Opuchnięta twarz – o czym może świadczyć i jak zlikwidować obrzęk twarzy?

29. 12. 2023 · 3 minuty czytania

Opuchnięta twarz to nie tylko problem estetyczny, ale również medyczny. Może ustąpić sam, ale czasem potrzebna jest interwencja medyczna. Jak wygląda leczenie obrzęku twarzy? Sprawdź!

Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Opuchnięta twarz – o czym może świadczyć i jak zlikwidować obrzęk twarzy?

Opuchlizna na twarzy to problem estetyczny, na który najczęściej zwracają uwagę kobiety. Powstaje, gdy w tkance podskórnej zbiera się nadmiar wody, limfy lub krwi. O czym świadczy opuchnięta twarz? W jakich stanach chorobowych się pojawia? Sprawdź! 

Opuchnięta twarz – przyczyny 

Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą powodować opuchliznę na twarzy.  

  • Do częstych przyczyn należą uwarunkowania związane ze stylem życia. Niewysypianie się, przemęczenie, stres w pracy i w życiu prywatnym negatywnie wpływają na pracę tkanek. Opuchnięta twarz po nieprzespanej nocy jest czymś, czego wiele osób doświadczyło chociaż raz w życiu. Charakterystycznym objawem są zaczerwienione powieki i opuchnięte oczy. Po odpoczynku zmiany ustępują. Podobne dolegliwości mogą pojawić się po płaczu
  • Za obrzęk w okolicy oczu może też odpowiadać dieta z dużą zawartością soli oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry, np. agresywne usuwanie makijażu produktami źle dobranymi do typu cery. 
  • Obrzękiem na twarzy mogą skutkować wszelkie urazydotyczące tej okolicy, począwszy od drobnych zadrapań po upadku w wyniku potknięcia się po złamania nosa czy żuchwy. Opuchliźnie mogą wówczas towarzyszyć ropnie oraz podbiegnięcia krwawe (siniaki). Do urazów powodujących obrzęk twarzy można także zaliczyć poparzenia słoneczne
Obrzęk twarzy – leczenie 

Obrzęk twarzy – kiedy do lekarza? 

Pojawienie się obrzęku na twarzy może wymagać pilnej pomocy lekarskiej! Nie zwlekaj z tym, gdy: 

    • Pojawia się obrzęk okolicy szyi, trudności z oddychaniem, świąd gardła lub jamy ustnej, 
    • Czujesz kołatanie serca, 
    • Czujesz duszność, 
    • Jesteś znacznie osłabiony, 
    • Z niewiadomych przyczyn masz siniaki na ciele
    • Pojawia się wysoka gorączka – 39℃ lub więcej, 
    • Zauważasz objawy innych chorób, np. chorób tarczycy i nerek. 

Obrzęk twarzy – leczenie 

Postępowanie medyczne różni się w zależności od tego, jak wygląda obrzęk na twarzy i co go spowodowało.  

  • Choroby zapalne wywołane bakteriami wymagają celowanej antybiotykoterapii. Dzieje się tak w przypadku róży, zapalenia zębów, zatok, nosa i czyraka.  
  • Jeśli do obrzęku doprowadził uraz, zastosuj maści lub żele zmniejszające opuchliznę. Kupisz je bez recepty. Niektóre preparaty mają uśmierzające, chłodzące działanie. W przypadku stłuczeń i krwiaków stosuj maść na siniaki
  • Obrzęk alergiczny zagrażający życiu jest leczony w warunkach szpitalnych. Osoby z silnymi reakcjami alergicznymi w przeszłości często na stałe stosują leki na alergię. W przypadku miejscowych odczynów możliwe jest stosowanie preparatów w maści, które zmniejszają opuchliznę. 
  • W przypadku chorób ogólnoustrojowych konieczne jest postępowanie wielotorowe ukierunkowane na przyczynę – np. w niedoczynności tarczycy trzeba suplementować hormony tarczycy. 
Opuchnięta twarz – przyczyny 

Jak zmniejszyć obrzęk twarzy? 

Co zrobić, żeby zeszła opuchlizna z twarzy? Wypróbuj kilku domowych sposobów.  

  • Na obrzęki po ukąszeniach owadów, którym nie towarzyszą dodatkowe objawy świadczące o pilnej konsultacji medycznej, zastosuj leki miejscowe dostępne bez recepty.  
  • Na obrzęk po urazie lub interwencji stomatologicznej mogą pomóc zimne okłady. Nie przykładaj kostek lodu lub mrożonek bezpośrednio do twarzy, bo podrażnisz skórę. Przedmiot, który posłuży do wykonania chłodzącego kompresu, owiń najpierw w ściereczkę lub ręcznik. 
  • Wysypiaj się i spróbuj zredukować codzienną ilość stresu, co pozwoli na zlikwidowanie opuchlizny na twarzy spowodowaną przemęczeniem.  
  • Na co dzień prowadź dietę zbilansowaną i zmniejsz ilość soli w pokarmach. Pomóc może zrezygnowanie z wysoko przetworzonych produktów.  
  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu – wypijaj minimum 2 l wody dziennie. 

Podsumowanie 

Opuchnięta twarz może być wyrazem przemęczenia organizmu lub szeregu różnych chorób. Jeśli objawy nie są nasilone i znikają szybko, najprawdopodobniej nie potrzebujesz wizyty u lekarza. Wszystko, co Cię niepokoi, powinno jednak zostać skonsultowane ze specjalistą. Czasem obrzęk twarzy jest maską dla chorób ogólnoustrojowych i tylko wnikliwa ocena dobrego klinicysty pomoże Ci w walce z tą dolegliwością. Często możesz wspomóc się domowymi sposobami na zmniejszanie opuchlizny. Nie lecz się sam – porozmawiaj z doświadczonym medykiem, zanim zastosujesz produkty apteczne. 

Źródła:

  1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2010 (wydanie I – 5 dodruk)
  2. A. Szczeklik (red.), Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, 2023
  3. B. Skotnicka, Obrzęk twarzy (opuchlizna twarzy): przyczyny i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/76144,obrzek-okolicy-twarzy, [dostęp: 10.12.2023 r.] 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Furmańczyk
    Aleksandra Furmańczyk
    Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji zabiegowej. Interesują mnie w szczególności otolaryngologia, chirurgia ogólna oraz chirurgia dziecięca. W wolnym czasie uprawiam jogę i z dużym zapałem powiększam swoją kolekcję roślin doniczkowych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Furmańczyk
    Aleksandra Furmańczyk
    Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice