Zrogowacenia na stopach - jakie są przyczyny zrogowaceń i jak je usunąć?

22. 3. 2023 · 6 minut czytania

Zrogowacenia skóry stóp nie muszą być bolesne. Z artykułu dowiesz się, jakie czynniki wpływają na rogowacenie skóry i jakie metody pomagają w ich złagodzeniu.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Zrogowacenia na stopach - jakie są przyczyny zrogowaceń i jak je usunąć?

Zrogowacenia na stopach to powszechny problem. Choć często uważane są wyłącznie za dolegliwość natury estetycznej, mogą powodować mnóstwo nieprzyjemnych objawów, takich jak ból czy dyskomfort podczas chodzenia. W artykule omawiamy przyczyny rogowacenia skóry stóp oraz skuteczne sposoby na zapobieganie i leczenie problemu.  

Zrogowacenia na stopach - przyczyny

Skóra na stopach odpowiada między innymi za ochronę wewnętrznych struktur i licznych zakończeń nerwowych przed uszkodzeniami oraz infekcjami, reguluje temperaturę ciała, chroni przed utratą wilgoci, a także zapewnia odpowiednią przyczepność i stabilność podczas chodzenia, pomagając utrzymać równowagę. To właśnie dlatego jest nawet 4 razy grubsza od przeciętnej grubości skóry na pozostałych częściach ciała

Rogowacenie skóry na stopach jest zjawiskiem zupełnie normalnym. 

  • Notoryczne tarcie, na które narażone są stopy, prowadzi do powstawania mikrouszkodzeń, a te organizm usiłuje zreperować. 
  • W odpowiedzi na te uszkodzenia komórki skóry zaczynają dzielić się szybciej, tworząc na stopach twardą warstwę zrogowaciałej skóry. 

Niestety wiele czynników zewnętrznych może wpływać na zbyt szybkie rogowacenie, a w konsekwencji prowadzić do nadmiernego twardnienia naskórka. Proces potęguje również fakt, że skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych. Nie ma więc ochronnego płaszcza lipidowego, który by ją zmiękczał, co skutkuje powstawaniem zrogowaceń, odcisków, a nawet bolesnego i krwawego pękania.

Jakie są najczęstsze przyczyny zrogowacenia na stopach?

  • Brak odpowiedniego natłuszczania stóp,
  • Chodzenie w niedopasowanym obuwiu oraz w butach na obcasie. Niewygodne obuwie to również wzmożona potliwość, która powoduje odparzone stopy,
  • Kontakt z gorącym piaskiem i słoną wodą morską, np. podczas wakacji na plaży,
  • Nadmierne rogowacenie może być również objawem choroby ogólnoustrojowej, np. chorób układu krążenia lub cukrzycy.

Przeczytaj, jak zrelaksować zmęczone stopy po ciężkim dniu.

Zrogowacenia na stopach przyczyny

Jak usunąć zrogowacenia na stopach?

Twarda skóra na stopach nie wygląda estetycznie, może powodować dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia, dlatego warto próbować wyeliminować problem rogowacenia. Jak to zrobić? Najbardziej efektywnym sposobem jest systematyczne wcieranie w stopy preparatu o właściwościach natłuszczających i nawilżających. W tym celu sprawdzą się kremy i maski do stóp bogate w składniki przyspieszające regenerację skóry i uzupełniające braki lipidów.

Najlepszy krem do stóp to taki, którego formuła zawiera między innymi:

  • Glicerynę,
  • Lanolinę lub alantoinę, które doskonale łagodzą podrażnienia,
  • Mocznik o działaniu intensywnie nawilżającym i złuszczającym martwy naskórek,
  • Roślinne olejki odżywcze, np. ze słodkich migdałów czy olej jojoba,
  • Masło shea,
  • Miód, 
  • Aloes,
  • Witaminy A, E, B5,
  • Kwasy AHA i BHA,
  • Ceramidy,
  • Olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, np. olejek lawendowy lub olejek z drzewa herbacianego.

Skóra na stopach potrzebuje regularnej aplikacji preparatów pielęgnacyjnych, jednak warto podkreślić, że optymalne efekty przyniesie wcieranie kremów przeznaczonych do stóp, ponieważ ich formuły dopasowane są do specyficznych wymagań tej części ciała. Jaki krem będzie dobrym rozwiązaniem na zrogowacenia na stopach?

 

A co z różnego rodzaju tarkami i pumeksami do stóp? Czy pomagają na zrogowaciałą skórę stóp? Zdania podologów są na ten temat podzielone. 

  • Zarówno lekarze, jak i kosmetolodzy zalecają ostrożność podczas usuwania naskórka za pomocą tych akcesoriów, ponieważ zbyt silne ścieranie może prowadzić do nadmiernego narastania zrogowaciałej skóry, co jest naturalnym mechanizmem obronnym skóry.
  • Dodatkowo podczas zabiegu bardzo łatwo o skaleczenie i uszkodzenie skóry
  • Problematyczne jest również utrzymanie narzędzi w należytej czystości, przez co mogą stanowić siedlisko bakterii i grzybów, wywołujących infekcje, a także stany zapalne.

Zamiast agresywnego złuszczania tarką lub pumeksem lepiej postawić na peeling do stóp, który skutecznie usunie martwy naskórek, nie naruszając przy tym jego struktury. W sprzedaży dostępne są peelingi mechaniczne, zawierające drobiny ścierające oraz peelingi enzymatyczne, które złuszczają skórę bez ingerencji mechanicznej. Zabieg należy przeprowadzać regularnie, aby zapobiegać nadmiernemu rogowaceniu skóry i powstawaniu dokuczliwych odcisków lub modzeli. 

Ciekawym i efektywnym sposobem na utrzymanie stóp w należytej kondycji są również skarpetki złuszczające, zawierające specjalnie opracowaną mieszankę substancji pomagających zmiękczyć i złuszczyć zrogowacenia skóry stóp (najczęściej kwasów owocowych lub enzymów) oraz składników o działaniu nawilżającym i kojącym, przyspieszającym regenerację skóry. Sprawdź nasz ranking najlepszych skarpetek złuszczających do stóp.

Jak usunąć zrogowacenia na stopach

Zrogowacenia na stopach - domowe sposoby 

Systematyczna pielęgnacja i stosowanie kosmetyków pielęgnujących stopy są kluczowe dla ich kondycji. Możesz ją dodatkowo wspomóc za pomocą domowych metod, które przyspieszą proces regeneracji oraz zmiękczą twardy naskórek. Oto kilka domowych sposobów na zrogowacenia na stopach, które możesz wypróbować.

  • Moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem natłuszczających olejków lub specjalnych soli przez około 15-20 minut. Kąpiel pomaga złagodzić stan zapalny, a także zmiękczyć skórę, co ułatwia usunięcie zrogowaciałej warstwy. Po wymoczeniu stóp możesz wykonać peeling, a następnie domowy pedicure, który pomoże uniknąć narastających odcisków oraz wrastania paznokci.
  • Sok z cebuli - cebula zawiera kwasy organiczne o właściwościach zmiękczających. Wystarczy przeciąć cebulę na pół, wycisnąć sok na zrogowaciałe miejsca i pozostawić na skórze przez 10-15 minut, a następnie dokładnie spłukać. Możesz również pokroić cebulę w krążki i przyłożyć je do stóp.  
  • Kwaśne mleko - dzięki zawartości kwasu mlekowego pomaga zmniejszyć zrogowacenia na stopach, a dodatkowo nawilża je i wygładza. Namocz stopy w kwaśnym mleku przez około 15-20 minut, a następnie dokładnie je umyj.

Wśród domowych sposobów wymienić należy również maseczki i peelingi, które możesz wykonać samodzielnie. Znakomicie uzupełnią profesjonalną pielęgnację i pomogą w walce o gładkie stopy, a do tego są łatwe do przygotowania. Poniżej trzy propozycje.

Maska z oliwy z oliwek i miodem

  • Wymieszaj 2 łyżki oliwy z oliwek z 1 łyżką miodu.
  • Nałóż mieszankę na stopy i delikatnie wmasuj.
  • Zostaw na 10-15 minut, a następnie spłucz wodą.

Maska/peeling z kawy i oliwy z oliwek

  • Wymieszaj 2 łyżki mielonej kawy i 1 łyżkę oliwy z oliwek.
  • Nałóż mieszankę na stopy i delikatnie wmasuj.
  • Zostaw na 10-15 minut, a następnie spłucz wodą.

Maska z banana i jogurtu naturalnego:

  • Rozgnieć banana widelcem i dodaj łyżkę jogurtu naturalnego.
  • Nałóż na stopy na ok. 30 minut, a następnie dokładnie spłucz.

Jeśli pomimo systematycznej i uważnej pielęgnacji domowej problem nadmiernego rogowacenia skóry stóp nie ustępuje, koniecznie zgłoś się po pomoc do podologa. Specjalista pomoże pozbyć się suchej i twardej skóry na stopach oraz zaproponuje skuteczne metody zapobiegania rogowaceniu naskórka.

Zrogowacenia na stopach domowe sposoby

Podsumowanie

Rogowacenie skóry stóp to stan, w którym skóra na stopach staje się grubsza i twardsza niż normalnie, co może powodować ból i dyskomfort. Przyczyny problemu wynikają głównie z noszenia niewygodnych butów, zwiększonego obciążenia stóp oraz braku odpowiedniej pielęgnacji. Aby złagodzić dolegliwość, można zastosować różne metody, takie jak aplikowanie kremów do stóp, kąpiele w ciepłej wodzie oraz złuszczanie naskórka. W przypadku poważnych lub przewlekłych przypadków należy skonsultować się z lekarzem, lub podologiem.

Źródła:
 
  1. J. Arct, K. Pytkowska, E. Stępniewska, E. Szczepańska, M. Koselak, Zespół pękających pięt - przyczyny i postępowanie podologiczne, [dostęp 22.03.2023 r.]
  2. A. Lewandowska, Substancje czynne i surowce kosmetyczne w wybranych preparatach kosmetologiczno-podologicznych pielęgnujących skórę kończyn dolnych i niwelujących hiperkeratozy, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2023/02/pf_2022_120-125.pdf [dostęp 22.03.2023 r.]

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice