Kłótnie w związku − początek końca czy naturalna kolej rzeczy?

21. 11. 2018 · 3 minuty czytania

Kłótnie zdarzają się nawet w najlepszym związku. Niestety, zdarza się, że ranią drugą osobę. Jak się przed tym uchronić? Co zrobić, by nie doprowadzić do sytuacji destrukcyjnych? Czego unikać? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Kłótnie w związku − początek końca czy naturalna kolej rzeczy?

Częste kłótnie w związku nie zawsze prowadzą do jego upadku − o ile przestrzegasz kilku ważnych zasad. Jak się dogadać w związku, żeby nie ranić uczuć partnera? Dlaczego konflikty mogą być budujące? I w końcu, na czym polega zdrowa kłótnia?

Gdy w związku pojawia się problem czy sytuacja konfliktowa, a napięcie narasta, partnerzy często wpadają w szpony gniewu i jedyne czego pragną, to wygrać potyczkę bez względu na koszty. Taka wersja kłótni jest zła, bo prowadzi do destrukcji i rozpadu związku. Natomiast życie bez potyczek jest praktycznie niemożliwe.

Papież Franciszek swoją wypowiedzią na temat konfliktów małżeńskich trafił w samo sedno:

Zawsze w życiu małżeńskim występują problemy lub kłótnie. Jest rzeczą normalną, że mąż i żona kłócą się, czasami fruwają talerze. Nie bójcie się takich sytuacji. Dam wam jedną radę. Nigdy nie kończcie dnia bez zawarcia pokoju. Wiecie dlaczego? Bo zimna wojna następnego dnia jest bardzo niebezpieczna.

Więc jak pogodzić się z żoną? Najlepiej jak najszybciej! Kłótnie nie tylko pomagają się otwarcie porozumiewiać, ale często pełnią role motywującą w związku. Komunikaty wypowiedziane w kłótni są bardziej dosadne i łatwiej je zapamiętać – bardziej przebijają się do naszej świadomości. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie błędów czy sytuacji, które doprowadziły do sprzeczki.

Sprawdź też, czy wątpliwości w związku to powód do rozstania.

Kłótnie w związku - na łóżku

    Wspólny problem do rozwiązania

    Nie dotyczy to konfliktów, gdzie sprawianie przykrości partnerowi, wyładowanie negatywnych emocji czy poniżanie bliskiej osoby jest celem samym w sobie.

    Psycholog J. Stelmach podkreśla, że:

    (...) kłótnie w związku są czymś zdrowym i zbliżającym partnerów, jeśli są przeprowadzane z obustronnym szacunkiem i nakierowane na rozwiązanie problemu a nie „dokopanie” sobie nawzajem i przeforsowanie swoich racji.

    Bardzo często, gdy pojawia sie problem do rozwiązania, partnerzy zapominają o nim w trakcie kłótni. Emocje biorą górę nad rozsądkiem, kumulują się i muszą znaleźć ujście. Nie zawsze udaje się wyjść z tej walki zwycięsko, bliscy często ranią się nawzajem słowami, których nie da się potem zapomnieć. Jeżeli naprawdę zależy Ci na wyeliminowaniu problemu, dyskusja powinna koncentrować się wyłącznie na szukaniu rozwiązań.

    Sprawdź też, jak wybaczyć zdradę emocjonalną.

    Psychologia kłótni

    Psychologia kłótni mówi o zdrowej walce w związku i o powstrzymywaniu się przed negatywnymi ocenami drugiej połówki. Zamiast osądzania czy obrażania partnera (per „idiota”, „głupek”) należy skupić się na tych elementach jego zachowania, które wywołały złość czy niezadowolenie. Liczne błędy w komunikacji i szereg utartych schematów, które wyniesione są zazwyczaj z domu rodzinnego, mogą utrudniać osiągniecie kompromisu. Wzajemne poniżanie się oddala wizję pojednania, bo jak zacząć rozmawiać po kłótni, w której padło mnóstwo niepotrzebnych słów.

    Kłótnie w związku - patrząc w szybę

    Kłótnie w związku, czyli jak rozmawiać z mężczyzną

    Większość mężczyzn reaguje na konflikt w bardzo podobny sposób. Liczą na konkrety i konstruktywną rozmowę, bez niedopowiedzeń, zbyt długich komunikatów czy potrzeby domyślania się, o co chodzi. Wizja nasyconej emocjami awantury sprawia, że często się wycofują, co nie ułatwia rozwiązania konfliktu. 

    Zasady zdrowej kłótni:

    • wzajemny szacunek
    • trzymanie się tematu
    • unikanie ocen i obraźliwych osądów, analiza konkretnych zachowań
    • otwarte mówienie o swoich odczuciach
    • poczucie współodpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie związku
    • dążenie nie tylko do wyładowania, ale głównie do kompromisu
    • słuchanie tego, co mówi druga połowa i okazywanie zrozumienia
    Kłótnie w związku na kanapie

     

    Dlatego trzymanie się z góry określonych zasad to szansa na uzgodnienie stanowisk i utrzymanie atmosfery bezpieczeństwa w związku. 

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora