Opuchnięte oczy: jak zlikwidować poduszki pod oczami? Sprawdź 6 sposobów!

15. 11. 2021 · 6 minut czytania

Opuchnięte oczy wynikają z różnych przyczyn: niewłaściwej pielęgnacji, niewyspania się czy alergii. Sprawdź, jak pozbyć się opuchlizny i wyglądać młodo!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Opuchnięte oczy: jak zlikwidować poduszki pod oczami? Sprawdź 6 sposobów!

Niedostateczna ilość snu, zbyt długa praca przed komputerem, a nawet zła dieta – to wszystko może doprowadzić do pojawienia się opuchlizny w okolicach oczu. Jak temu zaradzić? Sprawdź domowe sposoby na opuchnięte oczy i jakie kosmetyki będą pomocne.

Opuchnięte oczy – co to znaczy?

Na pewno zauważyłaś, jak cienka i delikatna jest skóra na powiekach i wokół oczu. Nie ma pod nią tyle tłuszczu, co pod naskórkiem na pozostałych częściach ciała, za to znajduje się tam mnóstwo naczynek krwionośnych. Gdy w okolicach oczu zgromadzi się zbyt dużo płynów limfatycznych, pojawia się opuchlizna. Oprócz tego, że nieestetycznie wygląda, może również zwiastować wiele różnych schorzeń – jeśli obrzęk nie mija mimo odpowiedniej pielęgnacji, a do tego dochodzą inne objawy chorobowe, należy skonsultować się z lekarzem.

podpuchnięte oczy

Opuchnięte oczy – przyczyny

Najczęściej jednak to nie choroby powodują opuchnięte oczy. Przyczyny zwykle leżą w niezdrowym trybie życia, nieregularnej pielęgnacji lub w ogóle jej braku, a także w zbyt krótkim śnie nocnym. W wielu przypadkach wszystkie te czynniki występują jednocześnie – długa praca przed ekranem powoduje przemęczenie oczu, w przerwach sięgasz po smartfon, by załatwić inne sprawy lub się zrelaksować. Masz mało czasu, więc czasem odpuszczasz pielęgnację lub pamiętasz o niej – kosztem późniejszego położenia się spać lub wcześniejszej pobudki. Brzmi znajomo? Niestety, dopóki nie uregulujesz swojego trybu życia, nawet najlepszy domowy sposób na opuchnięte oczy nie pomoże Ci uporać się z problemem. Czas zwolnić i zadbać o siebie!

Co jeszcze powinnaś wiedzieć, jeżeli dużo siedzisz przed komputerem? Poszerz swoją wiedzę: Ćwiczenia oczu przy długim patrzeniu w ekran. Jak zrelaksować wzrok!

    Domowe sposoby na opuchnięte powieki – wybierz swój ulubiony

    Jeśli żyjesz w ciągłym biegu, to na pewno nie masz czasu na zabieg u kosmetyczki, który pomoże zmniejszyć opuchliznę pod oczami. Poza tym zwykle potrzebna jest ich seria, by mogły realnie zadziałać. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedziała, co zrobić. Na opuchnięte oczy możesz zastosować kilka domowych trików, które nie zajmą wiele czasu, a do ich przygotowania nie potrzebujesz skomplikowanych substancji. Sprawdź moje domowe sposoby na opuchnięte powieki.

    domowe sposoby na opuchnięte powieki

    Masaż kostkami lodu

    Na podpuchnięte oczy pomaga delikatny masaż kostkami lodu. Pod wpływem zimna skóra napina się, a opuchlizna maleje. Obkurczają się też naczynka krwionośne, a tym samym rozjaśniają cienie pod oczami. Pamiętaj, żeby nie pocierać tych delikatnych okolic lodem bezpośrednio – owiń kostki w cienką, czystą, bawełnianą szmatkę i przykładaj do skóry. Gdy materiał nieco nasiąknie, możesz zataczać koła wokół oczu.

    Po kilku minutach zakończ masaż, osusz skórę i nałóż specjalny kosmetyk na opuchnięte oczy, np. wygładzający i korygujący obrzęki pod oczami żel Lierac Dioptipoche. Zawiera innowacyjny kompleks peptydów – anti-blue light, który chroni przed niebieskim światłem emitowanym przez ekrany komputerów i smartfonów. Żelowa formuła dodatkowo odświeża skórę i przedłuża efekt chłodzenia.

    Sprawdź przy okazji: Krioterapia − leczenie bólu zimnem

    opuchnięte oczy przyczyny

    Okłady z ziół

    To kolejny świetny sposób, który możesz wypróbować w domu. Wystarczy zaparzyć zioła w torebkach, potem schłodzić je w lodówce i nałożyć je na powieki. 15 minut relaksu z takimi kompresami pomoże obkurczyć miejsca, które są spuchnięte – pod oczami i na powiekach. Jakich ziół najlepiej użyć? Do pielęgnacji okolic oczu sięgnij po kwiat lipy, koszyczek rumianku, szałwię lub świetlik lekarski.

    Napary z ziół możesz także zamrozić, a uzyskanymi kostkami „lodu” wykonać masaż. Nie zapomnij potem nałożyć kosmetyku pielęgnacyjnego – żeby przedłużyć efekt ziołowej kuracji, sięgnij po żel ze świetlikiem Zuma. Świetlik lekarski odświeża, koi i pomaga zmniejszyć opuchliznę pod oczami, a wyciągi z bluszczu oraz oczaru wirginijskiego ujędrniają delikatny naskórek.

    Okłady z ogórka

    Ogórek to warzywo, które skóra wokół oczu uwielbia, zwłaszcza jeśli jest opuchnięta. Ma on właściwości rozjaśniające, zmiękczające i nawadniające cienki naskórek. Zawiera mnóstwo wody, witaminę K oraz askorbinazę – enzym pomagający w walce z przebarwieniami. Ogórkowe pH jest identyczne z odczynem ludzkiej skóry, dlatego jego działanie jest tak skuteczne. Jak ogórek może pomóc w walce z opuchlizną? Schłodź go w lodówce i odetnij dwa cienkie plastry, a następnie nałóż po jednym na zamknięte, spuchnięte oko. Domowe sposoby tego typu znały już nasze prababcie, warto czerpać z ich mądrości i wiedzy.

    co zrobic na opuchnięte oczy

    Po 15 minutach relaksu zdejmij plasterki, wklep pozostałą wilgoć w skórę i nałóż nawilżający żel pod oczy z opuncją Weleda. Taka kuracja wzmocni efekt domowej pielęgnacji – wyciąg z opuncji poprawia krążenie krwi, zmniejsza opuchliznę i spowalnia procesy starzenia, dlatego chroni przed pojawieniem się zmarszczek.

      Opuchnięte oczy – wypróbuj domową maseczkę

      2 – 3 razy w tygodniu rozpieść skórę pod oczami domową maseczką. Do jej przygotowania potrzebujesz odrobiny startego na drobnej tarce ogórka oraz ziemniaka. Zetrzyj warzywa na drobny miąższ, by uzyskać konsystencję pasty. Schłodź ją w lodówce, odsącz wodę i nałóż maskę na zamknięte oczy.

      Po 15 minutach zmyj papkę i nałóż krem lub serum pod oczy. Obydwa warzywa mają silne właściwości zmniejszające opuchliznę, dlatego warto wzmocnić siłę ich działania odpowiednim kosmetykiem. Możesz sięgnąć po Nuxe Bio Buckwheat Zawiera wyciąg z nasion gryki, który nawilża skórę i uwydatnia kontur oka. Witamina E wygładza i chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

      spuchnięte pod oczami

      Nawadniaj organizm!

      Nie łudź się, że Twoja skóra będzie wyglądać młodo bez odpowiedniego nawodnienia. I nie chodzi tu tylko o kosmetyki nawilżające – musisz pamiętać o piciu właściwej ilości wody w ciągu każdego dnia! Ile szklanek dziennie powinnaś wypijać?

      Dowiedz się więcej: Ile wody dziennie warto pić? Jak nawodnić organizm latem?

      Co więcej, możesz nawodnić skórę pod oczami stosując kolagenowe płatki pod oczy L’Biotica. Mają specjalną, hydrożelową formułę, która chłodzi i odświeża opuchnięty naskórek. Wyciąg z lukrecji nawilża, koi i łagodzi podrażnienia, a ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego wzmacnia naczynka krwionośne oraz zmniejsza ich przepuszczalność, zapobiegając pojawianiu się obrzęków.

      spuchnięte oko domowe sposoby

      Higiena snu

      Odpowiednia ilość snu jest kluczowa w walce z opuchlizną okolic oczu. Podczas nocnego odpoczynku organizm się regeneruje, a opuchnięte oczy po pewnym czasie przestają być problemem. Ile czasu należy spać?

      Przeczytaj: 9 powodów, dlaczego trzeba się wysypiać i dobre porady, jak się dobrze wyspać

      Nie zapominaj o pielęgnacji – po przebudzeniu i przed snem wklep swój ulubiony kosmetyk pod oczy, np. intensywny krem redukujący cienie i worki pod oczami Pharmaceris N Opti Capilaril z filtrem SPF 15. Zawiera innowacyjny kompleks protein sojowych i ryżowych, który ma działanie zmniejszające cienie oraz opuchliznę.

      Postaw na zdrowy styl życia

      Jeśli chcesz, by Twoje opuchnięte oczy odzyskały dawny blask, systematyczna pielęgnacja musi iść w parze ze zmianą stylu życia. Złe nawyki żywieniowe, sięganie po używki, takie jak alkohol i papierosy, sprzyjają pojawianiu się cieni i opuchlizny pod oczami. Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa dla zdrowia organizmu, a co za tym idzie, także dobrej kondycji skóry. Zamień kolejne filiżanki kawy na szklanki wody, a przekąskę w postaci batona czy chrupek zastąp świeżymi warzywami. Szybko zauważysz różnicę w samopoczuciu i wyglądzie skóry!

      Jeśli chcesz wypróbować także inne sposoby, sprawdź, jakie jeszcze są triki urodowe na worki pod oczami: Worki pod oczami dodają 10 lat. Jak się ich pozbyć?

      domowy sposób na opuchnięte oczy

      Kto powinien wypróbować domowe sposoby na opuchnięte powieki?

      Nawet jeśli opuchnięte oczy nie są Twoim głównym problemem, możesz skorzystać z moich domowych sposobów, by poprawić jędrność skóry w tych okolicach i zlikwidować cienie. Pielęgnacja cienkiego naskórka wokół oczu jest bardzo ważna – jeśli będzie systematyczna, opóźni się proces starzenia, a zmarszczki nie pojawią się tak szybko.

      Pamiętaj, by wybrać odpowiedni kosmetyk, oraz raz na jakiś czas rozpieścić okolice oczu lodowym masażem lub ziołowymi okładami. Gładka, nawilżona skóra i spojrzenie pełne blasku to najlepsza nagroda!

      Źródła:

      1. Tyszko M., Pielęgnacja naturalna, Wydawnictwo Natuli, Szczecin 2020

        Więcej artykułów na ten temat

        O autorze
        Aleksandra Chojnowska
        Aleksandra Chojnowska
        Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Aleksandra Chojnowska
        Aleksandra Chojnowska
        Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
        Przeczytaj więcej od tego autora