Guarana, czyli jak pobudzić skórę!
Guarana kojarzy się głównie z działaniem pobudzającym, jednak właściwości rośliny są znacznie szersze. Wykorzystuje sią ją w branży kosmetyczne, spożywczej i przemysłowej. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Guarana to substancja pobudzająca, która zawiera sporą dawkę kofeiny. W kosmetyce wykorzystywana jest głównie w preparatach antycellulitowych, antyaging i detoksykujących. Pomaga także pobudzić cebulki włosów do wzrostu. Guarana to także suplement diety wykorzystywany przez sportowców i amatorów, którzy chcą zahamować apetyt.
Spis treści:
- Czym jest guarana?
- Guarana – właściwości lecznicze
- Guarana – działanie odchudzające
- Guarana – zastosowanie w żywności
- Guarana w kosmetyce
- Guarana – kto powinien jej unikać?
Czym jest guarana?
Guarana (Paulinia guarana lub Paullinia cupana) to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, która ma wszechstronne zastosowanie w różnych dziedzinach. Pierwszy raz świat usłyszał o niej w XVII wieku. Wtedy to jezuicki misjonarz J. F. Battendorf, podczas swojej misji w Amazonii napotkał na swojej drodze plemię, które spożywało napój z guarany. Używali go do pobudzenia się, a także do uśmierzania bólu i gorączki. Różne źródła historyczne wskazują jednak, że była ona dużo wcześniej uprawiana przez Indian – jeszcze przed odkryciem Ameryki przez Kolumba. Później, guaranę sprowadzono do Europy i okazało się, że ma znacznie więcej leczniczych właściwości.
Guarana ma postać krzewu osiągającego do 10 m wysokości. Ma czerwone owoce, które rosną w kiściach. W ich środku znajdują się brązowe ziarna o wielości orzechów laskowych.
Sprawdź też, jakie właściwości ma trawa cytrynowa i dlaczego wykorzystuje się ją w kosmetyce.
Guarana – właściwości lecznicze
Guarana zawiera wiele zdrowotnych składników, które sprawiają, że jest ona uważana za „superfood”, czyli żywność o właściwościach prozdrowotnych.
W składzie guarany znajdziesz:
- białka
- tłuszcze nienasycone
- kofeinę
- garbniki
- polisacharydy
- saponiny
- witamina C
- witaminy z grupy B
- olejki eteryczne
Zawarta w guaranie kofeina, oddziałuje na organizm pobudzająco. W przeciwieństwie jednak do kofeiny zawartej w kawie, wchłania się ona wolniej do przewodu pokarmowego, przez co jej działanie jest dłuższe, ale łagodniejsze.
Guarana świetnie sprawdzi się jako zamiennik kawy, jeżeli przed Tobą jest kilka zarwanych nocy, spowodowanych np. sesją. Dodatkowo, guarana ułatwia koncentrację i ogólną wydolność umysłową i fizyczną. Dlatego, jest ona suplementowana przez sportowców.
Zawarte w guaranie garbniki to antyoksydanty, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami tlenowymi. Zobacz, jak ważne są przeciwutleniacze w pielęgnacji skóry w moim artykule: Antyoksydanty: ochrona skóry mieszczucha! Dodatkowo, mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Udowodniono, że guarana zwalcza między innymi bakterie e-coli. Z kolei saponiny obniżają poziom złego cholesterolu i przyspieszają metabolizm. Mają też działanie moczopędne. Stąd, guarana może być stosowana jako profilaktyka nadciśnienia, zwału serca i udaru mózgu.
Guarana wykorzystywana jest również jako środek przeciwbólowy, zwłaszcza w walce z bólami głowy i migrenami.
Guarana, w związku z zawartością kofeiny może mieć również pozytywny wpływ na życie seksualne. Udowodniono bowiem, że mężczyźni, spożywający codziennie kofeinę (także tę zawartą w guaranie) są mniej narażeni na zaburzenia erekcji. Kofeina wpływa na mięśnie gładkie ciał jamistych w prąciu, a przez co zwiększa dopływ krwi do członka i ułatwia erekcję.
Guarana – działanie odchudzające
Kofeina i saponiny zawarta w guaranie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, poprzez działanie moczopędne, saponiny ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu. Udowodniono również, że spożywanie guarany może hamować uczucie głodu.
Sprawdź też leki i suplementy wspomagające odchudzanie.
Guarana – zastosowanie w żywności
Guarana była przez wieki wykorzystywana przez narody zamieszkujące Amerykę Południową do produkcji różnego rodzaju napojów, w tym piwa guaranowego. Guarana jest również jednym ze składników napojów energetycznych.
Jednak najczęściej jest sprzedawana w formie suplementu – tabletek (np. Singularis Superior Kofeina + Guarana kapsułki) czy proszku, który można dodać do przygotowywanych posiłków. Suplementy te bardzo często wykorzystywane są przez sportowców do poprawienia wydolności podczas treningu. Guarana dostępna jest m.in. w kapsułkach Olimp Thermo Speed Extreme Mega.
Guarana w kosmetyce
A jak wykorzystuje się tę pobudzającą roślinę i jej owoce w kosmetyce? Po pierwsze, guarana stosowana jest w produktach, farmaceutycznych, kosmetycznych i żywnościowych jako naturalny konserwant.
Po drugie, guaranę wykorzystuje się w kosmetyce jako pobudzenie organizmu. Naukowcy chwalą sobie jej dużą zawartość m.in. guaraniny, która ma podobne działanie do kofeiny. Wykorzystuje się więc ją w kosmetykach antycellulitowych − guarana pomaga usprawnić mikrokrążenie w tkankach, a także przepływ limfy. Guaranę znajdziesz w składzie peelingu antycellulitowego intensywnie pobudzającego Lift 4 Skin Body Shaper. Pobudzające właściwości guarany sprawiają także, że pomaga ona rozprawić się z obrzękami. Ma działanie detoksykujące i zapobiega negatywnym skutkom działania wolnych rodników tlenowych (zastosowanie w kosmetykach antyaging).
Guaranę znajdziesz także w kosmetykach na porost włosów. Działa ona podobnie do kofeiny i pobudza mikrokrążenie w skórze głowy, co z kolei wpływa na cebulki włosów. Guarana znalazła zastosowanie w szamponie przeciw wypadaniu włosów Seboradin i preparacie wzmacniającym i przyspieszającym porost włosów w ampułkach Seboradin Men.
Guarana – kto powinien jej unikać?
Pomimo, że guarana ma wiele pozytywnych właściwości, nie wszyscy mogą ją spożywać (zwłaszcza w większych ilościach.
Guarany i zawartej w niej kofeiny powinni unikać osoby cierpiące na:
- nadciśnienie i choroby serca
- cukrzycę
- choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy
- refluks żołądkowy
- bezsenność
Guarana, spożyta w większych ilościach, może powodować bezsenność, drżenie kończyn i skurcze mięśni. Jeżeli jesteś więc nadwrażliwy na działanie kofeiny, uważaj z jej doustnym stosowaniem. Ryzyko stosowania kosmetyków z guaraną jest jednak znacznie mniejsze.