Proteinowa maska z banana do rozjaśnianych włosów − domowy przepis
Rozjaśniane włosy wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Aby je odżywić, warto sięgnąć po proteinową maskę z bananów. Jak ją przygotować? O czym pamiętać, wykonując swój kosmetyk? Sprawdź!
Spis treści
Bez odpowiedniej pielęgnacji rozjaśniane włosy często puszą się, rozdwajają i łamią. Aby temu zapobiec warto regularnie olejować włosy i stosować produkty z proteinami, żeby wzmocnić, nawilżyć i odbudować łodygę włosa. Oto mój sprytny przepis na domową maskę proteinową z bananem i siemieniem lnianym.
Spis treści:
Dla kogo maska na włosy z banana?
Przepis ten przygotowałam z myślą o wszystkich blondynkach, które lubią swój rozjaśniany odcień włosów. I nie ma się tu czego wstydzić! Sama od ponad 10 lat mam nienaturalny, jasny kolor włosów i nie zamierzam nic w tym względzie zmieniać.
Podczas farbowania włosów na blond, głównym zadaniem rozjaśniającej farby jest zdjęcie Twojego naturalnego pigmentu z włosów. Włosy przez to stają się cieńsze, wysuszone i bardziej podatne na złamania. Dlatego bardzo ważne jest dostarczanie im odpowiedniej dawki humektantów i emolientów, które nawilżą włosy i zabezpieczą przed dalszymi uszkodzeniami.
W tym celu wybrałam trzy wspaniałe, naturalne produkty, które świetnie działają na moje rozjaśniane włosy. Są to: banan, siemię lniane i olej z czarnuszki!
Sprawdź też przepis na domowy peeling kawowy na cellulit.
Jak działa maska z banana?
Banan
Wyprzedzając pytanie, które pewnie wpadnie w tym miejscu, odpowiem szybko: tak, słyszałam o problemach, jakie potrafi sprawiać banan na włosach. Wiele blogerek zajmujących się włosami dzieli się swoimi przykrymi przeżyciami związanymi z wypłukiwaniem banana z włosów. Banan ma tendencje do przyklejania się do włosów, dlatego wiele osób rezygnuje z dobroczynnego działania banana na włosy właśnie przez problem ze spłukaniem naturalnej maski bananowej z głowy. Ja jednak mam na to sposób! Wystarczy po prostu wydrażyć ze środka banana czarne ziarenka et voila!
A co takiego banan robi dla Twoich rozjaśnionych włosów?
Banan zawiera w sobie proteiny (w jednym bananie znajduje się ok. 1,1 g białka), a także oleje i witaminy (szczególnie witaminy z grupy B), które odżywią, wzmocnią i wygładzą Twoje włosy. Szczególnie dobrze działa on na rozjaśnione włosy, które po paru myciach straciły swój połysk i blask.
Sprawdź tabletki z witaminą B.
Siemię lniane
O tym magicznym działaniu siemienia lnianego na włosy pisałam przy tekstu: Laminowanie włosów żelatyną czy siemieniem lnianym? Porównuję 2 domowe przepisy. Opowiadałam Ci wtedy, że nałożenie na włosy kleiku z zagotowanego siemienia lnianego wygładzi Twoje włosy, nada im blasku, a przede wszystkim ochroni je przed utratą wilgoci i niszczącym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: zanieczyszczenia powietrza, gorące powietrze suszarki, czy też rozgrzane płytki prostownicy. W przypadku włosów rozjaśnianych taka ochrona jest szczególnie ważna.
Dla przypomnienia − siemię lniane jest źródłem białka, które odbudowuje strukturę włosa i wzmacnia go. Żel czy kleik (zależy, jak kto woli nazywać substancję, która wydostaje się z ziaren lnu po ich zagotowaniu), wygładza łuskę włosa. Sprawia, że włosy są miękkie i nie plączą się.
Olej z czarnuszki
Choć olej z czarnuszki świetnie sprawdza się przede wszystkim w leczeniu schorzeń skóry głowy (szczególnie w przypadku łuszczycy i łupieżu), możesz go także wykorzystać do wygładzenia końcówek swoich włosów. Olej z czarnuszki zawiera: ponad 85 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas linolowy, a także witaminę E i biotynę. Substancje te działają wzmacniająco na włosy − odżywiają je i nadają zdrowy wygląd.
Sprawdź tabletki z witaminą E.
Olej z czarnuszki możesz stosować także sam na rozdwajające się końcówki włosów − wystarczy, że codziennie będziesz wcierać go w końcówki swoich włosów.
Maska do rozjaśnionych włosów z banana - przepis DIY
Żeby zrobić domową maskę z banana do rozjaśnionych włosów potrzebować będziesz:
- 1 banana
- 1/2 szklanki oleju z czarnuszki
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 1 1/2 szklanki wody
1. Do garnka z 1 1/2 szklanki wody wsyp 2 łyżki siemienia lnianego i gotuj je na wolnym ogniu przez 10 minut, aż ziarna lnu puszczą kleik.
2.Zagotowane siemię lniane przecedź przez sitko tak, aby w kleiku nie pozostały nasiona lnu. Nasiona z sitka wyrzuć.
3.Kleik lniany pozostaw do wystygnięcia.
4.Obierz banana ze skórki i przetnij go na pół.
5. Następnie wydrąż z jego wnętrza miąższ z czarnymi ziarenkami i wyrzuć go. To właśnie czarne ziarenka w środku banana sprawiają, że tak potwornie klei się do włosów i trudno go wypłukać.
6. Pozostałą część banana dobrze rozgnieć widelcem.
7. Do banana dodaj 1/2 szklanki oleju z czarnuszki i kleik lniany.
8.Całość wymieszaj na gładką papkę - możesz zrobić to za pomocą miksera.
9. Maskę zacznij nakładać na umyte włosy od okolic ucha w dół - unikaj skóry głowy.
10. Owiń włosy folią spożywczą i pozostaw maskę na 40 minut.
11. Włosy umyj szamponem i odżywką z SLS, aby dobrze wypłukać banana. Używając szamponu i odżywki z SLS łatwiej będzie Ci pozbyć się banana z włosów.
Maskę stosuj 2 razy w tygodniu przez 6 tygodni.