Keratynowe prostowanie włosów po lecie? Czy pomoże zregenerować włosy?

19. 9. 2018 · 4 minuty czytania

Twoje włosy są zniszczone, elektryzują się i mają tendencje do puszenia? Jeśli tak, pomocny może okazać się zabieg keratynowego prostowania kosmyków. Na czym polega? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Keratynowe prostowanie włosów po lecie? Czy pomoże zregenerować włosy?

Czy keratynowe prostowanie włosów, a właściwie keratynowe odżywianie włosów, to dobry pomysł na regenerację po lecie? Odpowiedź może Ci się nie spodobać: to zależy. Jeżeli masz rozjaśniane włosy prostowanie keratynowe nie będzie najlepszym pomysłem. Zobacz, na czym polega keratynowe prostowanie włosów i dowiedz się, jaki efekt dzięki temu uzyskasz.

Często mówi się o keratynowym prostowaniu włosów. A tak naprawdę to, że włosy po zabiegu są proste jak przysłowiowe druty to tylko efekt uboczny mocnego odżywiania włosów. Otóż, może pamiętasz, wspominałam kiedyś, że keratyna to białko, które buduje Twoje włosy. Wiązania keratynowe decydują też o tym, czy Twoje włosy są kręcone, czy też nie. Jeżeli np. stosujesz lokówkę, to tak naprawdę przerywasz wiązania keratynowe i sprawiasz, że włosy są podatne na kręcenie. Ale jest to reakcja chemiczna, która trwa krótko.

Keratynowe prostowanie włosów ma na celu odżywienie zniszczonych, matowych i puszących się włosów. Zabieg wykonuje się na ciepło. Specjalny preparat keratynowy nakłada się na włosy (wcześniej umyte i wysuszone). Po upływie 20 − 30 minut, preparat wprostowuje się, pasmo po paśmie, we włosy prostownicą. Dlaczego? Podniesienie temperatury włosów do 230 stopni C sprawia, że łuski włosa otwierają się, a keratyna lepiej wchodzi w głąb włosów.

Sprawdź też, jak prostować włosy, żeby ich nie zniszczyć.

Keratynowe prostowanie włosów − na czym polega

 

Po zabiegu włosy są zdecydowanie zdrowsze, przede wszystkim tworzy się z nich piękna, lśniąca tafla włosów. Jak już wspomniałam, efektem ubocznym stosowania keratyny jest to, że włosy są proste. Efekt ten utrzymuje się nawet do 5 miesięcy! Jak reklamują producenci preparatów do profesjonalnego prostowania włosów. Ale tak naprawdę, dobry efekt widać na włosach przez dobrze 2 − 3 miesiące. Fryzjerzy podkreślają, że włosy po takim zabiegu są dobrze zabezpieczone i odżywione. Keratyna i znajdujące się w preparacie keratynowym substancje tłuszczowe sprawiają, że włos otoczony jest przez zabezpieczającą otoczkę, która chroni włosy przed uszkodzeniami z zewnątrz.

    Keratyna do prostowania włosów − dla kogo zabieg będzie dobry?

    Zabieg ten polecany jest przede wszystkim osobom ze zniszczonymi włosami. Czy więc keratynowe prostowanie włosów to dobry pomysł na ich odżywienie po lecie? Tak, ale tylko w niektórych przypadkach. Specjaliści zachęcają do tego zabiegu osoby, których włosy: puszą się i elektryzują, są cienkie i pozbawione życia, puszyste i kręcone, zniszczone, przesuszone i wysokoporowate.

    Co ciekawe, zabieg ten nie jest najlepszym pomysłem w przypadku rozjaśnianych blondynek. Jeżeli więc masz rozjaśniane włosy, a po lecie, przez przesuszenie na słońcu, zaczynają się kruszyć i łamać, keratyna nie zdziała cudów.

    Sprawdź też 5 sposobów na puszące się włosy.

    Keratyna do prostowania włosów − dla kogo

    Keratynowe prostowanie włosów − na co uważać?

    Jeżeli prostujesz włosy keratyną w salonie, fryzjer z pewnością pokieruje Cię, co możesz, a czego nie możesz robić z włosami. Najważniejsze jest to, żeby przez 2 − 3 dni nie myć włosów. Unikaj też okazji do zamoczenia włosów po zabiegu. Jeżeli więc chodzisz na siłownie, to przez pierwsze 3 dni po prostowaniu włosów lepiej sobie zrób przerwę od treningów.

    Odstaw też w kąt szampony z SLES i SLS. Zamiast nich używaj delikatnych szamponów i odzywek na bazie naturalnych składników.

    A czy po keratynowym prostowaniu możesz farbować włosy? Tak, ale najlepiej odczekaj dobre 2 tygodnie po zabiegu.

    Sprawdź też, kiedy warto stosować kosmetyki z keratyną.

    Keratynowe prostowanie włosów − na co uważać

     

    Uważaj też jakiego rodzaju preparat jest kładziony na Twoje włosy. Wielką aferą związaną z keratynowym prostowaniem włosów było odkrycie, że w niektórych środkach stosowany jest aldehyd mrówkowy, który jest silną trucizną. Fryzjerzy i producenci produktów keratynowych do prostowania włosów stanowczo temu zaprzeczyli. Ale lepiej sprawdzaj skład kosmetyków, które ktoś nakłada na Twoje włosy.

    Domowe sposoby na prostowanie włosów − jak uzyskać efekt jak po keratynie do włosów?

    Jeżeli Twoje włosy nie nadają się do keratynowego prostowania, polecam Ci domowe sposób na zabezpieczenie włosów i odżywienie ich. Zobacz mój przepis na laminowanie włosów żelatyną i siemieniem lnianym: Laminowanie włosów żelatyną czy siemieniem lnianym? Porównuję 2 domowe przepisy.

    Jeżeli lubisz efekt lśniącej tafli włosów możesz też wykorzystać do tego naturalne produkty do włosów. Ja polecam Ci zestaw regenerujący suche i zniszczone włosy L'biotica Biovax Opuntia Oil&Mango (odżywka, szampon i maseczka). Kosmetyki te zawierają w swoim składzie jeden z najdroższych olejów świata − olej z opuncji,  a także pięknie pachnące masło mangowe. Połysk na włosach pozostawi także nabłyszczający spray do włosów na bazie wosku z magnolii od Klorane − możesz stosować go na suche i na mokre włosy.

    Pamiętaj, że przy regeneracji włosów po lecie najważniejsze jest dobranie odpowiednich kosmetyków. Zamiast niszczących włosy szamponów z silnym detergentem wybierz szampony odżywcze, np. szampon intensywnie wygładzający Ziaja Intensywne Wygładzanie. Polecam Ci także dobranie odpowiedniego balsamu do włosów − stosowany regularnie pomoże Ci wygładzić włosy i zbliżyć się do efektu, jaki możesz uzyskać po keratynowym prostowaniu włosów, np. Vitapil Profesjonalny, lotion.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora