Olejek z oregano i jego tajemnicze właściwości!

22. 12. 2020 · 7 minut czytania

Olejek z oregano znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni — doskonale sprawdza się także jako składnik kosmetyków. Sprawdź, dlaczego warto szukać go w kremach i balsamach!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Olejek z oregano i jego tajemnicze właściwości!

Olej z oregano to znany i wykorzystywany od wieków naturalny antyoksydant. Jako suplement diety pomaga w przypadku problemów trawiennych i chorób dróg oddechowych. Sprawdź, jak go stosować dla zdrowia, smaku i urody! 

Oregano – olej na wzmocnienie?

Oregano, czyli Origanum vulgare, to mała, krzaczasta roślina, która należy do tej samej rodziny co mięta, szałwia czy melisa. Inna nazwa oregano to lebiodka pospolita. Ziele najczęściej jest kojarzone z włoską kuchnią, ale badania laboratoryjne wskazują, że substancje aktywne jego olejku mogą posiadać właściwości farmakologiczne, pielęgnacyjne i prozdrowotne.

Olejek oregano był używany w medycynie ludowej od wieków. Choć popularność zyskał jako suplement diety, czasem zaleca się dodanie kilku kropli olejku do produktów pielęgnacyjnych, żeby wzmocnić ich działanie antyoksydacyjne. Kraje znane z produkcji wysokiej jakości olejków eterycznych z oregano to Grecja, Izrael i Turcja.

WAŻNE!
 

Badania składników aktywnych olejku z oregano są niewystarczające, żeby określać produkty z ich zawartością mianem leczniczych. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wysyła listy ostrzegawcze do firm, które umieszczają fałszywe reklamy i nieudowodnione oświadczenia zdrowotne dotyczące olejków eterycznych z oregano.

 

Sprawdź, jakie właściwości ma mięta.

Olejek z oregano - właściwości

 

Aby w 100% potwierdzić potencjalne właściwości biologiczne i farmakologiczne składników aktywnych oleju z oregano, potrzebne są szeroko zakrojone badania in vivo, czyli na grupie ochotników.

Olejek oregano zawiera spore ilości cennych związków pozyskiwanych z liści i mniejszych łodyg. Producenci olejków suszą liście i łodygi, a następnie destylują z parą wodną materię roślinną, aby wydobyć jak najwięcej wartościowych substancji.

    Olejek oregano − właściwości

    Jednym z głównych składników aktywnych olejku oregano jest organiczny związek chemiczny karwakrol. Wytwarzają go liczne rośliny aromatyczne, w tym tymianek i oregano właśnie. W ostatnich latach rozpoczęto wiele badań, które miały ustalić działanie biologiczne karwakrolu pod kątem jego potencjalnego zastosowania w lekach i produktach kosmetycznych.

    Sprawdź też kosmetyki do ciała.

    W badaniach laboratoryjnych potwierdzono, że olejek z oregano ma właściwości:

    • antyoksydacyjne – neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się komórek,
    • odkażające,
    • przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze,
    • przeciwnowotworowe,
    • przeciwzapalne,
    • hepatoprotekcyjne − chroni wątrobę przed substancjami toksycznymi,
    • spazmolityczne − działa rozkurczowo na mięśnie gładkie,
    • rozgrzewające.
    Olejek z oregano - działanie

     

    Obecnie karwakrol jest stosowany w niskich stężeniach jako składnik aromatyzujący i konserwujący, a także środek dezynfekujący, grzybobójczy i zapachowy. Już kilkadziesiąt lat temu został zatwierdzony w USA przez Federalną Administrację Leków do różnych zastosowań w żywności. Rada Europy dodała karwakrol do listy dozwolonych aromatów chemicznych, dlatego znajdziesz go w napojach alkoholowych, wypiekach, gumie do żucia, przyprawach, mrożonkach, budyniach, napojach bezalkoholowych i cukierkach. Sam lub w połączeniu z innymi naturalnie występującymi związkami organicznymi skutecznie zabezpiecza żywność przed zepsuciem. Substancja zapobiega namnażaniu się bakterii chorobotwórczych przenoszonych przez pożywienie i działa jako środek konserwujący dla szerokiej gamy produktów spożywczych, w tym ryżu, winogron, pomidorów, soków, mleka czy świeżo ściętego kiwi.

    Kolejny związek aktywny wykryty w składzie olejku z oregano to tymol. Choć najwięcej ma go tymianek, występuje także w znaczniej ilości w oregano. Tymol w starożytnym Egipcie był używany do balsamowania zwłok, ze względu na swoje właściwości konserwujące, odkażające, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Chroni przed toksynami i zwalcza infekcje grzybicze. Działa synergicznie z karwakrolem, co zwiększa jego skuteczność. Przyjmowany doustnie wykazuje działanie wykrztuśne, przeciwkaszlowe, rozkurczowe, a nawet przeciwbólowe. Działa moczopędnie, dlatego ułatwia oczyszczanie organizmu. Oprócz tego pobudza enzymy jelitowe oraz stymuluje wydzielanie soków trawiennych.

    Olejek oregano − zastosowanie

    Olejek oregano nakłada się na skórę w przypadku trądziku, stopy atlety, łupieżu, aft, brodawek, ran, grzybicy, trądziku różowatego i łuszczycy. Używany jest także na ukąszenia owadów i pająków oraz jest nakładany na skórę jako środek odstraszający owady.

    Sprawdź też: Nieprzyjemny zapach stóp u sportowców: jak mu zapobiec?.

    W wielu eksperymentach wykazano, że olejek eteryczny z oregano i jego składniki, czyli kwas rozmarynowy, karwakrol i tymol, działa przeciwutleniająco co najmniej na tym samym poziomie co witamina E. Dlatego olejek z oregano dodaje się do innych olejków, oliwek i kremów do stosowania zewnętrznego, ale w minimalnych ilościach lub w rozcieńczonej postaci. Naturalne antyoksydanty są bardzo cenione w kosmetyce, bo zwiększają właściwości ochronne Twoich komórek.

    Olejek eteryczny z oregano

    Jak wykorzystać gotowy olejek z oregano?

    Na ogół jest on sprzedawany jako suplement diety, np. olejek Oregar suplement diety. Nie oznacza to, że nie możesz go dodać do ulubionego kremu czy oliwki do masażu. Jego działanie przeciwutleniające możesz wykorzystać zarówno przyjmując kilka kropel doustnie, jak i stosując go zewnętrznie. Gdy Twoja skóra jest sucha i zależy Ci na jej nawilżeniu przy jednoczesnym wzmocnieniu i odkażeniu, dodaj kilka kropel olejku Oregar do naturalnego oleju Etja jojoba gold olejek.

    Olejek z oregano - jak działa?

     

    Olejek sprawdzi się także w przypadku opryszczki czy trądziku. Tak naprawdę jego główną zaletą jest działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, antyseptyczne i przeciwzapalne. W połączeniu z innymi substancjami aktywnymi o podobnym działaniu wykazuje zwiększoną skuteczność. Jeżeli olejki eteryczne nie wywołują u Ciebie reakcji alergicznych, dodaj kilka kropel olejku z oregano do kąpieli z naturalnymi olejkami eterycznymi Etja: Etja naturalny olejek eteryczny cytrynowy lub Etja naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Takie połączenie sprawdzi się na opryszczkę, liszaje, trądzik, przyspieszy proces gojenia się skóry i wzmocni jej odporność. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego to dobry sposób na choroby gardła, dziąseł i na złagodzenie objawów przeziębienia. Więcej na temat tego specyfiku dowiesz się z artykułu: Olejek z drzewa herbacianego likwiduje wypryski trądzikowe!. Dodatkowo wdychanie aromatycznych oparów działa pobudzająco i antydepresyjnie.

    Nie musisz brać kąpieli, żeby wykorzystać aromatyzujące działanie olejków. Wystarczy dodać kilka kropli zmieszanych olejków do kominka aromatycznego w pomieszczeniu lub do naczynia z gorącą wodą.

    Olejki eteryczne

    Olejek oregano − zastosowanie wewnętrzne

    Olej z oregano przyjmuje się doustnie na choroby dróg oddechowych, takich jak kaszel, astma i zapalenie oskrzeli. Substancje zawarte w oleju, szczególnie tymol, mają usprawniać pracę układu oddechowego. Inhalacja parowa z dodatkiem kilku kropli olejku oregano pomaga złagodzić bóle gardła i choroby oskrzeli. Więcej na temat inhalacji dowiesz się z artykułu naszych farmaceutów: Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?.

    Suplementacja kapsułkami z olejem oregano jest zalecana również w przypadku problemów trawiennych i chorób żołądka, takich jak zgaga, wzdęcia i pasożyty. Obecne badania przeprowadzone na 14 pacjentach potwiedziły, że oregano, hamuje wzrost i żywotność niektórych znanych pasożytów i gronkowców.

    Oregano jest również przyjmowane doustnie w przypadku:

    • bolesnych skurczów menstruacyjnych,
    • reumatoidalnego zapalenia stawów,
    • chorób układu moczowego, w tym infekcji dróg moczowych
    • bólów głowy,
    • cukrzycy – oregano może obniżać poziom cukru we krwi, dlatego osoby chore na cukrzyce i przyjmujące leki powinny zachować ostrożność w jego stosowaniu,
    • chorób serca i wysokiego poziomu cholesterolu - zarówno olejek eteryczny z oregano, jak i jego wodne napary wzmacniają efekty diety niskotłuszczowej w trakcie regulowania poziomu cholesterolu u pacjentów z hiperlipidemią.
    Olejek z oregano - właściwości

    Olejek oregano – przeciwwskazania

    Olejek oregano może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na bazylię, hyzop, lawendę, majeranek, miętę czy szałwię. Poza tym oregano może zwiększać ryzyko krwawienia u osób z zaburzeniami krzepnięcia. Przyjmowanie oregano razem z lekami, które również spowalniają krzepnięcie, może zwiększyć ryzyko siniaków i krwawień. Nie ma wystarczających i wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa przyjmowania oregano w przypadku ciąży czy karmienia piersią. Natomiast pojawiają się opinie, żeby nie przyjmować produktów z olejkiem w trakcie ciąży ze względu na obecność tymolu. Tymol może stymulować macicę, przez co wzmaga ryzyko poronienia.

     

    Źródła:

    1. Suntres Z. E., Coccimiglio J., Alipour M.: The Bioactivity and Toxicological Actions of Carvacrol. W: Critical Reviews in Food Science and Nutrition [online]. 2013, s. 304–318 [dostęp: 13.12.2020] Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/profile/Misagh_Alipour/publication/263014005_The_Bioactivity_and_Toxicological_Actions_of_Carvacrol/links/542b29aa0cf277d58e8a1352.pdf
    2. Oregano. W: MedlinePlus, US National Library of Medicine [online]. Aktualizacja: 7.10.2020 [dostęp: 13.12.2020] Dostępny w Internecie: https://medlineplus.gov/druginfo/natural/644.html
    3. Zambrana I. A.: Warning Letter: Absonutrix. W: Inspections, Compliance, Enforcement, and Criminal Investigations, US Food and Drug Administration [online]. 25.07.2017 [dostęp: 13.12.2020] Dostępny w Internecie: https://www.fda.gov/inspections-compliance-enforcement-and-criminal-investigations/warning-letters/absonutrix-508557-07252017
    4. Oregano. W: Drugs.com. 2016. [dostęp: 13.12.2020] Dostępny w Internecie: https://www.drugs.com/npp/oregano.html
    5. Johnson J.: What are the benefits of oregano oil? W: Medical News Today [online] Aktualizacja: 16.01.2019 [dostęp: 13.12.2020] Dostępny w Internecie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324203#takeaway

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora