Peeling z płatków owsianych − sposób na oczyszczanie skóry wrażliwej
Peeling z płatków owsianych stanowi doskonały sposób na pielęgnację skóry wrażliwej, atopowej i skłonnej do podrażnień. Sprawdź, jakie posiada właściwości!
Spis treści
Peeling z płatków owsianych idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Płatki owsiane oczyszczają skórę, zwężają pory, a także łagodzą stany zapalne. Poznaj właściwości tego składnika i sprawdź przepisy na domowy peeling z płatków owsianych.
Płatki owsiane − bogactwo składników mineralnych i witamin
Płatki owsiane produkowane są z owca, który jest bogatym źródłem składników mineralnych (magnezu i selenu), a także witamin (np. witamin z grupy B i witaminę E). To właśnie dlatego dietetycy polecają jedzenie płatków owsianych każdego dnia.
Płatki owsiane świetnie się też sprawdzą w pielęgnacji skóry! Użyte w peelingu, dokładnie (ale delikatnie) oczyszczą skórę, pozbywając się z niej zanieczyszczeń. Zmniejszą liczbę zaskórników i zwężą pory. Zawarte w owsie sacharydy wpływają zmiękczająco na skórę, a także zapobiegają jej odwodnieniu.
Owies zawiera również betaglukany, które odpowiadają za odpowiednie nawilżenie skóry i jej wzmocnienie. Aminokwasy obecne w płatkach owsianych stymulują produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się.
Ponadto, płatki owsiane, dzięki flawonoidom i saponinom, mają silne działanie antyoksydacyjnie, co dodatkowo opóźnia proces starzenia się skóry. Płatki owsiane świetnie więc sprawdzają się w kosmetykach do cery dojrzałej.
Sprawdź też peelingi do ciała.
Jednocześnie, owies jest składnikiem naturalnym i hipoalergicznym. Dlatego idealnie sprawdzi się w pielęgnacji wrażliwej i problematycznej skóry (np., z egzemą czy atopowym zapaleniem skóry). Jeśli borykasz się z przesuszoną i skłonną do atopii skóry, polecam Ci używanie dermokosmetyków z serii A-Derma. Posiadają one w swoim składzie wyciąg z owsa, który usuwa podrażnienia skóry. Zapobiega również jej dalszemu podrażnieniu i wysuszeniu przez wzmocnienie naturalnej bariery lipidowej, która chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Składnik ten używany jest nie tylko w produkcji peelingów, ale również kremów i balsamów do ciała (ze względu na swoje nawilżające i kojące właściwości).
Więcej na temat tajemniczych właściwości owsa, pisałam w artykule: „Owies w kosmetykach. Na ratunek skórze wrażliwej i atopowej”.
Peeling − płatki owsiane jako składnik domowych kosmetyków!
Peeling z płatków owsianych możesz wykonać samodzielnie w domu ze składników, które na pewno posiadasz. Jest to nie tylko skuteczne, ale również ekologiczne i tanie. Jak samemu przygotować taki peeling? Poznaj moje sprawdzone przepisy!
Peeling z płatków owsianych do twarzy
Składniki:
- 3 łyżki płatków owsianych (najlepiej błyskawicznych lub lekko zmielonych, gdyż tzw. „górskie” mogą podrażnić wrażliwą cerę)
- Woda przegotowana lub mleko
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego (np. olejku lnianego lub z jojoba)
Sprawdź też peelingi do twarzy.
Namocz najpierw płatki owsiane w wodzie lub mleku tak, żeby napęczniały. Następnie, zmieszaj je z pozostałymi składnikami tak, żeby przybrały formę „papki”. Taką miksturę nałóż na twarz, lekko wmasowując ją okrągłymi ruchami. Zostaw na około 10 minut i spłucz letnią wodą.
Po peelingu, kiedy skóra jest głęboko oczyszczona, warto nałożyć na nią jakieś serum (np. serum do twarzy Aloesove), bo składniki odżywcze będą się wtedy lepiej wchłaniać. Pamiętaj o tym, żeby przed wykonaniem peelingu, zmyć dokładnie makijaż płynem mleczkiem do demakijażu lub płynem micelarnym (np. nawilżającym płynem micelarnym od Vianek).
Peeling z płatków owsianych na całe ciało
Peeling z owsianki możesz również wykonać na całe ciało. Polecam wtedy dodać do niego składniki, które bardziej intensywnie złuszczą skórę (zwłaszcza w okolicach najbardziej narażonych na rogowacenie się naskórka, np. rąk, pięt czy łokci). Do peelingu możesz dodać np. cukier, sól lub zmielone orzechy (włoskie albo migdały).
Owsiankowa kąpiel
Możesz również zrobić sobie „owsiankową kąpiel”. Jak ją przygotować? Do wanny z ciepłą wodą dodaj parę łyżek płatków owsianych, które w wodzie „puszczą soki”, a Ty przez kąpiel wchłoniesz dobroczynne składniki odżywcze w nich zawarte. Żeby płatki nie pływały samowolnie w wannie, możesz związać je w woreczku, np. lnianym czy bawełnianym. Woreczek najlepiej powieś pod kranem podczas napełniania wanny. Bieżąca woda wypłucze z niego składniki odżywcze. Do takiej kąpieli możesz dodać łyżkę miodu i szklankę mleka. Taka kąpiel powinna pomóc w łagodzeniu skutków oparzeń słonecznych czy łuszczycy.
Płatki owsiane są składnikiem, który prawie zawsze masz pod ręką. Są tanie i łatwo dostępne. Dlatego bardzo zachęcam Cię do stosowania ich w pielęgnacji całego ciała!