu i suchość pochwy
Niedostateczne nawilżenie oraz suchość pochwy to jedne z najczęstszych powodów, dla których pary decydują się na stosowanie lubrykantu. Jak wspomniano wcześniej, produkcja naturalnego lubrykantu w pochwie zależy m.in. od fazy cyklu miesiączkowego oraz innych czynników psychofizycznych, takich jak stres. Ważnym elementem sprzyjającym wytwarzaniu wydzieliny pochwowej jest również odpowiednia gra wstępna. Więcej przeczytasz w artykule: Gra wstępna − dla kobiet ważniejsza niż seks.
Warto zaznaczyć, że zmniejszona produkcja wydzieliny pochwowej może wynikać z:
- Okresu poporodowego,
- Menopauzy,
- Stosowanych leków (np. przeciwalergicznych, antybiotyków, tabletek na nietrzymanie moczu).
Przeczytaj: Sucha pochwa to problem prawie co 4. kobiety w Polsce!
Domowe lubrykanty − co możesz wykorzystać, a czego nigdy nie stosować?
Niektóre pary wpadają na pomysł użycia “domowych lubrykantów” – nie są to środki, które mogą być stosowane jako alternatywa dla żeli nawilżających. Domowe oleje, produkty mleczne, włącznie z jajem kurzym, nie mogą być stosowane do okolic intymnych. Ich stosowanie może przyczynić się do osłabienia skuteczności barierowych środków antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw, a także do powstania podrażnienia, zaczerwieniania i sprzyjać drożdżakowym infekcjom intymnym, przeczytaj również: Nawracająca grzybica pochwy.
Mężczyźni bardzo często jako dodatkową, naturalną lubrykację stosują ślinę. Wydaje się to substancja kompatybilna z ludzkim ciałem, ale wcale nie daje ona dobrego nawilżenia. Stwarza to ryzyka przeniesienia mikroorganizmów z jamy ustnej w okolice intymne jak np. wirus opryszczki.
Uczulenie na lubrykant — objawy
Lubrykanty jako produkty do stosowania miejscowego mogą wywołać lokalne dolegliwości, wśród których wymienia się:
- Świąd i pieczenie,
- Zaczerwienienie,
- Wysypkę, np. pęcherzykową,
- Patologiczną suchość,
- Łuszczenie się nabłonka.
Niewykluczone, że alergia może spowodować obrzęk, co wywoła ból podczas lub po stosunku. Oprócz tego czasem występują również nasilone upławy, a w rzadkich przypadkach objawy ogólnoustrojowe, włącznie z dusznościami, które mogą świadczyć o ostrej reakcji anafilaktycznej. Dlatego warto uważać z doborem, szczególnie smakowych i aromatyzowanych lubrykantów, np. o zapachu truskawkowym.
Lubrykanty w czasie ciąży i połogu
Suchość pochwy w ciąży to stosunkowo częste zjawisko, spowodowane zmianami hormonalnymi. W takich przypadkach ginekolodzy zalecają stosowanie produktów nawilżających, takich jak globulki, żele czy tabletki dopochwowe zawierające kwas mlekowy lub hialuronowy.
Podczas ciąży szczególnie ważne jest wybieranie lubrykantów z odpowiednimi atestami, najlepiej dostępnych w aptekach. Specjaliści odradzają stosowanie żeli rozgrzewających, np. z kapsaicyną, które mogą podrażniać delikatne okolice intymne. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu warto skonsultować się z ginekologiem, aby zapewnić bezpieczeństwo.
Lubrykanty w czasie menopauzy
W okresie menopauzy suchość pochwy to jeden z najczęstszych objawów, wynikający ze spadku poziomu estrogenów. W takich sytuacjach lubrykanty mogą okazać się nieodzownym wsparciem, szczególnie podczas współżycia. Ważne jest, aby wybierać produkty o bezpiecznych, przebadanych formułach, dostępnych w aptekach.
Oprócz lubrykantów kobiety w okresie menopauzy mogą stosować produkty przeznaczone do codziennego nawilżania pochwy, takie jak kremy czy globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym. Regularne stosowanie tych preparatów pomaga zwiększyć komfort i wspiera zdrowie intymne na co dzień.
Lubrykant − jak stosować, żeby cieszyć się seksem?
Lubrykanty, czyli żele intymne zwiększające nawilżenie i ułatwiające poślizg podczas zbliżenia intymnego potrafią naprawdę uprzyjemnić i ułatwić współżycie. Używanie żelu intymnego polecane jest nie tylko kobietom z suchością pochwy. Lubrykant sprawdzi się dobrze podczas pierwszego stosunku, który może być bolesny i nieprzyjemny. Wybierając żel, dowiedz się, na bazie czego został stworzony, aby nie osłabić działania prezerwatywy. Unikaj domowych lubrykantów − te mogą spowodować więcej szkody niż pożytku, które mogą uszkodzić barierową antykoncepcję i wywołać podrażnienia.
Źródła:
- Domowe lubrykanty: korzyści i zagrożenia, Krok do zdrowia, https://krokdozdrowia.com/domowe-lubrykanty-korzysci-i-zagrozenia/ (dostęp: 29.01.2022).
- Hill DA, Lamvu G. Effect of lubricating gel on patient comfort during vaginal speculum examination: a randomized controlled trial. Obstet Gynecol. 2012 Feb;119(2 Pt 1):227-31. doi: 10.1097/AOG.0b013e3182426275. PMID: 22270273.
- Kennedy CE, Yeh PT, Li J, Gonsalves L, Narasimhan M. Lubricants for the promotion of sexual health and well-being: a systematic review. Sex Reprod Health Matters. 2021;29(3):2044198. doi: 10.1080/26410397.2022.2044198. PMID: 35315312; PMCID: PMC8942543.