Jak prawidłowo myć włosy krok po kroku?

21. 6. 2022 · 7 minut czytania

Jak prawidłowo myć włosy krok po kroku? Przeczytaj nasz poradnik!

Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Jak prawidłowo myć włosy krok po kroku?

Warto pamiętać, że o zdrowe i piękne włosy można zadbać już na etapie ich mycia. Oczyszczanie kosmyków jest podstawową formą pielęgnacji. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że przy tak prostym zabiegu często popełnia się mnóstwo błędów. Jak poprawnie myć włosy? Co ile powinno się je oczyszczać? Odpowiadamy na pytania!

Jak często myć włosy?

Wiele osób zastanawia się, co ile myć włosy, aby utrzymać je w jak najlepszej kondycji. Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że kosmyki należy myć zawsze, gdy tego wymagają, aby czuć się świeżo. Według drugiego stanowiska powinno się ograniczać zbyt częste mycie włosów. Zatem, co ile dni myć włosy? Jeżeli mają one skłonność do przetłuszczania się, nie można myć ich codziennie. Optymalna częstotliwość oczyszczania pasm to mycie co 2-3 dni. Ponadto pamiętaj, aby nie myć ich częściej niż 1 raz dziennie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat częstotliwości mycia włosów farbowanych, przeczytaj artykuł: jak często myć włosy farbowane.

Jak często myć włosy

Włosy przetłuszczające się — co zrobić, aby rzadziej myć włosy?

W skórze głowy znajdują się gruczoły łojowe odpowiadające za natłuszczenie jej powierzchni dzięki wydzielaniu sebum. Warto pamiętać, że zaburzona praca tych gruczołów często prowadzi do odkładania się naturalnego łoju na skórze głowy, co z kolei przyspiesza proces przetłuszczania się włosów nawet do kilku godzin od ich umycia. To sprawia, że pasma są tłuste, pozbawione objętości, błyszczące u nasady i suche na końcach.

Jak zatem myć włosy, żeby się nie przetłuszczały? Osoby z takim problemem nie powinny robić tego ze zbyt dużą częstotliwością, aby nie nasilić pracy gruczołów łojowych. W takiej sytuacji najlepiej umyć włosy około 2 razy w tygodniu, co może pozytywnie wpłynąć na zahamowanie intensywnego wydzielania sebum. Oprócz rzadszego mycia warto sięgać również po odpowiednie szampony do włosów, np. normalizujący szampon do włosów Vianek, który zawiera ekstrakt z pokrzywy ograniczający produkcję sebum.

Po jakimś czasie gruczoły powinny zaprzestać produkować naturalny łój w nadmiernej ilości, dzięki czemu można zacząć myć włosy nieco częściej. Co więcej, przy myciu tego typu włosów trzeba pamiętać, aby nie używać w tym celu gorącej lub bardzo ciepłej wody. Wystarczy ograniczyć się do letniego strumienia. Dodatkowo warto raz na kilka tygodni wykonać peeling skóry głowy, aby usunąć martwy naskórek i pozbyć się nadmiaru sebum. Należy także wybierać odpowiednie odżywki do włosów, które dodatkowo ich nie obciążą i wspomogą codzienną pielęgnację, np. odżywka do włosów przetłuszczających Yope. Z naszego artykułu dotyczącego tego, jak prawidłowo myć włosy przetłuszczające się dowiesz się więcej na temat pielęgnacji tego typu włosów.

    Jak poprawnie myć włosy?

    Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak prawidłowo myć włosy krok po kroku. Istnieje kilka metod oczyszczania skóry głowy oraz pasm. Najczęściej w tym celu używa się samego szamponu, ale nie jest to jedyny sposób. Warto zagłębić się w techniki mycia włosów, aby zyskać zdrowe, piękne pasma. Ponadto niektóre alternatywne metody mycia włosów ograniczają puszenie, elektryzowanie, a także sprawiają, że pukle stają się błyszczące oraz gładkie. Jak najlepiej myć włosy? Możesz wybrać jeden spośród wielu sposobów opisanych poniżej. 

    Mycie włosów szamponem

    Oczyszczanie włosów szamponem jest tradycyjną metodą mycia głowy. Polega ona na wmasowaniu szamponu we włosy, a następnie dokładnym spłukaniu go wodą. To najczęściej stosowany sposób mycia pasm, polecany osobom, które naprawdę nie są zainteresowane rozbudowaną pielęgnacją. Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz umyć włosy tą metodą, wybierz delikatny szampon niepozbawiający włosów oraz skóry ochronnej otoczki lipidowej. Dobrą propozycją jest szampon micelarny Element lub szampon do włosów regenerujący Seboradin Revitalizing.

    Mycie włosów szamponem

    Mycie włosów odżywką

    Inną metodą jest mycie włosów samą odżywką. To odpowiednia technika dla zniszczonych, suchych oraz kręconych pukli, które przez szampon mogłyby ulec dodatkowemu osłabieniu. Ten sposób oczyszczania nie sprawdza się natomiast u osób z przetłuszczającymi się włosami, bo odżywka nie radzi sobie z usuwaniem nadmiaru sebum. Gdy zdecydujesz się na umycie włosów odżywką, wybieraj kosmetyk o prostym składzie i lekkiej formule, bez silikonów i parafiny, np. ajurwedyjską odżywkę do włosów Orientana lub odżywkę do włosów arganową Nacomi. Ponadto pamiętaj, że odżywki należy użyć o wiele więcej niż szamponu.

    Metodą mycia włosów często polecaną przez specjalistów jest dwukrotne zastosowanie kosmetyku pielęgnacyjnego i oczyszczanie włosów szamponem (OMO – Odżywka, Mycie, Odżywka). W pierwszej kolejności nakłada się na pasma odżywkę bądź maskę, a następnie zmywa się preparat szamponem. W kolejnym kroku aplikuje się drugą odżywkę o lekkiej formule, która chroni włosy i ułatwia ich stylizację. Po kilku minutach produkt należy spłukać czystą wodą. 

    Czy mycie głowy powinno się poprzedzić rozczesaniem włosów?

    Najczęściej jest to wskazane, ponieważ dokładne rozczesanie pasm sprawia, że mniej plączą się podczas mycia. Ponadto ulegają lepszemu oczyszczeniu. W ten sposób można uniknąć konieczności rozczesywania kosmyków od razu po myciu, a warto pamiętać, że czesanie wilgotnych włosów nie jest dla nich korzystne i może prowadzić do pojawienia się uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli Twoje kosmyki mają tendencję do plątania się i tworzenia kołtunów, warto sięgnąć po specjalne lotiony do włosów lub balsamy do włosów, które ułatwiają rozczesywanie.

    W jakiej pozycji myć włosy?

    To, jak myć włosy pod prysznicem, zależy przede wszystkim od osobistych preferencji. Oczyszczając głowę oraz kosmyki w pozycji pionowej należy najpierw przebić się przez wierzchnią warstwę włosów, aby kosmetyk dotarł do skóry. Wykonując masaż skalpu, nie masuj niepotrzebnie włosów wierzchniej warstwy. Osoby, które chcą uzyskać większą objętość, powinny myć głowę skierowaną w dół. Dlaczego? W ten sposób można skupić się na oczyszczaniu skalpu z sebum oraz wszelkich zabrudzeń.  Pamiętaj, że przy pochyleniu głowy do dołu uzyskasz swobodny dostęp do skóry głowy. Co więcej, po włosach spływa piana i delikatnie oczyszcza kosmyki. Dzięki temu nie musisz ich mocno trzeć, tak jak ma to miejsce w pozycji stojącej. 

    Jaką wodą powinno się myć włosy?

    Prawidłowe mycie włosów to również dobranie odpowiedniej temperatury wody. Kosmyki należy myć w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, czyli około 36,6 stopni. Dlaczego? Gorąca lub bardzo ciepła woda przyczynia się do pobudzenia pracy gruczołów łojowych, a to z kolei prowadzi do szybszego przetłuszczania. Pamiętaj, że po zakończeniu mycia możesz spłukać włosy letnią lub chłodną wodą. Dzięki temu łuski pasm zostaną domknięte. 

    Nie zapomnij również o delikatnym masowaniu skóry głowy opuszkami palców. Nie dopuszcza się jednak szarpania, drapania i tarcia kosmyków, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na kondycję włosów. Co więcej, osuszając włosy, rób to delikatnie, bez pocierania ich ręcznikiem. Zamiast tego odciśnij nadmiar wody w papierowy ręcznik lub chłonny materiał i pozostaw włosy do wyschnięcia.

    Mycie włosów a rozczesywanie

    Myć włosy rano czy wieczorem?

    Wiele osób zastanawia się również nad kwestią dotyczącą pory mycia włosów. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Można je myć zarówno rano, jak i wieczorem, ale należy pamiętać o kilku zasadach. Jeżeli decydujesz się na oczyszczanie kosmyków wieczorem, wysusz je przed pójściem spać, ponieważ wilgotne pasma są bardzo delikatne, więc mogą łatwiej ulec uszkodzeniom mechanicznym (np. w trakcie ocierania się o pościel). 

    Dla włosów przetłuszczających z pewnością lepsze jest mycie ich po przebudzeniu. Co więcej, przed pójściem spać można wmasować w skórę głowy wybrany olejek. Dzięki temu przez kilka godzin snu składniki odżywcze mają szansę się wchłonąć. Rano wystarczy umyć włosy, nałożyć pielęgnacyjną maskę do włosów, wysuszyć pasma i wystylizować je jak zawsze. To pozwoli zachować im świeży i zdrowy wygląd na cały dzień. 

    Podsumowanie

    Prawidłowe mycie włosów nie jest niczym skomplikowanym, gdy tylko dobierze się odpowiednią metodę oczyszczania. Z pewnością należy poznać wymagania naszych pasm, aby móc zaplanować dla nich najlepszą pielęgnację. To bardzo ważne, ponieważ mycie włosów nieodpowiednią metodą to ryzyko uszkodzenia struktury włosów, a wówczas nawet stosowanie specjalnych preparatów pielęgnacyjnych może nie naprawić zniszczeń. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak dbać o włosy, przeczytaj podlinkowany artykuł, z którego dowiesz się m.in. jakiego rodzaju masz pasma, czym jest olejowanie, a także, co ile warto podcinać końcówki.

    Źródła: 

    1. Gavazzoni Dias MF. Kosmetyki do włosów: przegląd. Int J Trychologia . 2015;7(1):2-15. doi:10.4103/0974-7753.153450, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/ [dostęp online: 08.06.2022]
    2. Asifa N, Kusagur MS, SugaReddy. Powszechne praktyki i poglądy na oczyszczanie włosów. Int J Trychologia . 2017;9(3):136-137. doi:10.4103/ijt.ijt_41_16, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5596653/ [dostęp online: 08.06.2022]
    3. Kusagur MS, Asifa N, SugaReddy. Trendy w pielęgnacji i oczyszczaniu włosów: wiedza, postawa i praktyka. Clin Dermatol Rev 2017;1: 56-60, https://www.cdriadvlkn.org/article.asp?issn=2542-551X;year=2017;volume=1;issue=2;spage=56;epage=60;aulast=Kusagur [dostęp online: 08.06.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Sandra Słuszewska
      Sandra Słuszewska
      Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat zdrowia, a także poznawać tajniki pielęgnacji skóry. Kocham rośliny, a moja dusza podróżnika sprawia, że zaczynam dzień od sprawdzenia tanich lotów na najbliższy weekend.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Sandra Słuszewska
      Sandra Słuszewska
      Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice