Adenozyna w kosmetyce − panaceum na zmarszczki!
Nie wiesz, co zrobić, żeby spłycić zmarszczki? Dowiedz się, czym jest i jak działa adenozyna. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierają kosmetyki z dodatkiem tego składnika!
Spis treści
„Lustereczko powiedz przecie... czy to pierwsza zmarszczka?!” Jeżeli przerabiałaś już ten scenariusz być może jest to znak, że czas na pierwszy krem przeciwzmarszczkowy z adenozyną. Adenozyna w kosmetykach walczy o Twoją młodość i jędrną skórę. Ten magiczny związek organiczny sprawia, że zmarszczki ulegają spłyceniu i stają się mniej widoczne. Jak jeszcze działa adenozyna i kiedy jest najlepszy moment, żeby zacząć ją stosować?
Spis treści:
Adenozyna − czym jest?
Czy wiesz, że po części jesteśmy zbudowani z adenozyny? Adenozyna jest nukleozydem, czyli związkiem organicznym, który tworzy zasada azotowa połączona z rybozą, deoksyrybozą czy rybitolem. Choć trochę to skomplikowane, to nie wnikają w głębsze zagadnienia biochemii (a nawet genetyki w tym wypadku), adenozyna wpływa na pracę wielu układów w Twoim organizmie. Adenozyna jest częścią ludzkiego DNA.
Szczególne zastosowanie znalazła nawet w leczeniu układu sercowo-naczyniowego. Wykazano w badaniach, że adenozyna może działać jako lek przeciwarytmiczny. Problem jednak jest taki, że adenozyna ma krótki czas półtrwania w Twoim krwioobiegu. Dlatego też nadal trwają badania dotyczące stosowania tego nukleozydu w leczeniu schorzeń serca.
Związek bierze także udział w procesach zachodzących w układzie płciowo-moczowym, układzie nerwowym czy w układzie oddechowym. Ma też znaczenie dla Twojej odporności. Adenozyna wpływa także na kondycję Twojej skóry. Jak?
Sprawdź też kosmetyki do twarzy.
Adenozyna w kosmetyce − jak działa?
No właśnie − jak? Badania przeprowadzone przez jedną z francuskich marek kosmetycznych dowiodły, że preparaty z adenozyną wpływają na kondycję zmarszczek na twarzy.
W badaniu klinicznym wzięło udział 126 kobiet w wieku 45 − 65 lat. Kandydatki zakwalifikowały się do badania, jeżeli spełniały odpowiednie kryteria. Jednym z nich były widoczne zmarszczki pod oczami oraz zmarszczki w okolicy brwi na czole. Kobiety podzielono na 3 grupy: pierwsza otrzymała skoncentrowany krem z adenozyną, druga − specjalnie przygotowany film z adenozyną, który wspomagał transport adenozyny do miejsca problemu, trzecia − placebo. Kobiety nakładały swoje kosmetyki dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Wyniki testu były zaskakujące − u 84 kobiet, które stosowały preparaty z adenozyną, widać było zdecydowaną poprawę stanu skóry pod oczami. Krem z adenozyną zdecydowanie najlepiej poradził sobie ze zmarszczkami w okolicy brwi.
Sprawdź też kremy przeciwzmarszczkowe.
A na czym polega to magiczne działanie adenozyny? Adenozyna sprawia, że skurcz włókien nerwowych rozluźnia się. Normalnie zmarszczki powstają właśnie w wyniku skurczu tychże włókiem. Adenozyna osłabia go, przez co Twoja twarz wygładza się. Adenozyna działa na trudne zmarszczki mimiczne − jak pokazały to badania, które wyżej przytoczyłam.
Wykazano także, że adenozyna może wpływać na pobudzenie do pracy fibroblastów i produkcję kolagenu.
Oprócz tego, adenozyna działa jako środek wspomagający krążenie w skórze. Dlatego po zastosowaniu kosmetyków z adenozyną możesz mieć wrażenie, że Twoja ziemista cera, znowu nabrała życia. Pobudzone mikrokrążenie sprawia też, że składniki odżywcze szybciej dostają się do skóry i zaczynają działać.
Co więcej, właśnie dzięki takiemu działaniu, adenozyna także stosowana jest w odżywkach, ampułkach i serum na porost włosów.
Adenozyną zachwycili się nie tylko Francuzi, ale i pionierzy w dziedzinie kosmetyki na świecie, czyli Koreańczycy.
Adenozyna w kosmetykach − na co zwrócić uwagę?
Wracając do badań, o których pisałam wyżej − jak możesz zauważyć, znaczenie ma nie tylko główny składnik aktywny kremu, ale także forma jego podania i substancje pomocnicze.
Działanie wygładzające i poprawiające koloryt skóry adenozyny wykorzystuje marka Vichy w kremach: Neovadiol kompleks uzupełniający, aktywna pielęgnacja odbudowująca, do skóry suchej oraz Idealia, regenerujący balsam w żelu na noc.
Adenozyna szczególnie dobrze będzie sprawdzać się, jeżeli w kremie obecne są składniki takie jak: magnez, cynk, miedź. W takim towarzystwie adenozyna znajduje się w ampułkach Bioderma Matricium, które działają regeneracyjnie na skórę. Działanie adenozyny polegające na rozluźnieniu napięć włókien nerwowych wspomaga także mangan.
Adenozyna lubi obecność peptydów. A czym są peptydy? To amidy, czyli aminokwasy połączone ze sobą wiązaniem peptydowym. Same peptydy bardzo często można znaleźć w kosmetykach regeneracyjnych i anti-age. Połączenie peptydów z adenozyną występuje m.in. w kremie przeciwzmarszczkowym z retinolem La Roche-Posay Redermic R.
Ale uważaj! Adenozyny nie powinno łączyć się kofeiną. Kofeina może osłabiać działanie adenozyny. Dlatego, jeżeli ujędrniasz skórę zarówno preparatami na bazie kawy oraz stosujesz krem przeciwzmarszczkowy z adenozyną, możesz nie zauważyć takiego efektu, jakiego się spodziewałaś.
Pamiętaj, że lepszy efekt działania adenozyny uzyskasz dzięki stosowaniu silniejszych kosmetyków. Dlatego jeżeli masz problem z głębokimi zmarszczkami mimicznymi postaw na skoncentrowane serum z adenozyną, zamiast delikatnego kremu na dzień.
Pierwszy krem z adenozyną − kiedy zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe?
Ten temat poruszałam już kilkukrotnie np. w artykule: Kolagen w kosmetyce – czy w ogóle działa? Właściwości i zastosowanie kolagenu w kosmetykach czy Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy po 50. roku życia?. Pamiętaj, że czym innym jest bowiem prewencja, a więc wspomaganie skóry preparatami ze składnikami pobudzającymi komórki do produkcji kolagenu, a czym innym kremy przeciwzmarszczkowe, które wygładzają zmarszczki przez rozluźnienie włókien mięśniowych.
Jeżeli czujesz taką potrzebę i przede wszystkim widzisz na swojej skórze zmęczenie, spadek gęstości skóry czy utratę jędrności, możesz zacząć stosować delikatne kremy z adenozyną, np. Vichy Idealia, regenerujący balsam w żelu na noc już po 25. roku życia. W tym wieku sprawdzą się przede wszystkim kremy z retinolem, czyli witaminą A (więcej na ten temat możesz przeczytać też w artykule:Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach).
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe, czyli te, które mają naprawić efekt, który już zagościł na Twojej skórze, pozostaw na etap życia powyżej 35. roku życia.