Owies w kosmetykach − na ratunek skórze wrażliwej i atopowej!
Owies stanowi częsty składnik kosmetyków. Wyróżnia się bogactwem składników odżywczych wpływających na kondycję skóry. Sprawdź, jakie jeszcze ma właściwości!
Choć owies może kojarzyć Ci się głównie ze składnikiem pożywnego śniadania, to zboże to ma także zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Często możesz go spotkać w składzie kosmetyków przeznaczonych do skóry alergicznej, wrażliwej i atopowej. Łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza jej regenerację. Zobacz, jakie jeszcze tajemnicze właściwości kryje w sobie owies.
Spis treści:
Owies − właściwości i skład
Owies jest dziś jednym z najczęściej uprawianych zbóż. Polecany jest przez lekarzy i dietetyków nie tylko jako element zbilansowanej i zdrowej diety. Jego składniki sprawiają także, że owies świetnie nadaje się do tworzenia naturalnych i delikatnych kosmetyków i dermokosmetyków do skóry wrażliwej i problematycznej.
A co ma w sobie owies? To przede wszystkim bardzo dobre źródło bardzo odżywczego białka. Składa się ono głównie z aminokwasów siarkowych, m.in. lizyny. Ziarno owsa zawiera ok. 7% lipidów. Są to głównie kwas palmitynowy, oleinowy i linolowy. Owies to także źródło węglowodanów, m.in. betaglukanów.
Sprawdź kosmetyki do twarzy.
W przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym wykorzystuje się nie tylko ziarno owsa, ale także łodygi, otręby czy ziele. A to dlatego, że w różnych częściach tego zboża występują różne, drogocenne składniki odżywcze. To głównie ziele owsa jest źródłem flawonoidów i saponiny, a także rozpuszczalną w wodzie krzemionkę.
Owies to bogactwo pierwiastków i minerałów. Do Twojego organizmu dostarczy magnez, potas, wapń, cynk, miedź i żelazo. Zawiera też w sobie witaminy − przede wszystkim witaminy z grupy B, które są bardzo istotne dla utrzymania właściwej kondycji skóry. Znajdziesz w nim także witaminę E.
Sprawdź też suplementy diety z magnezem oraz suplementy diety z wapniem.
Owies w medycynie
Choć 80% produkowanego w Polsce owsa przeznaczane jest na paszę dla zwierząt, to produkt ten naprawdę drogocenny dla Twojego zdrowia. Po pierwsze, owies wspomaga Twój profil lipidowy. Dieta, w której zawarty jest owies może pomóc obniżyć Ci wysoki cholesterol frakcji LDL i podnieść poziom HDL we krwi. Mówiąc prościej, owies pomaga obniżyć stężenie złego cholesterolu, za to uzupełnia ten dobry cholesterol. Dieta, w której zamiast innych zbóż, bogata jest w owies pomaga także osobom chorym na cukrzycę. Pomaga bowiem regulować poziom glukozy we krwi. A to dzięki fruktanom, które potrafią produkować energię bez udziału insuliny.
Sprawdź też, o czym może świadczyć wysoki cholesterol.
Owies wspomaga także pracę nerek i układu moczowego, m.in. dzięki flawonoidom i saponinom. Nie sposób też nie wspomnieć do dobroczynnym wpływie owsa na Twój układ pokarmowy. Zawiera on bardzo dużo błonnika pokarmowego, który ułatwia trawienie. Dodatkowo, pomoże Ci też przy odchudzaniu − owies pęcznieje w żołądku i daje Ci uczucie sytości na długo. To m.in. dlatego wiele diet redukcyjnych poleca na śniadanie właśnie owsiankę − potrafi ona utrzymać Cię w sytości na wiele, wiele godzin.
Owies, dzięki kompozycji witamin i minerałów po prostu wzmacnia Twój organizm i uspokaja Twoje nerwy. Witaminy z grupy B są bardzo ważne w profilaktyce chorób układu nerwowego. A właściwa ich ilość w diecie pomaga Ci walczyć ze zmęczeniem, napięciem i stresem. Owies jest też bardzo polecany mężczyznom, którzy chcą zwiększyć swoją potencję − tu pomoże przede wszystkim wyciąg z ziela owsa.
Owies w kosmetyce
Zawarte w owsie składniki mineralne, a także aminokwasy i sacharydy bardzo dobrze wpływają na kondycję Twojej skóry. Sacharydy sprawiają, że owies ma właściwości zmiękczające skórę i dobre ją nawadnia. Dlatego polecany jest do skóry suchej i wrażliwej.
Owies ma także właściwości regenerujące skórę. Dlatego dermatolodzy często polecają dermokosmetyki z owsem lub wyciągiem z owsa osobom z atopowym zapaleniem skóry (skórą atopową). Tu polecane są przede wszystkim kosmetyki marki Aderma, oparte na łagodzący świąd i regenerującym skórę wyciągu z owsa Rhealba. Do codziennej pielęgnacji skóry możesz wykorzystać zmiękczający balsam Aderma Exomega D.E.F.I. Jeżeli nie lubisz balsamów, o swoją atopową skórę możesz też zadbać przy codziennej kąpiel z olejkiem zmiękczającym pod prysznic Aderma Exomega. Pomaga także skórze z egzemom, łuszczycą czy innymi schorzeniami skórnymi. Pomaga także przy leczeniu łuszczącej się czy opryszczkowej skóry wokół ust. Tu leczenie może wspomóc krem regenerujący Aderma Dermalibour +. Owies, ze względu na to, że potrafi wyciszać stany zapalne skóry, a przy tym dobrze nawilża i regeneruje sprawdza się przy delikatnej skórze trądzikowej. A nawet przy trądziku różowatym.
Co ciekawe, jeżeli podczas wakacji przedawkujesz słońce, możesz zrobić domowy okład z płatków owsianych bezpośrednio na skórę. Antyoksydanty, a przede wszystkim betaglukany (sacharydy) pomogą przy poparzeniach. Betaglukany odpowiadają właśnie za nawilżenie skóry i wzmocnienie naskórka. Ich działanie porównuje się do działania kwasu hialuronowego.
Dodatkowo, owies dzięki flawonoidom i saponinom działa silnie antyoksydacyjnie na cały Twój organizm, także na skórę. Świetnie więc sprawdza się w kosmetykach do cery dojrzałej, które pomagają w opóźnieniu starzenia się skóry.
Białko owsa dobrze wpływa też na regenerację i wzmocnienie włosów. Dlatego wyciąg z owsa możesz znaleźć też w szamponach odbudowujących, do włosów potrzebujących białkowego odżywienia i nawilżenia. Takie właśnie działanie ma chlebowy szampon do wszystkich rodzajów włosów Receptury Babuszki Agafii.