Masło z mango na mocne i lśniące włosy
Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi i lśniącymi kosmykami, sprawdź, jak działa masło z mango. Dowiedz się, jakie właściwości posiada i dlaczego warto wybierać produkty z jego dodatkiem!
Masło z mango to nie tylko oszałamiający zapach, który przywodzi na myśl egzotyczne wakacje. Masło z mango to genialny emolient, który pomaga w regeneracji skóry i włosów. Zobacz, jakie tajemnicze właściwości w sobie skrywa.
Masło z mango – właściwości
Z jakim krajem kojarzy Ci się mango? Otóż najczęściej mango stosowane jest w kuchni indyjskiej i to z nią jest utożsamiane. Słodki miąższ z mango jest przepyszny i nadaje smaku koktajlom czy innym potrawą, to i znaleziono także zastosowanie dla bezużytecznie kulinarnie pestki.
To właśnie z pestki mango wytwarzane jest nawilżające i regeneracyjne masło z mango. Olej tłoczony jest na zimno. Masło z mango ma stałą postać w temperaturze pokojowej. Dlatego właśnie tę oleistą substancję nazywa się masłem, a nie olejem.
Sprawdź też kosmetyki do włosów.
Masło z mango prawie w 50% może składać się z nienasyconego kwasu oleinowego, czyli kwasu omega-9. Czy wiesz, że kwas omega-9 nie należy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych? Twój organizm potrafi go samodzielnie wyprodukować z kwasów omega-3 i omega-6. Oprócz tego w składzie masła z mango znajdują się kwasy nasycone, kwas stearynowy i kwas palmitynowy, które m.in. zabezpieczają skórę przed utratą wody i chronią płaszcz hydrolipidowy.
Masło z to także źródło wielu witamin. Regeneracyjne właściwości posiada zawarta w nim witamina E i witamina A (także beta-karoten). Dodatkowo masło z mango dostarcza Ci witaminy K, która wycisza stany zapalne i dobrze wpływa na krzepnięcie krwi, a także śladowe ilości witamin z grupy B (B1, B2 i B12). Za walkę z wolnymi rodnikami oprócz witaminy E, odpowiada także witamina C i polifenole: mangiferyna i kwercetyna. Masło z mango, dzięki swojemu składowi może mieć także właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Minerałami, które znajdziesz w maśle z mango są: wapń, potas, miedź czy magnez.
Masło z mango może mieć słodkawy posmak, a to dlatego, że zawarta jest w nim spora ilość fruktozy. Masło z mango, jak większość olei roślinnych, może występować w dwóch postaciach: jako masło rafinowane i nierafinowane. To pierwsze, w obróbce chemicznej pozbawione jest niemal całkowicie zapachu i smaku. Drugie ma widoczny, żółtawy kolor i niesamowicie piękny, słodkawy zapach. Które z maseł z mango jest lepsze? Wszystko zależy od sposobu rafinowania i jakości masła. Najwięcej właściwości odżywczych znajdziesz w organicznym maśle nierafinowanym. A to masło rafinowane jest czystszym produktem.
Sprawdź też, jak dbać o zniszczone i rozdwojone końcówki włosów.
Masło z mango − zastosowanie w kosmetyce
Masło z mango na skórę
A jak stosować masło z mango? Składnik ten najczęściej pojawia się w kosmetykach przeznaczonych do suchej skóry. Doskonale uzupełnia i odbudowuje płaszcz hydrolipidowy, głównie dzięki dużej zawartości kwasu oleinowego. Po nałożeniu kosmetyków z masłem z mango Twoja skóra stanie się miększa i aksamitna w dotyku. Będziesz też czuć zdecydowane nawilżenie. Masło z mango może znajdować się w balsamach czy mleczkach do ciała, a także w żelach do mycia czy nawet peelingach do ciała. Masło z mango stanowi świetną bazę do peelingu gruboziarnistego – po jego nałożeniu skóra pozostaje doskonale nawilżona. Takim właśnie kosmetykiem jest cukrowy sorbet regenerujący od Organic Shop.
Ze względu na to, że masło z mango to świetny, orientalny emolient, znajduje się także w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry podrażnionej, alergicznej czy z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowy, czyli np. z atopowym zapaleniem skóry. Jak działa masło z mango na AZS? Witamina A+E pomaga szybciej zregenerować się skórze. Polifenole i kwasy tłuszczowe mają też działanie uśmierzające stan zapalny, który toczy się w skórze. Nałożenie masła z mango przyniesie Ci natychmiastową ulgę. Po nałożeniu masła z mango na skórę, będziesz czuć na sobie delikatny, jakby aksamitny film na skórze. To właśnie ta warstwa ochronna zabezpiecza Twoją skórę przed nadmiernym parowaniem wody.
Regeneracyjne działanie masła z mango wykorzystane zostało także w preparatach do spierzchniętych i przesuszonych ust. Jest jednym ze składników Regenerum, regeneracyjnego serum do ust. Masło z mango to także dobra recepta na regenerację skóry i włosów po lecie. Zaraz wytłumaczę dlaczego…
Masło z mango wykorzystywane jest także w pielęgnacji skóry z rozstępami. Dobrze nawilżona i uelastyczniona skóra ze świeżymi „tygrysimi” pasami ma szansę na szybszą regenerację.
Masło z mango na włosy
Czy czujesz, że Twoje włosy po lecie są suche i brakuje im blasku? To wina słońca, wiatru i słonej czy też chlorowanej wody. Dlatego po lecie warto wykonać kurację regeneracyjną na włosy. Tu pomocne okaże się właśnie masło z mango. Ten naturalny kosmetyk uzupełnia łuskę włosa i zabezpiecza ją przed utratą wody. Sama miałam okazję wielokrotnie testować kosmetyki z masłem z mango od L’biotica Biovax. Moje recenzje linii do zniszczonych włosów opartej o masło z mango i olej z opuncji znajdziesz tu: Recenzja maski i balsamu do włosów Biovax Opuntia Oil & Mango czy Szampon do zniszczonych włosów L'biotica Biovax Opuntia Oil&Mango − recenzja. Maska intensywnie regenerująca, opuntia oil & mango L'biotica Biovax pomoże Ci natychmiastowo przywrócić Twoim włosom zdrowy blask. Włosy po jej zastosowaniu dużo łatwiej się rozczesują i są bardziej wygładzone.
Natalia z kolei przetestowała balsam na bazie masła mangowego od Klorane. Jej recenzję kosmetyku znajdziesz tu: Balsam Klorane na bazie masła mangowego – recenzja. Mangoterapia dla suchych włosów. Masło z mango zawarte w balsamie sprawia, że suche włosy są dużo bardziej wygładzone, mniej suche i sprężyste.
Mangową kurację możesz stosować także prewencyjnie na co dzień, nawet jeżeli nie masz problemu z suchymi włosami.