Rozdwajające się paznokcie – robisz to sobie sama!

20. 11. 2020 · 8 minut czytania

Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, zastanów się nad zmianą nawyków żywieniowych. Wiele problemów wynika z nieodpowiedniej diety. Sprawdź, co jeszcze zrobić, by wzmocnić płytkę paznokciową!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Rozdwajające się paznokcie – robisz to sobie sama!

Możesz zapobiec rozdwajaniu się paznokci szybciej niż myślisz. Sprawdź, co stosować na rozdwajające się paznokcie, przeczytaj, co pogarsza ich stan oraz jak uporać się z tym problemem.

Rozdwajanie paznokci − przyczyny

Gdzie szukać przyczyn rozdwajania się paznokci? Może to złe piłowanie, ciągłe obciążanie płytki lakierami i kontakt z chemią (hybrydy, zmywacze), zła dieta, a może wszystko naraz.

Twoim paznokciom zaszkodzić mogą:

  • wykonany w nieprawidłowy sposób manicure,
  • zły sposób piłowania,
  • malowanie paznokci bez wcześniejszego nałożenia bazy,
  • częste usuwanie lakieru zmywaczami,
  • urazy, skaleczenia oraz środki chemiczne,
  • choroby niszczące organizm, w tym nieprawidłowe odżywianie,
  • używanie nieodkażonych akcesoriów,
  • zakażenia bakteryjne i grzybicze,
  • zbyt głębokie wycinanie lub tzw. odpychanie skórek (obrąbka),
  • obgryzanie.
Rozdwajające się paznokcie - przyczyny

 

Jak dieta wpływa na stan paznokci?

Na pewno nie jesteś zaskoczona faktem, że odpowiednie odżywianie to dobry sposób na rozdwajające się paznokcie i ich wzmocnienie. Płytka paznokciowa jest zbudowana z keratyny. W jej skład wchodzą siarka, cysteina, arginina oraz lipidy, wapń, żelazo i fosfor. Żeby Twoje paznokcie były silne i zdrowe, potrzebują odpowiednich witamin i składników odżywczych, np. siarki, żelaza,cynku czy lipidów. Jeśli Twojemu organizmowi brakuje m.in. tych substancji odżywczych, możesz zauważyć u siebie skutki ich niedoboru, m.in. łamanie i rozdwajanie się paznokci. Niedobór witaminy B7 oraz C również wzmaga łamilwość paznokci.

Jak uzupełnić niedobór siarki, żelaza, cynku, lipidów i niezbędnych witamin?

Główne źródła cynku to:

  • mleko i przetwory mleczne,
  • jaja,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • nasiona słonecznika, dyni, ziarna sezamu, orzechy ziemne, kiełki pszenicy,
  • owoce (np. arbuz, pomarańcze, awokado, banany),
  • warzywa (np. brokuły, ziemniaki, cebula, czosnek),
  • brązowy ryż,
  • mięso i tłuste ryby (śledzie, makrele),
  • grzyby.

Główne źródła żelaza to:

  • mięso, podroby (wątróbka), ryby, mleko − wchłanialność wynosi 25%,
  • strączki, orzechy, zielone warzywa liściaste − wchłanialność wynosi 5%.

    Stwierdzono, że poważne niedobory wapnia, żelaza i cynku negatywnie wpływają na zdrowie paznokci i prowadzą do zmian, które często ustępują po kontrolowanej suplementacji minerałów. Twój organizm dużo łatwiej przyswoi żelazo, gdy spożyjesz je razem z witaminą C. Jej najbogatszym źródłem jest rokitnik, porzeczka, owoce dzikiej róży. Dowiedz się więcej o właściwościach kosmetycznych i zdrowotnych rokitnika: Rokitnik w trosce o skórę dojrzałą i nie tylko!.

    Rozdwajające się paznokcie - sposoby pielęgnacji

    Siarka i krzem – pierwiastki silnych paznokci i nie tylko!

    Brak siarki w organizmie zauważysz od razu. Włosy stają się matowe, skóra traci blask, a paznokcie stają się łamliwe i rozdwajają się. Wszystko dlatego, że siarka jest głównym składnikiem keratyny. Oprócz tego wspomaga wchłanianie innych pierwiastków, w tym żelaza i wapnia, które też są budulcem paznokci. W uzupełnieniu jej niedoboru może pomóc spożywanie mięsa, ryb, żółtego sera, mleka, papryki, kapusty, awokado, moreli, truskawek.

    Właściwej diety nie zastąpisz suplementami, ale kiedy Twoja płytka jest wyjątkowo osłabiona, możesz sięgnąć po tabletki na rozdwajające się paznokcie. Wybieraj te ze skrzypem polnym. Zawiera on krzem („pierwiastek urody”), który poprawia kondycję nie tylko paznokci, ale również włosów i skóry. Przy suplementacji przestrzegaj zaleceń lekarza. Krzem jest pierwiastkiem śladowym i organizm potrzebuje niewielkich ilości tego minerału. Więcej na temat skrzypu przeczytasz tu: Skrzyp polny: właściwości panaceum na piękną skórę, włosy i paznokcie!.

    Biotyna na rozdwajające paznokcie

    Badania pokazują, że biotyna (inaczej witamina B7) jest skuteczna w leczeniu słabych, łamliwych paznokci - twierdzi dr F. Cook-Bolden, założyciel Skin Specialty Dermatology w Nowym Jorku.

    Odkryto to po raz pierwszy, gdy suplementami biotyny z powodzeniem leczono łamliwe kopyta u koni. Stąd pomysł, żeby zastosować biotynę na rozdwajanie paznokci. Aby zwiększyć jej spożycie, jedz więcej drożdzy, jajek, orzechów, koziego sera, jagód, kalafiora, kokosa, limonki i awokado – wszystkie te produkty są bogate w biotynę. O biotynie możesz też przeczytać w artykule: Biotyna - właściwości. Poznaj jej wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

    Zadbane paznokcie a rozdwajanie płytki

    Jak dostarczyć lipidy w diecie?

    Choć płytka paznokciowa zawiera poniżej 5% lipidów, są one ich niezbędnym budulcem. Stanowią spoiwo płytki i zapobiegają jej przesuszeniu. Żeby zapewnić organizmowi odpowiednia ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, jedz orzechy, kiełki pszenicy lub dodawaj do potraw wybrany olej: lniany, słonecznikowy, sezamowy, rzepakowy czy sojowy.

    Paznokcie nie lubią wody!

    Woda może niszczyć paznokcie. Widziałaś kiedyś, co dzieje się z drewnem narażonym na zmienne warunki atmosferyczne, działanie deszczu i słońca? Podobnie zareagują paznokcie. Namoczony paznokieć staje się miękki, jest bardziej podatny na uszkodzenia, a kiedy wysycha, staje się kruchy i zaczyna się rozdwajać.

    Jeśli musisz wykonać prace domowe, zawsze zakładaj gumowe rękawice. Po każdym myciu dłoni używaj kremu odżywczo-wzmacniającego do rąk i paznokci. 1 lub 2 razy dziennie możesz użyć kremu do paznokci z woskiem pszczelim, który nawilży paznokcie i zmniejszy utratę nawilżenia płytki. Ciekawą propozycją do regeneracji skóry rąk i paznokci są nasączone odżywczą maską rękawiczki. Ciepło ciała ułatwia wchłanianie składników odżywczych, co jest zaletą takiego rozwiązania. Aby ich działanie przyniosło trwały efekt zabieg trzeba powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli potrzebujesz naprawdę intensywnej odnowy, sięgnij po L'biotica, regenerującą maskę na dłonie w postaci nasączonych rękawiczek.

    Rozdwajające się paznokcie - pielęgnacja

    Jak pielęgnować rozdwajające się paznokcie?

    Nieprawidłowa pielęgnacja wpływa bardzo niekorzystnie na rozdwajające się paznokcie. Jeśli Twoje są bardzo zniszczone, zrezygnuj na jakiś czas z malowania i zmywania hybryd. Daj paznokciom czas na regenerację, stosuj odżywki, olejki, kremy, balsamy z witaminami oraz tabletki ze skrzypem polnym.

    Gdy robisz manicure, pamiętaj, że tylny brzeg płytki nie bez powodu jest pokryty skórką. Jej zadaniem jest ochrona paznokcia przed zanieczyszczeniami i mikroorganizmami.

    Jak pielęgnować rozdwajające się paznokcie?

    Odżywki − sposób na rozdwajające się paznokcie?

    Twarda wierzchnia cześć rogowa płytki zbudowana jest z około 100 warstw. Ale twierdzenie, że nie potrzebuje ochrony, mija się z prawdą. Odżywki pomagają chronić płytkę przed szkodliwym działaniem czynników zewnetrznych oraz niszczącym działaniem lakieru. Substancje lipidowe w kosmetykach wyraźnie poprawiają wygląd płytki paznokciowej, ograniczają ich łamliwość i utrzymują odpowiednie nawilżenie.

    Co na rozdwajające się paznokcie będzie najlepsze? Idealny preparat do pielęgnacji paznokci i skóry wokół powinien być bogaty w określone substancje ochronne i odżywcze. Można do nich zaliczyć ceramidy, witaminy A, E, F oraz C, oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli lipidy.

    Odżywki na rozdwajające się paznokcie

     

    Ceramidy są naturalnym składnikiem lipidów skóry. Wzmacniają spoistość komórek i utrzymuja nienaruszoną strukturę paznokcia. Ich stosowanie poprawia stopień nawilżenia płytki paznokciowej i wyraźnie ją wygładza. Dlatego ceramidy powinny się znaleźć w idealnym preparacie do łamliwych i rozdwajających się paznokci. Przykładem jest Pirolam, odżywka do paznokci z ceramidami.

    NNKT, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz w wybranych olejkach i wyciagach. Ich rola to odżywianie skóry, utrzymanie nawilżenia, ochrona zniszczonego paznokcia i pomoc w jego odbudowie. W produktach do pielęgnacji paznokci takim dodatkiem może być olejek migdałowy, jojoba, bawełniany, z kiełków pszenicy, oliwa z oliwek czy masło shea. Jednym z najbardziej nasyconych lipidami produktów jest Dermena Nail Care Regenail, odżywcze serum do paznokci. Zawiera ono m.in. kwas oleinowy, który znajdziesz w składzie płytki paznokciowej.

    Witaminy działają najlepiej, gdy dostarczane są w diecie. W końcu paznokcie odżywiane są przez naczynia krwionośne. W kosmetykach do pięlgnacji dłoni i paznokci witaminy odżywiają głównie skórę i okolice płytki paznokciowej.

      Jak zmywać lakier?

      Używaj zmywacza jak najrzadziej. Jeśli już musisz usunąć lakier, sięgnij po produkt ze składnikami natłuszczającymi (np. olejem rycynowym). Zmywacze bez acetonu mają w składzie inne rozpuszczalniki organiczne, które również niszczą ochronną warstwę paznokcia i wymywają lipidy. Pamiętaj! Przed kolejnym malowaniem koniecznie zastosuj odżywczą bazę pod lakier, może być z ceramidami (np. odżywka na rozdwajające się paznokcie Pirolam).

      Rozdwajające się paznokcie a zmywanie

       

      Po usunięciu lakieru ważne, aby natychmiast użyć odżywczych, nasyconych witaminami preparatów − również na rozdwajające się paznokcie po hybrydzie. Moja propozycja to serum Regenerum lub suplement na włosy i paznokcie L'biotica Biovax – w składzie ma jedwab oraz witaminy: B5, A, E, C i F. Co jeszcze warto zasosować na rozdwajajace się paznokcie? Dobry posób na odbudowanie warstwy ochronnej paznokci to moczenie ich w podgrzanym olejku rycynowym (przez ok. 15 min) lub smarowanie olejkiem kokosowym bądź arganowym.

      Jak piłować paznokcie?

      Nie obcinaj paznokci, ale je piłuj. Naucz się to robić prawidłowo, a piłowanie wzmocni płytkę.

      1. Wybierz idealny pilnik. Zalecane są pilniki szklane i kryształowe, bo nie przyczyniają się do powstawania urazów mechanicznych brzegu paznokcia. Pomagają zamknąć łuski paznokciowe. Jeśli używasz pilników papierowych, wybierz te z gradacją 200 i powyżej 200. Jeśli masz grube paznokcie, sięgnij po pilnik o gradacji 180.

      2. Nie piłuj paznokci w obydwie strony. Piłowanie w dwóch kierunkach jest dozwolone, jeśli masz pilnik kamienny (krystaliczny, z piaskowca). Najlepszym rozwiązaniem jest piłowanie paznokci długimi pociągnięciami pilnika w jednym kierunku.

      3. Piłuj paznokcie pod odpowiednim kątem (45 stopni).

      4. Nie piłuj wilgotnych paznokci.

      5. Zrezygnuj z metalowego pilnika – powoduje mikrouszkodzenia brzegu paznokcia oraz rozwarstwianie się płytki.

      Jak piłować rozdwajające się paznokcie

      Jak dbać o rozdwajające się paznokcie?

      Staraj się dbać o swoją dietę. Zwróć uwagę, żeby była bogata w żelazo, cynk, biotynę, białka i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Pamiętaj, że niedobory żywieniowe będą różnież odznaczać się na paznokciach. Jeżeli masz problem z rozdwajającymi się paznokciami, odstaw na pewien czas hybrydę i kolorowe lakiery do paznokci. Zamiast tego regularnie je olejuj, nakładaj wzmacniające odżywki i używaj właściwego pilniczka do ich formowania i skracania. Efekt kuracji będzie wkrótce widoczny. 

       

      Źródła:

      1. Marcinkiewicz M.: Paznokcie a ceramidy. W: Farmacja praktyczna. 2015.
      2. Nails and Vitamin Supplementation. W: The Dermatologist. [Nr] 2, 18. 2010.
      3. Calderone J.: The Truth About Hair, Skin, and Nail Supplements. Consumer Reports, 2017.

        Więcej artykułów na ten temat

        O autorze
        Natalia Klonowska
        Natalia Klonowska
        Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Natalia Klonowska
        Natalia Klonowska
        Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
        Przeczytaj więcej od tego autora
        checkout.warnings.Notice