Koenzym Q10 − tajemniczy związek w walce o młody wygląd skóry!

24. 2. 2020 · 4 minuty czytania

Koenzym Q10 pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Jak działa? W czym pomaga? Jakie posiada właściwości? Dlaczego wykorzystuje się go w kosmetyce? Poznaj szczegóły!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Koenzym Q10 − tajemniczy związek w walce o młody wygląd skóry!

Koenzym Q10 chroni organizm przed stresem oksydacyjnym przez neutralizację szkodliwych wolnych rodników. Badania udowodniły, że CoQ10 wzmacnia mięsień sercowy i przeciwdziała skutkom ubocznym niektórych leków. Za odkrycie zasady jego działania naukowcy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie biochemii. Zobacz, jakie tajemnicze właściwości skrywa w sobie koenzym Q10.

Koenzym Q10 − co to jest?

Kiedy amerykańscy naukowcy w 1957 r. po raz pierwszy odkryli koenzym Q10, wiedzieli, że to coś ważnego, ale nie mieli pojęcia, że ich odkrycie nada medycynie zupełnie nowy wymiar! To, co znaleźli, było kluczem do uwolnienia ukrytych rezerw energii w ludzkim ciele − energii, którą ciało wykorzystuje, żeby zachować zdrowie i zoptymalizować swoje funkcje.

Witamina Q10? Koenzym Q10, w skrócie CoQ10 jest naturalnym, podobnym do witamin związkiem wytwarzanym endogennie, co oznacza, że Twój organizm wytwarza go sam wewnątrz komórek. Badania nad koenzymem Q10 prowadzone przez brytyjskiego naukowca Petera Mitchella przyniosły Nagrodę Nobla w dziedzinie biochemii w 1978 r. Naukowiec dokładnie opisał, w jaki sposób odżywczy koenzym działa wewnątrz komórki.

Koenzym Q10 − co to jest?

Koenzym Q10 − rola w organizmie

Ten doskonały przeciwutleniacz występuje we wszystkich ludzkich komórkach i odgrywa istotną rolę w wytwarzaniu energii w mitochondriach, czyli Twoich wewnątrzkomórkowych „elekrowniach”. Poza mitochondriami działa jako świetny antyoksydant wyłapując szkodliwe dla Twojego organizmu wolne rodniki.

Oprócz tego współpracuje z innymi przeciwutleniaczami, w tym z witaminą E i wzmacnia ich działanie. Zobacz, jak witamina E wpływa na młody wygląd Twojej skóry: Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach.

Sprawdź popularne kategorie

Wewnątrzkomórkowa produkcja koenzymu Q10 jest jego podstawowym źródłem, a udział diety w dostarczaniu koenzymu organizmowi jest ograniczony. Jednak dr Folkers zauważył, że produkcja koenzymu Q 10 w ludzkim organizmie osiąga swój szczyt w okolicach 20. roku życia, a następnie maleje. Z wiekiem biosynteza koenzymu Q10 spada do tego stopnia, że u 65-letniego mężczyzny będzie wynosić prawdopodobnie o połowę lub mniej niż synteza substancji u 25-latka.

Koenzym Q10 − substancja o wielu nazwach

Istnieje kilka nazw, pod którymi występuje koenzym Q10:

  • ubichinon, czyli utleniony koenzym Q10
  • ubichinol, czyli zredukowana forma koenzymu Q10, silny przeciwutleniacz i wartościowa bioodżywka

Dodatkowo używa się też: Q lub Q10 lub CoQ10, ubidecarenone, myoqinon, bio-chinon Q10, 2,3-dimetoksy-5-metylo-6-dekaprenylo-1,4-benzochinon.

Koenzym Q10 − działanie na zdrowie

Koenzym Q10 − działanie na zdrowie

Ostatnie przełomowe badanie opublikowane w jednym z wiodących na świecie czasopism kardiologicznych pokazało, że gdy pacjenci z niewydolnością serca przyjmują koenzym Q10, ich śmiertelność znacznie spada, a mięsień sercowy zyskuje więcej mocy.

Koenzym Q10 może pomagać w minimalizowaniu skutków niektórych chorób metabolicznych, w szczególności chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych i raka. Koenzym Q10 jest niezbędny jako neutralizator szkodliwych wolnych rodników. Pełni też funkcję ochronną, wspierając sprawne funkcjonowanie śródbłonka − wewnętrznej wyściółki naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Sprawdź też tabletki i kapsułki zawierające koenzym Q10.

Koenzym Q10 − co to jest?

Koenzym Q10 − suplement diety

Jako suplement jest to bezpieczna i dobrze tolerowana przez ludzki organzim substancja, która wspiera produkcję cząsteczek trifosforanu adenozyny − podstawowego źródła energii w ciele. Badania wykazały pozytywne wyniki u osób przyjmujących CoQ10, szczególnie w odniesieniu do zwiększonej zdolności antyoksydacyjnej. Nowe badania sugerują korzystne działanie koenzymu na osoby przyjmujące leki statynowe, czyli takie, które obniżają poziom tłuszczów, w tym cholesterolu we krwi. Lek statynowy, lowastatyna, skutecznie obniża poziom cholesterolu u pacjentów, ale jednocześnie wywołuje niedobory koenzymu Q10.

Koenzym Q10 a nowotwory

Nienaturalnie niski poziom koenzymu Q10 w komórkach może zakłócać ich normalne funkcjonowanie i skutkować nieprawidłowymi wzorami podziału komórek. To może doprowadzić do rozwoju nowotworów. Badania chorych w Szwecji i Stanach Zjednoczonych wykazały niezwykle niski poziom stężenia koenzymu Q10 we krwi u pacjentów cierpiących na raka piersi, płuc i trzustki. Dr Folkers rozpoczął wspomagające leczenie koenzymem Q10, w efekcie czego poprawiła się jakość życia pacjentów, nie schudli i ograniczyli stosowanie leków przeciwbólowych a u sześciu pacjentów nastąpiło cofnięcie objawów choroby.

Koenzym Q10 a nowotwory

Koenzym Q10 w kosmetykach

Działanie antyoksydacyjne i zdolność do przedłużania życia komórek to cechy, które zdecydowały o wykorzystaniu koenzymu w przemyśle kosmetycznym. Wraz z wiekiem ochrona antyoksydacyjna komórek słabnie. Nie bez powodu Q10 bywa nazywany cudowną witaminą. Jako, że CoQ10 opóźnia proces starzenia się skóry, dodaje się go do kremów przeciwmarszczkowych. Znajdziesz go w składzie produktów: krem Q10 przeciwzmarszczkowy Ziaja Masło Kakaowe czy Ziaja Oliwkowa, krem przeciwzmarszczkowy 30+.

Koenzym Q10 w kosmetykach

Koenzym Q10 to substancja bardzo dobrze wchłaniana przez Twój organizm. Co ciekawe, rozpuszcza się w tłuszczach, a nie w wodzie. Warto wspomnieć, że przeciwutleniające działanie koenzymu to także świetny sposób do walki z oczyszczeniem skóry. Pomaga usuwać toksyny i zwalczać oznaki zmęczenia.

Zobacz, jak antyoksydanty wpływają na Twoją skórę: Antyoksydanty: ochrona skóry mieszczucha!

 

Źródła:

1. R. Morrild, The History of Coenzyme Q10 Research

2. A. Kuzdraliński, Ubichinon,

3. Potential role of coenzyme Q10 in health and disease conditions, [w:] Nutrition and Dietary Supplements, Volume 10:1-11, February 2018

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice