Duża różnica wieku w związku − jak sprawić, żeby nie stała się przyczyną rozstania?

1. 3. 2018 · 4 minuty czytania

Duża różnica wieku pomiędzy partnerami w związku ma wiele zalet. Wiąże się także z trudnościami. Największe obawy budzą starania o dziecko, kariera oraz relacje z rodziną. Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Duża różnica wieku w związku − jak sprawić, żeby nie stała się przyczyną rozstania?

Czy duża różnica wieku w związkach jest czymś nienaturalnym? Badania potrzeb seksualnych kobiet i mężczyzn mówią co innego! Masz młodszego partnera i boisz się reakcji otoczenia? Jakie wyzwania Was czekają i jak się na nie przygotować?

Wykresy rozwoju i potrzeb seksualnych u kobiet i mężczyzn

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Michalinę Wisłocką na grupie 150 mężczyzn i 500 kobiet, nasze potrzeby seksualne są skrajnie odmienne. Panowie osiągają najwyższy poziom napięcia seksualnego w wieku 18 lat, a Panie są najbardziej rozbudzone seksualnie około 43 roku życia. Punkt, w którym wykresy rozwoju i potrzeb seksualnych u kobiet i mężczyzn się spotykają, to 35 rok życia. W tym świetle duża różnica wieku w związku między starszą kobieta i młodszym od niej partnerem nie jest czymś zaskakującym. Dogranie w sferze seksualnej jest równie ważne, jak pozostałe aspekty wspólnego życia.

Przeczytaj, jak zaskoczyć partnera w łóżku.

Potrzeby seksualne u kobiet i mężczyzn

 

Czy duża różnica wieku przeszkadza w związku?

Nie każdy związek, w którym różnica wieku między partnerami jest większa niż 5, 10 lat (i więcej), jest trudniejszy od przeciętnego.Jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że decydując się na taka relację, będziecie musieli sprostać dodatkowym wyzwaniom.

Pierwsze z nich to pogodzenie Waszych oczekiwań i planów na przyszłość – oboje jesteście na innym etapie życia, więc Wasza wizja najbliższej przyszłości może się znacznie od siebie różnić.

Sprawdź, czym jest miłość platoniczna.

Czy różnica wieku przeszkadza w związku?

Duża różnica wieku między partnerami – wyzwania

1. Dzieci

Jednym z problematycznych tematów może być planowanie ciąży. Założmy, że starsza jest Partnerka. Po pewnym czasie ona zaczyna myśleć o założeniu rodziny, tymczasem w głowie Partnera to wciąż wizja odległej przyszłości. Mężczyźni (na ogół) dojrzewają poźniej i mogą nie być psychicznie gotowi na decyzje i zobowiązania dotyczące założenia rodziny. Z drugiej strony, biologiczna gotowość na ciążę u kobiety to 20 − 30 rok życia. Odkładanie tej decyzji na poźniej zawsze niesie ze sobą pewien niepokój. Oczywiście nie jest to niepodważalna reguła. Wielu młodych mężczyzn jest zdecydowanych na wczesne założenie rodziny. Jest także sporo dojrzałych kobiet, które nie są na to gotowe. To bardzo indywidualna kwestia.

 

    Temat należy podejmować do chwili, aż uda się wypracować rozwiązanie optymalne dla Ciebie i Partnera. Wymuszanie, naciski, presja są najgorszym z możliwych sposóbów docierania do celu.

     

    2. Rozwój i kariera

    To kolejny temat, który może stać się (i czesto jest) kwestią problematyczną w omawianych związkach. Jesteście na innym etapie zawodowego i życiowego rozwoju, więc mogą pojawić się momenty, kiedy wprowadza to pewne zakłopotanie, czy budzi nerwowe dyskusje. Czasem są to kwestie finansowe − jedno zarabia lepiej, drugie dopiero toruje sobie drogę do awansu lub szuka pomysłu na siebie, innym razem mentalne – osoby starsze mają z reguły większy dystans do problemów i odmienne podejście do życia ukształtowane przez zdobyte doświadczenia.

    Nauka cierpliwości, zrozumienia oraz tolerancji pewnych zachowań, czy reakcji będzie tutaj koniecznością. Może to jawić się jako przeszkoda lub wręcz przeciwnie – zależy, jak do tego podejdziecie. Z pewnością nie chcesz, aby Twoja relacja z Partnerem nabrała charakteru rodzicielskiego, więc warto unikać tzw. matkowania.

    Sprawdź, jak odróżnić zauroczenie od miłości.

    3. Znajomi i rodzina

    Relacje z bliskimi i ich pogląd na Twoją decyzję na pewno bedzie miał dla Ciebie znaczenie. Natomiast nie liczy się wiek, ale charakter i to, jak bardzo „jesteście za sobą”. Jeżeli inni będą dostrzegać uczucie, które Was łączy, powinni okazywać jedynie wsparcie. Skrępowanie oraz uprzedzenia nie mogą zaburzać atmosfery wspólnych spotkań – jeżeli tak jest, warto o tym porozmawiać z bliskimi i przedstawić im swoje refleksje.

     

    4. Seks

    Jeżeli różnica wieku dotyczy Ciebie i młodszego partnera, możecie liczyć na wyjątkowe dogranie w sferze intymnej. W świetle badań Wisłockiej, powinien Wam dopisywać zbliżony, zwiększony apetyt na seks. Ewentualne różnice w nabywaniu wcześniejszych doświadczeń seksualnych nie powinny stanowić większego problemu (np. brak zgrania, odmienne oczekiwania). Jeżeli się pojawią, warto o tym otwarcie rozmawiać, bo dzięki temu mają szansę z czasem zaniknąć.

    Duża różnica wieku w małżeństwie

    Po ślubie pewne kwestie związane z różnicą wieku stają się mniej zauważalne. Po pierwsze zdecydowaliście się na małżeństwo, więc macie wspólne cele, a jedym z nich będzie zapewne założenie rodziny. Bliscy, Wasze rodziny, przyjaciele z pewnością zaakceptowali fakt, że zdecydowaliście się na wspólne życie – jeśli nie, to dla nich ostatni dzwonek. Po ślubie warto zadbać o realizację wspólnych zamierzeń i unikanie konfliktów charakterystycznych dla związków o dużej „amplitudzie wieku”. 

    Sprawdź, jaka pozycja seksualna jest najlepsza.

    Różnica wieku w małżeństwie

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice