Plamy na dłoniach – jak usunąć przebarwienia?
Na Twoich rękach pojawiły się przebarwienia? Sprawdź, jak się ich pozbyć i co możesz zrobić w tym temacie!
Spis treści
Zauważyłaś u siebie brązowe lub czarne plamy na dłoniach? Przebarwienia na rękach to nie tylko efekt starzenia się skóry. Dowiedz się, skąd się biorą, czy są groźne i jak skutecznie je usunąć.
Skąd się biorą przebarwienia na dłoniach?
Po 30. roku życia przebarwienia skóry na dłoniach zaczynają występować u około 35% kobiet. Plamy (nierównomiernie rozłożony pod skórą pigment) pojawiają się szczególnie w miejscach narażonych na częstą ekspozycję na słońce i promieniowanie UV – bez względu na to, czy opalałaś się na zewnątrz, czy w solarium.
Przyjęta nazwa tego typu przebarwień to plamy soczewicowate słoneczne. Obok nich wyróżnia się soczewicowate plamy starcze. Mogą się pojawiać już po trzydziestce, lecz uwidaczniają się z wiekiem. Są efektem wieloletniej ekspozycji nieosłoniętej, niechronionej skóry na słońce i wiatr. Poza dłońmi mogą pojawić się też na przedramionach.
Plamy na dłoniach – jak się ich pozbyć?
Aby przebarwienia na dłoniach stały się mniej widoczne, możesz skorzystać z zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej lub sięgnąć po dermokosmetyki o właściwościach rozjaśniających. Będą to na przykład maść na przebarwienia lub krem rozjaśniający przebarwienia, np. Ava White Skin. Na co zwrócić uwagę? Czego szukać? Wybieraj najlepiej kremy, maści i żele przeznaczone do leczenia przebarwień skóry, które mają w swoim składzie opisane niżej składniki.
Kwas glikolowy
Preparaty zawierające mniejsze stężenie tego kwasu nawilżają skórę, pobudzają jej odnowę i regenerację. Z kolei te o wyższym stężeniu złuszczają i pomagają usuwać przebarwienia.
Filtry
Substancje o działaniu chroniącym przed promieniowaniem UV lub absorbującym je występują praktycznie w każdym kremie na przebarwienia.
Witamina C
Rozjaśnia powierzchnię skóry, chroni przed promieniowaniem UV i opóźnia procesy starzenia się skóry. Zawierają ją między innymi krem na przebarwienia Iwostin i wybielający balsam do ciała Equalan.
Witamina B3
Zwana również witaminą PP lub niacyną zapobiega powstawaniu nowych przebarwień, ponieważ hamuje przemieszczanie się barwnika z komórek pigmentowych (melanocytów) do naskórka. Jej niedobór w organizmie może skutkować tzw. hiperpigmentacją.
Witamina E i masło shea
Działają przeciw wolnym rodnikom, mają właściwości antybakteryjnie, ale oprócz tego mocno nawilżają i chronią skórę – także przed promieniowaniem UV.
Witamina E i masło shea wchodzą w skład regenerującej maski na dłonie L'biotica w postaci nasączonych rękawiczek. Witaminę E, która jest silnym antyoksydantem, podobnie jak witaminę B3, można też przyjmować doustnie, aby chronić skórę od wewnątrz.
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy jest korzystny dla skóry i coraz bardziej popularny. Sama substancja to nasycony kwas dikarboksylowy. Według J. Zeichnera, dyrektora ds. badań kosmetycznych i klinicznych w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku, to związek występujący naturalnie w pszenicy, życie i jęczmieniu. W produktach do pielęgnacji skóry występuje na ogół w gotowej, opracowanej laboratoryjnie formie. Dzieje się tak dlatego, że to opcja bardziej stabilna i skuteczna.
Zazwyczaj zaleca się łączenie kwasu azelainowego z innymi składnikami, ponieważ jest wtedy bardziej efektywny. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, złuszcza i wybiela skórę. Kwas azelainowy to bowiem inhibitor tyrozynazy, co oznacza, że może zapobiegać przebarwieniom. Blokowanie tyrozynazy zakłóca produkcję melaniny, która odpowiada za przebarwienia.
Hydrochinon
Posiada silne właściwości rozjaśniające, dlatego do kosmetyków dodawany jest w niewielkim stężeniu. Hamuje reakcje, które prowadzą do powstawiania melaniny.
Kwasy owocowe
Kwasy owocowe wspomagają proces rozjaśniania przebarwień skórnych, dlatego bardzo często znajdują się w kosmetykach do tego przeznaczonych. Jednym z przykładów jest krem redukujący przebarwienia Nuxe.
Leczenie przebarwień w gabinecie
Przygotowałam dla Ciebie zestawienie 5 metod usuwania przebarwień w gabinetach medycyny estetycznej, które warto przemyśleć.
- Mikrodermabrazja – peeling chemiczny, w którym do ścierania zewnętrznych warstw skóry używa się mikrokryształków tlenku glinu. Mikrodermabrazję można wykonywać mniej więcej co 2 tygodnie.
- Peelingi chemiczne – kwasy AHA, BHA i PHA mają działanie złuszczające i rozjaśniające. Stosowane są również peelingi z użyciem pochodnych witaminy A.
- Fototerapia i laseroterapia – w rozjaśnianiu przebarwień skóry z powodzeniem stosowane jest działanie wiązek światła i lasera. Przebarwienia naświetla się przy użyciu intensywnie pulsującego światła. Przy wykonywaniu tego typu zabiegu nie stosuje się znieczulenia. Ból uśmierzany jest przez schłodzenie skóry przed i po zabiegu.
- Krioterapia – natryskowe lub punktowe zamrażanie przebarwionych punktów na skórze, które prowadzi do powstania małego pęcherzyka. Po jego zagojeniu trzeba odczekać ok. 3-4 tygodnie, żeby przebarwienie zniknęło.
- 24 K Facial Treatment – ten magicznie brzmiący zabieg to połączenie nowych technologii. Jak to działa? Gamma PGA, jony i ultradźwiękowa mgiełka NanoMist pomagają czystym cząsteczkom 24-karatowego złota przeniknąć przez barierę, jaką jest skóra. Złoto pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu kondycja skóry ulega widocznej poprawie, a przebarwienia zostają zredukowane.
Po zabiegach często stosuje się kremy lub maści, które wspierają terapię i utrzymują efekty.
Nic jednak nie zastąpi profilaktyki! Kremy z filtrem to niezbędna ochrona na lato, słoneczne dni i w momentach każdorazowej ekspozycji skóry na słońce.
Plamy na rękach – domowe sposoby
Jak pozbyć się plam na dłoniach w domowym zaciszu?
Produkty z witaminami C i B3 oraz kwas azelainowy
Najlepiej wykorzystać produkty, które zawierają witaminę C i B3. Jeżeli zależy Ci na mocniejszym działaniu specyfiku do rozjaśniania, warto pomyśleć o zakupie 10% roztworu kwasu azelainowego. Kwas widocznie redukuje przebarwienia pigmentacyjne różnego pochodzenia. Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, zrób test płatkowy przed nałożeniem kwasu. Zacznij od tylnej części ramienia, a jeśli nie ma reakcji, nałóż go na dłonie.
Zaleca się stosowanie tego składnika na noc jako finalny krok w codziennej pielęgnacji skóry. Dzięki temu można zapobiec jego rozmazywaniu. Pamiętaj, że jest to środek do punktowego leczenia stanów zapalnych lub ciemnych obszarów skóry. Jeśli rozmażesz kwas azelainowy poza przebarwiony obszar, możesz skończyć z ciemną plamą i jasnym okręgiem wokół niej. Jeśli używasz tego składnika, zdecydowanie powinnaś być sumienna w kwestii stosowania kremów przeciwsłonecznych. Nawet niski poziom światła UV może pobudzać pigmentację i cofnąć to, co osiągnęłaś dzięki kwasowi azelainowemu.
Maska z kurkumy, mąki i cytryny
To jedna z najlepszych metod na usunięcie przebarwień z rąk. Kurkuma zawiera kurkuminę, która hamuje syntezę melaniny i zmniejsza widoczność niepożądanych przebarwień. Kwas owocowy i witamina C obecne w cytrynie rozjaśniają istniejące przebarwienia na skórze. Mąka pomaga wygładzić skórę, usunąć martwe komórki i odsłonić wyraźnie jaśniejszą skórę.
Potrzebne składniki:
- kurkuma – 2 łyżki,
- mąka pełnoziarnista – 2 łyżki,
- sok z cytryny – 2-3 łyżki.
Stosowanie
Wymieszaj wszystkie składniki w misce i dodaj wodę, aby uzyskać gładką pastę. Nałóż ją na dłonie i pozostaw do wyschnięcia. Po tym czasie usuń maskę, pocierając dłonie okrężnymi ruchami. Pozostałości zmyj wodą.
Jeśli cytryna Cię uczula, możesz ją zastąpić sokiem ze świeżego ogórka lub pulpą z papai.
Maska ze świeżego aloesu (aloe vera)
Aloes w kosmetyce stosowany jest od dawna. Maska z niego wykonana to idealny preparat na noc polecany do usuwania przebarwień z rąk. Według badań Aloe Vera zawiera substancję o nazwie Aloin, która może skutecznie zmniejszać pigmentację poprzez hamowanie wzrostu melaniny. Oprócz tego aloes koi i nawilża skórę, zapobiegając jej szybkiemu wysychaniu. W celu uzyskania maksymalnych korzyści zaleca się stosowanie świeżo wyekstrahowanego żelu Aloe Vera.
Potrzebne składniki:
- żel Aloe Vera – 1 szklanka (świeżo przygotowany).
Stosowanie
Nałóż żel aloesowy na czyste, suche dłonie. Zostaw na noc. Zmyj wodą następnego ranka. Powtarzaj codziennie lub raz na dwa dni.
Peelingi pomarańczowe
Kolejna domowa metoda na usuwanie przebarwień z dłoni. Peelingi pomarańczowe są nasycone przeciwutleniaczami, które wymiatają wolne rodniki i zmniejszają uszkodzenia komórek. Witamina C obecna w peelingu pomaga w rozjaśnieniu drobnych przebarwień, ciemnych plam i wyrównaniu niejednolitego kolorytu skóry.
Potrzebne składniki:
- proszek ze skórki pomarańczy – 3-4 łyżki,
- jogurt – pół szklanki.
Stosowanie
Wymieszaj jogurt i proszek ze skórki pomarańczowej, aby uzyskać gładką pastę. Nałóż maskę na czyste i suche dłonie. Pozostaw na 20 - 30 minut. Zmyj wodą. Powtarzaj dwa lub trzy razy w tygodniu.
Czy przebarwienia mogą być groźne?
Mimo że plamy na rękach nie są groźne same w sobie, ich nagłe pojawienie się zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. Przyczyny powstawania przebarwień to nie tylko ekspozycja na promienie UV, ale także zmiany hormonalne, choroby (np. wątroby, czy tarczycy), a nawet używane kosmetyki i leki (mogą się w nich znajdować np. składniki fotoalergizujące).
W niektórych przypadkach wykwit może być podobny do zmian, które powoduje czerniak skóry. Należy się wtedy poddać biopsji, żeby zweryfikować charakter przebarwienia.
Przebarwienia na dłoniach – zapamiętaj!
Tak naprawdę wiele środków rozjaśniających skórę wymaga miesięcy stosowania, zanim pojawią się wyniki. Co więcej, niektóre środki są tylko częściowo skuteczne. Efekty mogą się też różnić w zależności od skóry i intensywności plam. Ważna jest jednak systematyczność, a także konsultacje z lekarzem.
Źródła:
- Saunders: Azelaic acid 101: Everything dermatologists want you to know. W: NBCNews [online].12.08.2020. Dostęp: 17.10.2021. Dostępny w Internecie: https://www.nbcnews.com/select/shopping/azelaic-acid-skin-ncna123635
- M. Schirlo: Kilka nowych faktów o kurkuminie. W: TCMblog [online]. 23.05.2019. Dostęp: 17.10.2021. Dostępny w Internecie: https://tcmblog.pl/dietetyka-i-zycie/kilka-nowych-faktow-o-kurkuminie/
- Arbab, Ahmed & Eltahir, Mahmoud: Review on Skin Whitening Agents. W: Khartoum Pharmacy Journal. 2010. Dostęp: 17.10.2021. Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/publication/249650287_Review_on_Skin_Whitening_Agents