Kwas LHA – sprzymierzeniec w walce z trądzikiem!
Kwasy LHA ze względu na swoje właściwości złuszczające są składnikiem kosmetyków do skóry trądzikowej, tłustej, a nawet mieszanej. Sprawdź, jakie jeszcze wykazują działanie!
Spis treści
Kwasy LHA są powszechnie stosowanym składnikiem produktów do pielęgnacji wrażliwej skóry trądzikowej, tłustej, a nawet mieszanej. Delikatnie wspomagają naturalne złuszczanie naskórka i odsłaniają jaśniejsze warstwy poszarzałej cery. Poznaj dermokosmetyki zawierające kwas LHA!
Czym są kwasy LHA?
Lipohydroksykwas (LHA) to pochodna kwasu salicylowego (SA). Struktura chemiczna LHA powoduje mniejszą penetrację skóry, niż jego macierzysty kwas salicylowy. W rzeczywistości pod względem przenikania przez skórę LHA wykazuje profil podobny do kwasu glikolowego.
Kwas LHA został po raz pierwszy opracowany przez naukowców L'Oréal w latach 80. i na początku występował tylko w produktach do pielęgnacji skóry tej marki. Obecnie znajdziesz go też w innych kosmetykach, często pod nazwą Capryloyl Salicylic Acid.
Dowiedz się więcej: Liście manuka − „lekarstwo” na trądzik?
LHA poleca się, gdy główny probleme stanowi trądzik lub zatkane pory, a skóra jest bardzo wrażliwa. Poza tym że kwas lipohydroksylowy działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ma bardzo interesującą właściwość: naśladuje działanie tretynoiny (metabolitu retinolu). Krótko mówiąc, kwasy LHA nie tylko złuszczają martwe komórki i odblokowują pory, ale do pewnego stopnia stymulują i zwiększają produkcję żywych komórek.
W skrócie kwasy LHA działają w następujący sposób: chemiczne substancje rozpuszczają warstwę utrzymującą martwe komórki na powierzchni skóry. Taki proces umożliwia ich wydajniejsze złuszczanie. Pomaga to rozwiązać problem suchej, matowej i właśnie łuszczącej się skóry. Najlepsze w lipohydroksykwasie jest to, jak delikatnie ten proces przebiega.
LHA mają właściwości odnawiające oraz pomagają w leczeniu trądziku. Ze względu na dodatkowy łańcuch tłuszczony i wyższą masę cząsteczkową w porównaniu z kwasem salicylowym są bardziej lipofilowe. Lipofilowość to zdolność danej cząsteczki związku aktywnego do rozpuszczania się w tłuszczach. To właśnie ta cecha zwiększa skuteczność kwasu lipohydroksylowego w leczeniu trądziku, ponieważ łatwiej przenika on do gruczołów łojowych.
Dlaczego jednak kwasy LHA wykazują tak wyjątkowe właściwości złuszczające? Wysoka lipofilowość spowalnia penetrację skóry i zapewnia systematyczne złuszczanie naskórka, komórka po komórce. Przez to uważa się, żekwas lipohydroksylowy doskonale naśladuje fizjologiczne procesy. 2-tygodniowe badanie 14 pacjentów z trądzikiem wykazało, że stosowanie LHA 2 razy dziennie powodowało znaczne zmniejszenie wielkości i liczby zaskórników.
Według badania z 2007 r. opublikowanego w Journal of Cosmetic Dermatology kwasy LHA działają podobnie do kwasów salicylowych. Zmniejszają bowiem stężenie bakterii znajdujących się w porach. To że LHA wnika w skórę stosunkowo wolno, sprawia, że jest skuteczny nawet w niskich stężeniach. Badania wykazały również, że kwas lipohydroksylowy wydaje się mieć właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i działa skutecznie nawet przy zwalczaniu łupieżu.
Ponadto lipohydroksykwas zagęszcza strukturę skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny.
Kwasy LHA – działanie
Poniżej prezentujemy najważniejsze właściwości kwasu LHA.
Delikatnie złuszcza
Według National Institute of Health „powolna penetracja lipohydroksykwasem powoduje indywidualne złuszczanie się komórki po komórce, co wiąże się z doskonałą tolerancją”. Porównanie wypada doskonale z jego mniej subtelnym kuzynem – kwasem salicylowym. Cera staje się oczyszczona i odświeżona, bo nagromadzone martwe komórki skóry są złuszczane z jej powierzchni w sposób zbliżony do naturalnego.
Odmładza skórę
Proces usuwania martwych komórek z powierzchni skóry spowalnia wraz z wiekiem, przez co jaśniejsze z nich pozostają ukryte pod spodem. Co więcej, starzeniu się towarzyszy stopniowa utrata wilgoci w komórkach, co wywołuje matowy odcień cery. Produkty zawierające kwasy LHA pomogą uwydatnić świeższy wygląd skóry. Złuszczanie pomaga korygować drobne linie i nierówności na twarzy. Aby złagodzić pierwsze oznaki starzenia, takie jak przebarwienia czy zmarszczki lub usunąć przebarwienia potrądzikowe, wypróbuj skoncentrowane serum do twarzy przeciw niedoskonałościom La Roche-Posay Effaclar.
Sprawdź również: Guarana, czyli jak pobudzić skórę!
Zwalcza trądzik
W badaniu przeprowadzonym na 14 pacjentach z trądzikiem oceniano efekty stosowania kwasu lipohydroksylowego rano i wieczorem. Połączenie nagrania wideo wykonanego w świetle ultrafioletowym z komputerową analizą obrazu pozwoliło ocenić cechy zaskórników. Odnotowano znaczny spadek ich wielkości i liczby po zastosowaniu LHA, co odzwierciedla jego komedolityczne działanie. Chociaż konkretne liczby nie zostały opublikowane, z danych graficznych wynika, że nastąpiło około 85% zmniejszenie czopków pęcherzykowych.
Kwasy LHA w kosmetykach
Dermokosmetyki z kwasami LHA pełnią określoną funkcję. Najczęściej wykorzystuje się je do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, a także zanieczyszczonej cery wrażliwej. Ze względu na swoje subtelne działanie często pojawiają się w składzie hipoalergicznych kremów do twarzy na niedoskonałości typu Dermedic Normacne.
Niezależnie od tego, ile masz lat, produkty do pielęgnacji skóry, których używasz regularnie, powinny odpowiadać Twoim potrzebom. I chociaż niektóre są dostosowane do określonego przedziału wiekowego, co jakiś czas możesz natknąć się na składnik uniwersalny. Wiadomo, że LHA może przynieść korzyści skórze w każdym wieku. Ma zarówno właściwości ściągające, jak i złuszczające.
Dodatkowo pomaga rozwiązywać codzienne problemy związane z pielęgnacją skóry. LHA pomoże Ci uregulować poziom wydzielanego przez skórę sebum, co złagodzi widoczne oznaki starzenia. Połączenie tych właściwości sprawia, że LHA znajdziesz w produktach do mycia twarzy tłustej, trądzikowej oraz przeznaczonych do pielęgnacji strefy T. Można na niego trafić w INCI składów dermokosmetyków, takich jak serum czy krem nawilżający na dzień i na noc, przykładowo w Pharmaceris T, Sebo-Almond Peel. W takich formułach LHA pomaga delikatnie poprawić wygląd powierzchni skóry, odblokowuje pory i wyrównuje koloryt cery. Z kolei taki krem jak SVR Sebiaclear Active może być stosowany do cery mieszanej.
Kwas lipohydroksylowy występuje naturalnie m.in. w olejku herbacianym. Dlatego gdy pojawia się on w składzie, jest to sygnał na obecność LHA. Jego antybakteryjne, przeciwzapalnie i przeciwzaskórnikowe działanie sprawia, że świetnie nadaje się do punktowego leczenia wyprysków. Zostało to dobrze wykorzystane w żelu na wypryskiSylveco.
Chociaż potrzeba więcej badań, wstępne dowody wykazały, że lipohydroksykwas pomaga w leczeniu trądziku. Wynika to z jego właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych. Jest również komedolityczny, co oznacza, że zapobiega powstawaniu wyprysków, gdy sebum zostaje uwięzione w porach. Co więcej, działa na gruczoły łojowe w sposób, który zapobiega trądzikowi.
Złuszczanie kwasem LHA może również wzmocnić działanie innych produktów zwalczających trądzik. Kwas lipohydroksylowy zmniejsza efektywność bariery powstałej z martwych komórek skóry, umożliwiając w ten sposób głębszą penetrację innych składników. Oznacza to, że jeśli używasz innych aktywnych składników w swojej codziennej rutynie, włączenie LHA na pierwszym etapie pielęgnacji umożliwi innym produktom lepsze działanie.
Kwasy LHA – na co uważać?
Uważaj, aby nie złuszczać skóry nadmiernie, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę. Nadmierne stosowanie LHA może powodować zaczerwienienie, nadwrażliwość, ból i pieczenie skóry. Agresywne stosowanie fizycznych lub chemicznych środków złuszczających może zagrozić jej zewnętrznej warstwie. Osłabisz w ten sposób jej zdolność do ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, przerwij stosowanie kosmetyku i powstrzymaj się od mechanicznych peelingów do czasu przywrócenia równowagi przez organizm.
Badanie na grupie 50 osób pokazało, że 5-10% stężenie kwasu LHA w peelingu jest dobrze tolerowane przez skórę i tak samo bezpieczne jak 20-50% peeling kwasem glikolowym. Jedna osoba doświadczyła umiarkowanego pieczenia przez 1–2 godziny i umiarkowanego łuszczenia trwającego 2–3 dni. Trzech pacjentów, u których wystąpił rumień z kłuciem i pieczeniem po stronie twarzy leczonej LHA, wycofano z badania. Pod koniec 12 tygodnia u 41% badanych pojawiła się istotna poprawa w zakresie drobnych nierówności i zmarszczek. Podobnie, u 46% pacjentów zaobserwowano znaczącą poprawę pigmentacji (efekt rozjaśnienia skóry). Poprawa była widoczna od 7 tygodnia stosowania peelingu LHA.
Kwasy w pielęgnacji skóry – szybkie porównanie
Kwasy AHA: Najpopularniejszy jest kwas glikolowy lub mlekowy, oba odpowiednie dla prawie wszystkich rodzajów skóry. Świetnie nadają się do złuszczania. Kwasy AHA służą do odmładzania i rozjaśniania skóry, są dobre na przebarwienia. Kwas mlekowy powinien być Twoim wyborem, jeśli masz wrażliwą skórę.
Kwasy BHA: Doskonały do złuszczania skóry tłustej i normalnej lub mieszanej z tendencją do przetłuszczania się. Pomaga przy trądziku i chroni skórę przed zanieczyszczeniami. Pomaga odblokować pory i usunąć martwe komórki naskórka oraz nadmiar sebum.
Kwasy PHA: Wybierz glukonolakton dla delikatnego złuszczania do suchej, normalnej lub mieszanej skóry. Kwas ten rozjaśnia i odnawia skórę, pomaga przy przebarwieniach skóry wrażliwej. Redukuje zmiany trądzikowe bez wywoływania podrażnień.
Kwasy LHA: Najlepsze do złuszczania skóry wrażliwej lub tłustej. Pomagają zlikwidować trądzik, odblokować pory i rozjaśnić cerę. Kwas LHA jest dobry na trądzik różowaty.
Kwasy LHA w kosmetyce pomagają na trądzik!
Kwas lipohydroksylowy jest delikatniejszym składnikiem do złuszczania w porównaniu z kwasem salicylowym. Obydwa są lipofilowe, co oznacza, że mają tendencję do rozpuszczania się w olejach, tłuszczach i lipidach. Ze względu na swoją strukturę chemiczną, LHA jest w tym lepszy niż kwas salicylowy, co skutkuje wolniejszą aktywnością i delikatniejszym traktowaniem organizmu. Stosowanie produktów zawierających LHA, takich jak Vichy Normaderm Phytosolution, może pomóc w odblokowaniu porów, usunięciu martwych komórek naskórka i wygładzeniu skóry. Regularne stosowanie kosmetyków z dodatkiem lipohydroksykwasu zmniejsza widoczność uciążliwych zaskórników oraz wyrównuje koloryt cery. Wykazano, że stosowanie LHA jako składnika przeciwstarzeniowego powoduje zagęszczenie skóry i podnosi poziom glikozaminoglikanów, kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny.
Źródła:
- Yeh, C. J.: AHA vs BHA vs LHA vs PHA: The Difference between Exfoliating Acids in Skincare. W: Blog, Dermatologist, skincare [online] Jun 10, 2020. [dostęp 15.09.2021].
- Souzan, M.: This is everything a dermatologist wants you to know about lipohydroxy acid. W: HelloGiggles [online] Aktualizacja: Oct 30, 2019. [dostęp 15.09.2021]. Dostępny w Internecie: https://hellogiggles.com/beauty/lipohydroxy-acid/.
- Joshua A. Zeichner: The Use of Lipohydroxy Acid in Skin Care and Acne Treatment. W: Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 9(11):40-43 [online]. November 2016. [dostęp 15.09.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/publication/312436704_The_Use_of_Lipohydroxy_Acid_in_Skin_Care_and_Acne_Treatment.
- Oresajo, Ch., Yatskayer, M., Hansenne, I.: Clinical tolerance and efficacy of capryloyl salicylic acid peel compared to a glycolic acid peel in subjects with fine lines/wrinkles and hyperpigmented skin. W: Wiley Online Library. 06 November 2008. [dostęp 15.09.2021]. Dostępny w Internecie: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1473-2165.2008.00403.x