Elektryzujące się włosy – jak im zaradzić? Sprawdzone sposoby!

31. 1. 2022 · 7 minut czytania

Zimą włosy są podatne na elektryzowanie. Sprawdź, jak przeciwdziałać temu efektowi!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Elektryzujące się włosy – jak im zaradzić? Sprawdzone sposoby!

Jesienno-zimowa pogoda to trudniejsze warunki nie tylko dla Twojej skóry, ale także włosów. Przez kontakt z mrozem, zmianę temperatur i noszenie czapek, mogą się szybciej przesuszać i elektryzować. Jak temu zapobiec? Sprawdź najlepsze sposoby na elektryzujące się włosy!

Dlaczego włosy się elektryzują?

Czy Twoje pasma również zaczynają się elektryzować za każdym razem, gdy temperatura za oknem spada? Nie martw się! Elektryzowanie się kosmyków jest naturalnym procesem, który odbywa się w zgodzie z zasadami fizyki.

dlaczego włosy się elektryzują

Dlaczego włosy się elektryzują? Zanim do tego przejdę, przyjrzyj się okolicznościom, w których najczęściej dochodzi do elektryzowania pasm. Dzieje się tak, gdy wykonujesz niektóre czynności, takie jak szczotkowanie włosów na sucho, zakładanie wełnianego swetra, czy zdejmowanie zimowej czapki. To efekt tego, że gdy pocierasz pasma, naładowują się one dodatnio energią elektryczną. Tak naładowane kosmyki wzajemnie się odpychają, co sprawia, że zaczynają się unosić w górę i na boki, czyli elektryzować.

Choć elektryzujące się włosy mogą spędzać sen z powiek, to bez wątpienia najgorszym rozwiązaniem jest rezygnacja z noszenia czapek, czy swetrów w okresie jesienno – zimowym. Niskie temperatury bardzo negatywnie wpływają na skalp, cebulki i pasma na całej długości. Gdy panuje mróz, a głowa nie ma odpowiedniej ochrony, dochodzi do obkurczania naczynek krwionośnych, zlokalizowanych pod cienką skórą głowy. Wówczas mieszki włosowe nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych, czego efektem bywa ich osłabienie, a nawet wypadanie cebulek.

Dodatkowo zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych w skalpie, przez co wydzielają mniej sebum – niezbędnego, by chronić powierzchnię włosów. Pozbawione ochrony pasma, szybciej tracą wilgoć z komórek i ulegają przesuszeniu. To z kolei sprzyja elektryzowaniu, więc wracasz do punktu wyjścia. Zanim zrezygnujesz z ciepłej, zimowej odzieży, sprawdź skuteczne sposoby na elektryzujące się włosy i znajdź najlepsze rozwiązanie Twojego problemu!

elektryzujące się włosy

Najlepsze sposoby na elektryzujące się włosy

Domowe sposoby na elektryzujące się włosy to kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci ograniczyć problem unoszenia naładowanych elektrycznie pasm, a jednocześnie pozwolą kompleksowo o nie zadbać.

Odpowiednia pielęgnacja – postaw na właściwe kosmetyki do włosów

Tym, co na elektryzujące włosy wpływa w pierwszej kolejności, jest ich niewłaściwa pielęgnacja. Przez źle dobrane szampony oraz odżywki, pasma są przesuszone i niedociążone, dlatego stają się podatne na unoszenie pod wpływem naładowania elektrycznego. Dotyczy to zwłaszcza kosmyków średnio i wysokoporowatych, o których pisała Ola Wolska – Jak dbać o włosy wysokoporowate? Oleje, kosmetyki, domowe zabiegi.  Im mocniej odchylone łuski i bardziej zniszczony włos, tym bardziej będzie się elektryzował.

co na elektryzujące się włosy

Dobrym sposobem na regenerację jest odżywcza maska do włosów Vianek. Zawiera ona proteiny, emolienty oraz humektanty, niezbędne do zapewnienia pasmom prawidłowej kondycji. Więcej o równowadze PEH pisałam tu: Równowaga PEH – co to jest? Nowy sposób pielęgnacji włosów. W składzie maski do włosów znajdziesz ekstrakt z miodu, wyciąg z nagietka lekarskiego o właściwościach nawilżających i regeneracyjnych oraz cenne oleje – olej z pestek moreli, rycynowy i masło awokado. Emolienty pomagają utrzymać wilgoć w komórkach włosów, dlatego łuski są domknięte, a pasma odżywione i mniej podatne na elektryzowanie.

Sposobem na dociążenie włosów może być też metoda OMO, która składa się z trzech kroków – odżywiania, mycia i ponownego odżywiania. Oprócz tego nie zapominaj 1 – 2 razy w tygodniu sięgnąć po maskę, np. L'biotica Biovax maska intensywnie regenerująca. Żeby wzmocnić działanie kosmetyku, załóż na głowę foliowy czepek, który znajdziesz w firmowym pudełku.

Technika suszenia – ujarzmij elektryzujące się włosy

To, w jaki sposób suszysz pasma po myciu, również wpływa na elektryzujące się włosy. Pamiętaj, by nigdy nie wychodzić z domu na niską temperaturę, zanim Twoje kosmyki nie będą w pełni suche. Chłód, zimny wiatr, deszcz i śnieg powodują znaczne uszkodzenia w strukturze wilgotnych pasm – zawsze daj im czas na wyschnięcie!

sposoby na elektryzujące się włosy

Nie ulega wątpliwości, że gorący nawiew suszarki wzmagać elektryzowanie, dlatego warto zmienić jego temperaturę. Wiele urządzeń pozwala na regulację siły i ciepła powietrza za pomocą odpowiednich przycisków. Letni lub chłodny nawiew suszarki to świetny sposób na zmniejszenie elektryzowania włosów, a dodatkowo niższe ryzyko ich uszkodzenia.

Jeśli zwykle podczas suszenia czeszesz włosy, np. szczotką do stylizacji, zrezygnuj z tego na czas chłodniejszych pór roku. Zamiast pocierać pasma plastikowymi igiełkami szczotki, czesz je palcami. To spowoduje mniejsze naładowanie i pomoże ujarzmić elektryzujące się włosy.

Sposób czesania ma znaczenie!

Dobrze dobrane kosmetyki do włosów i technika suszenia to jednak nie wszystko! Sposób czesania jest równie ważny, jak inne kwestie pielęgnacyjne. Pamiętaj, że plastik wzmaga problem elektryzowania pasm, dlatego grzebień lub szczotkę wykonaną z tworzyw sztucznych najlepiej wymienić na drewnianą z naturalnego włosia. To dużo lepsze rozwiązanie, szczególne dla długich, elektryzujących się kosmyków. Włosie nie szarpie pasm, tak jak plastikowe igiełki klasycznej szczotki i pozwala zmniejszyć elektryzowanie.

domowe sposoby na elektryzujące się włosy

Jeśli jednak sama szczotka z naturalnego włosia to za mało, możesz ją ulepszyć. Z pomocą delikatnego szamponu, usuń z niej zalegające resztki kosmetyków do stylizacji i nałóż odrobinę odżywczej Glyskincare Macadamia Oil Hair Mask. Zadziała antystatycznie i ograniczy unoszenie włosów.

Olejowanie – Twoja tajna broń na elektryzujące się włosy

Olejowanie włosów to prosty domowy zabieg, który bardzo korzystnie wpływa na kondycję pasm i ogranicza ich elektryzowanie. Kompendium wiedzy na temat olejowania stworzyła Ola Wolska: Olejowanie włosów – moje sprawdzone sposoby. Wprowadź je do Twojej pielęgnacyjnej rutyny, nie tylko ze względu na elektryzujące się włosy.

Czego potrzebujesz do olejowania? Przede wszystkim emolientów, dobranych do stopnia porowatości Twoich kosmyków. Niskoporowate pasma lubią olej kokosowy, masło kakaowe, shea i mango, a z kolei wysokoporowate reagują dobrze na olej słonecznikowy, z pestek winogron, sojowy i wiele innych.

olejowanie na elektryzujące się włosy

Jeśli dopiero chcesz zacząć przygodę z olejowaniem i nie wiesz, po jakie emolienty sięgnąć, by odżywić kosmyki, a tym samym ograniczyć problem elektryzowania, wypróbuj Nacomi 7 oils. Zawiera kompozycję 7 cennych tłuszczów roślinnych – makadamia, sojowy, ze słodkich migdałów, kokosowy, arganowy, jojoba oraz sacha inchi. Producent zaleca stosowanie na suche włosy, ale możesz sprawdzić, jak kosmetyk działa podczas olejowania na mokro.

    Domowa maska na elektryzujące się włosy

    Na elektryzujące się włosy pomoże również domowa maska. Jak ją przygotować? Potrzebny będzie emolient dobrany do porowatości pasm, np. olej kokosowy, słonecznikowy lub ze słodkich migdałów, dojrzały banan i maślanka. Rozgnieć owoc widelcem i dodaj 2 łyżki maślanki oraz łyżeczkę oleju. Po zmieszaniu składników nanieś papkę na włosy, nałóż foliowy czepek i po 20 – 30 minutach, spłucz wodą. Na koniec umyj pasma łagodnym szamponem i użyj odżywki do włosów. Domową maskę stosuj 1 – 2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb.

    elektryzujące się włosy szybkie sposoby

    Elektryzujące się włosy – szybkie sposoby

    Oprócz doskonałych sposobów na dogłębną pielęgnację pasm, mam też dla Ciebie kilka tipów, jak poradzić sobie z elektryzowaniem w nagłych wypadkach, np. przed imprezą lub spotkaniem biznesowym.

    Twoim podstawowym sprzymierzeńcem jest woda – wystarczy, że delikatnie zwilżysz dłonie i przeciągniesz nimi po całej długości włosów. To ograniczy elektryzowanie, jednak efekt nie będzie długotrwały – gdy woda wyparuje, pasma znów zaczną się unosić przy pocieraniu.

    Włosy ujarzmi także lakier do włosów lub olejek arganowy 3w1 Bielenda, zamknięty w wygodnej formie sprayu. Odrobinę oleju nanieś na dłonie i lekko przesuń nimi po włosach, omijając ich nasadę. Różnicę zauważysz od razu – pasma nie tylko przestaną się elektryzować, ale także zalśnią zdrowym blaskiem! Sprawdź też Najlepsze kosmetyki na elektryzujące się włosy. Ranking! i wybierz idealne produkty do codziennej pielęgnacji Twoich kosmyków.

    elektryzujące się włosy domowe sposoby

    Elektryzujące się włosy – nie jesteś na nie skazana!

    Pomimo tego, że w dużej mierze to właśnie wełniane czapki powodują elektryzowanie się kosmyków, nie rezygnuj z nich przy minusowych temperaturach! Włosy pozbawione ochrony przed mrozem niszczą się i słabną, a dodatkowo ucierpieć może Twój skalp. Zamiast tego wypróbuj olejowania, innej pielęgnacji, a także zmień sposób suszenia i czesania pasm. Pamiętaj, aby kosmetyki dobrać odpowiednio do porowatości i potrzeb Twoich włosów

    Źródła:

    1. Niedziałek A., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Warszawa, 2021.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice