Uczulenie na hybrydy. Gdy manicure staje się horrorem

27. 7. 2018 · 3 minuty czytania

Po nałożeniu lakieru hybrydowego na Twojej skórze pojawiają się zaczerwienienie, wysypka, obrzęk lub rumień? Prawdopodobnie jest to reakcja alergiczna. Jak zminimalizować objawy? Sprawdź!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Uczulenie na hybrydy. Gdy manicure staje się horrorem

Uczulenie na hybrydy może pojawić się znienacka − nie ważne czy jest to Twój pierwszy czy 10 manicure hybrydowy. Czym jest uczulenie na hybrydy? Objawy nie pozostawiają złudzeń. Jest to miejscowa reakcja alergiczna po kontakcie lakieru hybrydowego z paznokciem. Zobacz, jak wygląda uczulenie na hybrydowy lakier do paznokci i jak sobie z nim poradzić.

Uczulenie na lakier hybrydowy − objawy

Jak wygląda uczulenie od hybrydy?

Taka nadwrażliwość na substancje drażniące w lakierze do paznokci może mieć postać:

  • alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry, czyli alergicznego wyprysku kontaktowego  
  • kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, czyli wyprysku kontaktowego z podrażnienia

Więcej na temat alergicznego wyprysku dowiesz się z artykułu: Wyprysk kontaktowy alergiczny: jak go wyleczyć?

Pierwszym objawem, jaki możesz zauważyć po feralnym manicure, jest najczęściej dyskomfort i świąd skóry wokół paznokci. A dokładnie w okolicy wałów paznokciowych. Następnie, w krótkim czasie (zwykle po 24 − 48 godzinach) pojawia się rumień, czyli zaczerwienienie skórek wokół paznokci. Mogą pojawić się także grudki na rumieniowym podłożu, drobne pęcherzyki, a w przypadkach mocno nasilonej reakcji alergicznej mogą powstawać także większe pęcherze wypełnione treścią surowiczą.

Objawy uczulenia na lakier hybrydowy

 

Zmiany skórne początkowo pojawiają się tam, gdzie działa substancja drażniąca (lakier), czyli wokół paznokci palców rąk. Ale z czasem zmiany alergiczne mogą zająć całą okolicę palców, a nawet całe dłonie. Możesz czuć także napięcie skóry i obrzęk palców. Skóra na placach może też zacząć się łuszczyć.

Jeżeli pęcherze pękną, wyleje się z nich treść surowicza, to zmiany stają się sączące. Bardzo łatwo wtedy o nadkażenie bakteryjne i ropną wydzielinę, która zasycha w żółto-miodowe strupy.

 

Uczulenie na hybrydę − choroba zawodowa

Na wystąpienie reakcji alergicznej narażone są nie tylko osoby, u których nakładany jest lakier na paznokcie, a także osoby, które ten lakier nakładają! Mówimy wtedy o zawodowym, kontaktowym zapaleniu skóry. Pojawia się u osób, u których występuje stała ekspozycja na dany alergen. W tym przypadku substancje drażniące w lakierach hybrydowych.

Sprawdź też leki na alergię.

Uczulenie na hybrydę jako choroba zawodowa

 

Alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry, rozwija się u osób, u których przekroczony został próg tolerancji. Może wystąpić jako ostra reakcja alergiczna − szybko, gwałtownie postępuje i od razu pojawiają się objawy, lub przewlekłe uczulenie na lakier do paznokci  − objawy zwykle pojawiają się wolniej i nie są tak nasilone. Alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry to dermatoza zawodowa, która występuje najczęściej!

U osób, które mają nawet niewielki kontakt z substancją drażniącą może spowodować silną reakcję alregiczną i nieprzyjemne objawy, takich jak świąd, rumień, pęcherzyki czy obrzęk.

Sprawdź też, co to jest alergia krzyżowa.

Uczulenie na hybrydę − jak złagodzić?

Jeśli po nałożeniu lakieru hybrydowego zauważysz u siebie rumień, złuszczanie się naskórka, pęcherzyki, pęcherze, grudki czy inne objawy alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry, to szybko usuń lakier. Tak unikniesz rozprzestrzenienia się reakcji alergicznej i nadkażenia bakteryjnego. Jeśli to nie pomoże, albo reakcja jest silna, udaj się do dermatologa. On wdroży odpowiednie leki. Przy silnej reakcji mogą to być preparaty glikokortykosteroidów przyjmowane doustnie.

W trakcie leczenia i po jego zakończeniu ważne jest także odbudowanie bariery naskórka. Tu skuteczne będą nawilżające i natłuszczające emolienty. Zapobiegają one nadmiernemu odparowywaniu wody i zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi, dzięki warstwie ochronnej na naskórku.  

Jak złagodzić uczulenie na hybrydę

 

Leczenie alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry zależne jest od stopnia nasilenia zmian skórnych. W niektórych przypadkach wystarcza leczenie miejscowe. Jeżeli jednak masz bardziej nasiloną reakcję, lekarz przepisze Ci leki ogólne. Najważniejsze jest usunięcie lakieru z paznokci.

W leczeniu miejscowym główną rolę pełnią miejscowe preparaty glikokortykosteroidów, które mogą być aplikowane jako aerozol, roztwór, krem czy maść. W fazie wysiękowej, najlepiej zastosować preparaty miejscowe w formie aerozolu. W przypadku cech nadkażenia bakteryjnego, stosuje się preparaty złożone z antybiotykami. Jeżeli czujesz mocny świąd, skuteczne są leki przeciwhistaminowe stosowane ogólnie.

Sprawdź też maści i preparaty na problemy skórne.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice