Jak zdjąć hybrydę i nie zniszczyć paznokci? Aceton czy frezarka?

21. 9. 2018 · 5 minut czytania

Jak usunąć hybrydę i jednocześnie nie uszkodzić płytki paznokciowej? Jakich kosmetyków używać? No co należy szczególnie uważać? Dowiedz się więcej na ten temat!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak zdjąć hybrydę i nie zniszczyć paznokci? Aceton czy frezarka?

Hybryda − cudowny wynalazek, bez którego pewnie nie jedna kobieta nie wyobraża sobie życia. Ja sama jestem wielką fanką trwałego, zapiekanego lampą UV manicure, który na paznokciach może utrzymać się nawet do 4 tygodni. Niestety, paznokcie po hybrydzie mogą być zniszczone. Jak zdjąć hybrydę z paznokci i ich nie zniszczyć? Czy wykorzystać do tego aceton czy może frezarkę?  Zobacz też, jak ściągnąć hybrydę z paznokci w domu.

Jak ściągnąć hybrydę z paznokci w salonie?

Ściąganie lakieru hybrydowego w salonie to nic prostszego. Po prostu wystawiasz swoje piękne dłonie przed siebie, w kierunku specjalistki, a reszta zrobi się sama. Pytanie tylko, jak ocenić, czy ta specjalistka nie niszczy nam właśnie paznokci. Ściąganie hybrydy w salonach kosmetycznych może przebiegać według kilku scenariuszy. Wytypowałam 2, które najczęściej się powtarzają.

Ściąganie hybrydy za pomocą acetonu

1. Spiłowanie wierzchniej warstwy lakieru

Kosmetyczka zaczyna zabieg od delikatnego (podkreślam: DELIKATNEGO!) spiłowania wierzchniej warstwy hybrydy, czyli tzw. top coat. Dzięki temu preparat do rozpuszczania lakieru hybrydowego szybciej zacznie działać. Czym zmyć hybrydę? Oczywiście acetonem.

Sprawdź też odżywki do paznokci.

Spiłowanie wierzchniej warstwy lakieru

 

2. Nałożenie na paznokcie acetonu

Kosmetyczka bardzo mocno nasącza małe waciki, wielkości paznokcia, acetonem. Następnie taki paznokieć owija folią aluminiową lub specjalnymi zaciskami. Aceton trzyma się na paznokciach przez ok. 10 minut. Chyba, że lakier zacznie łuszczyć się i sam odchodzić od paznokcia wcześniej.

Nałożenie na paznokcie acetonu

 

3. Ściągnięcie lakieru hybrydowego kopytkiem

Po 10 minutach, kosmetyczka ściąga z paznokci aceton. Rozpuszczony lakier hybrydowy praktycznie sam odchodzi od paznokci. Lakier do paznokci usuwany jest za pomocą drewnianego lub metalowego kopytka.

Ściągnięcie lakieru hybrydowego kopytkiem

 

4. Wypolerowanie płytki

Po ściągnięciu lakieru kosmetyczka pewnie zacznie Ci wyrównywać paznokcie blokiem do polerowania. Wyrównać płytkę paznokcia może też za pomocą specjalnej końcówki frezarki.

Wypolerowanie płytki

 

5. Odżywka lub nowy manicure

Po ściągnięciu hybrydy bardzo ważna jest odżywienie paznokci. Kosmetyczka może nałożyć Ci odżywkę do paznokci z lanoliną lub witaminą E. Ważne jest natłuszczenie paznokcia, bo aceton rozpuszcza oprócz lakieru naturalną, tłustą powłokę na paznokciu. Jeżeli jednak wybierasz nowy manicure hybrydowy, kosmetyczka może zaproponować Ci bazę proteinową − ta może wzmocnić paznokcie i dodatkowo sprawi, że lakier będzie trzymał się lepiej.

Sprawdź też maski do rąk.

odżywka do paznokci

 

Na co uważać?

  • Uważaj, żeby kosmetyczka nie spiłowała lakieru aż do płytki i wraz z płytką paznokcia
  • Bardzo ważne jest, żeby nie trzymać na paznokciach acetonu zbyt długo. To substancja drażniąca, która źle wpływa na naturalną płytkę paznokcia.
  • Kosmetyczka nie powinna „zdzierać” lakieru rozpuszczonego przez aceton. Jeżeli hybryda nie odchodzi sama, to namoczenie acetonem trzeba powtórzyć, a nie „zdrapywać” lakier z płytki.
  • Zwróć uwagę, żeby zabezpieczyć paznokcie po ściągnięciu hybrydy.

Ściąganie hybrydy za pomocą frezarki

1. Spiłowanie hybrydy za pomocą frezarki

Najszybszą formą ściągnięcia hybrydy jest usunięcie jej za pomocą frezarki. Kosmetyczka dobiera odpowiednią głowicę frezarki i obroty, z jakimi się obraca. Tu niezwykle istotna jest precyzja ściągnięcia lakieru hybrydowego − ważne jest, żeby spiłować jedynie lakier, a nie płytkę. Ta forma ściągania lakieru hybrydowego ma wielu przeciwników, jednak właściwie wykonana nie niszczy paznokci.

Spiłowanie hybrydy za pomocą frezarki

 

2. Wypolerowanie płytki za pomocą frezarki

Po spiłowaniu lakieru, kosmetyczka decyduje, czy są na paznokciu jeszcze elementy hybrydy, których nie da się spiłować i warto rozmoczyć je acetonem. A takim wypadku, jak w pierwszym scenariuszu, namacza wacik i zawija paznokieć folią. Jeżeli jednak na paznokciu nie ma już lakieru, kosmetyczka zmienia głowicę frezarki i poleruje płytkę paznokcia.

Sprawdź też peelingi do rąk.

3. Odżywienie paznokci

Na zakończenie zabiegu, podobnie jak w pierwszym przypadku, paznokcie warto zabezpieczyć odżywką lub nałożyć nowy manicure, z odżywczą bazą.

Na co uważać?

  • Bardzo ważne jest, żeby nie spiłować płytki paznokcia wraz z lakierem.

Aceton na hybrydy czy frezarka?

Zarówno jedna, jak i druga metoda ma swoich przeciwników i zwolenników. W przypadku rozpuszczania lakieru hybrydowego acetonem istnieje ryzyko zniszczenia naturalnej ochrony paznokcia. Aceton jest substancją szkodliwą, która powinna mieć jak najmniejszą styczność ze skórą i paznokciami. Dlatego bardzo niezdrowe jest moczenie paznokci w acetonie! Jeżeli kosmetyczka przygotuje dla Ciebie małe pojemniczki z acetonem, do których każe włożyć Ci ręce − uciekaj jak najprędzej! Hybrydę rozpuszcza się acetonem przez nałożenie wacika, który pokrywa tylko i wyłącznie powierzchnię paznokcia! Pamiętaj, że aceton jest substancją drażniącą, która oprócz lakieru rozpuszcza także naturalne tłuszcze, które chronią paznokieć przed uszkodzeniami.

Aceton na hybrydy czy frezarka

 

Z kolei metoda usuwania hybrydy frezarką krytykowana jest za to, że urządzenie spiłowuje lakier razem z płytką paznokcia. Przez to paznokci e są potem cienkie jak papier i łatwo się łamią. Jeżeli jednak kosmetykcza sprawnie posługuje się frezarką, nie jest to metoda szkodliwa.

Jak ściągnąć hybrydę w domu?

Jak usunąć lakier hybrydowy w domu? No cóż, tu nie ma wielkiej filozofii. Jeżeli chcesz bezpiecznie ściągnąć lakier hybrydowy w domu, postępuj według jednego z dwóch przedstawionych przeze mnie scenariuszy. Jeżeli nie masz w domu frezarki, najlepiej rozpuść hybrydę acetonem. Uważaj jednak, żeby nie trzymać substancji na paznokciach zbyt długo. Do ściągania lakieru hybrydowego możesz też wykorzystać specjalny płyn acetonowy z lanoliną, która zabezpiecza płytkę paznokcia.

Zaletą ściągania lakieru hybrydowego jest to, że możesz następnie poświęcić dużo czasu na odżywienie paznokci. Po ściągnięciu hybrydy możesz namoczyć je w oleju, np. oleju arganowym, oleju z awokado (np. Etja) lub oleju z jojoba (także polecam Ci olejek z jojoba marki Etja). Sprawdź też mój przepis na odżywczą mieszankę olejków do paznokci: By rosły zdrowe i mocne! Domowy przepis na wzmacniający olejek do paznokci. Po ściągnięciu hybrydy możesz nałożyć na paznokcie serum lub odżywki wzmacniające. Np. Regenerum z witaminą A + E.

olejek do paznokci

 

Jeżeli Twoja skóra po hybrydzie źle się zachowuje, zobaczy czy nie dotyczy Cię czasem uczulenie na hybrydę. Pisała o tym nasza dermatolog Klaudia Dopytalska: Uczulenie na hybrydy. Gdy manicure staje się horrorem

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice