Domowe sposoby na zmarszczki – czy mogą być skuteczne? Tak! Poznaj rodzaje zmarszczek

29. 9. 2021 · 8 minut czytania

Upływający czas jest bezlitosny dla skóry każdego seniora. Ta traci jędrność, czego konsekwencją są niechciane zmarszczki. W artykule podpowiadamy najskuteczniejsze domowe sposoby pielęgnacji!

Olga Kulpanowska
Olga Kulpanowska
Domowe sposoby na zmarszczki – czy mogą być skuteczne? Tak! Poznaj rodzaje zmarszczek

Zmarszczki na twarzy są efektem starzenia się skóry, dlatego zmagają się z nimi głównie seniorzy. Przybierają formę bruzd lub fałdek, które wyglądają nieestetycznie. Niestety nie da się ich całkowicie pozbyć. Jeśli zastanawiasz się, co jest dobre na zmarszczki lub jak usunąć zmarszczki domowym sposobem – nie mogłeś trafić lepiej!

Jak powstają zmarszczki?

Włókna kolagenowe i elastyna tworzą swego rodzaju „rusztowanie dla skóry”. U młodych osób zasoby te są obfite, dzięki czemu skóra ma odpowiednie napięcie i jędrność. Wraz z wiekiem wspomnianych substancji ubywa, słabnie ich jakość, spada także poziom naturalnego wypełniacza – kwasu hialuronowego. Gdy kolagen i elastyna ulegają degradacji, pojawiają się bruzdy. Warto pamiętać, że tempo powstawiania zmarszczek uwarunkowane jest również genetyką, pielęgnacją, stylem życia, rodzajem skóry, a także czynnikami środowiska (np. promieniowaniem UV).

Dowiedz się, jak niwelować pierwsze zmarszczki.

 

Jakie są rodzaje zmarszczek?

Rodzaje zmarszczek determinuje przyczyna ich powstawania. Poszczególne bruzdy i fałdki różnią się także miejscem występowania. Niektóre z nich pojawiają się wokół ust, oczu, a inne na szyi. Wyróżniamy:

  • Zmarszczki suche – mogą pojawiać się między 25. a 30. rokiem życia. Dotyczą skóry suchej i bardzo suchej, odwodnionej; to konsekwencja słabego nawilżania,
  • Zmarszczki mimiczne pojawiają się równie wcześnie (25. a 30. rok życia) na czole, dookoła oczu, między nosem a ustami. Są związane z mimiką twarzy, to tzw. linie mimiczne,
  • Zmarszczki posłoneczne – efekt nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, często towarzyszą im przebarwienia skóry,
  • „Zmarszczki palacza” – skutek wieloletniego palenia wyrobów tytoniowych, ogromnej ilości toksyn w organizmie i deficytu witaminy C,
  • Zmarszczki senne – wynik spania na brzuchu/boku i wielogodzinnego przykładania twarzy do poduszki,
  • Zmarszczki grawitacyjne, starcze – dotyczą seniorów i osób po 40. roku życia; to efekt naturalnego starzenia się skóry i siły grawitacji.

Sprawdź ranking kremów na zmarszczki pod oczami.

rodzaje zmarszczek i sposoby ich likwidacji

Pielęgnacja skóry ze zmarszczkami - jakich składników szukać w kosmetykach?

Gdy tylko pojawiają się pierwsze bruzdy, a skóra traci swoją sprężystość, od razu nasuwają się pytania: jak wygładzić zmarszczki? Jak zlikwidować zmarszczki? Niestety to proces, którego nie da się cofnąć. Jeśli już pojawią się pierwsze oznaki starzenia, trzeba zrobić wszystko, by były jak najmniej widoczne. Dlatego zamiast głowić się nad ich pozbyciem, lepiej sprawdź, jak spłycić zmarszczki i zapobiec powstawaniu kolejnych. Odpowiedź jest bardzo prosta – odpowiednia pielęgnacja! To czas, w którym dobór kosmetyków nie może być przypadkowy, bo znaczenie ma każdy komponent przeciwstarzeniowy.

  • Witamina E w płynie na zmarszczki – nie bez powodu nazywana eliksirem młodości. Ma wyjątkowe właściwości antyoksydacyjne. To silny antyutleniacz, którego zadaniem jest ochrona komórek przed działaniem środowiska czy wieku. Zapotrzebowanie na nią wzrasta u seniorów, osób borykających się z niektórymi chorobami przewlekłymi (np. związanymi z układem krwionośnym) czy kobiet przechodzących menopauzę. A dlaczego witamina E w płynie? Otóż przy takiej formie kosmetyku łatwiej znaleźć ją w większym stężeniu. Najlepsze działanie na skórę wykazuje na poziomie minimum 1,5-3%.

  • Retinol – inaczej pierwotna forma witaminy A. Skuteczność retinolu na zmarszczki potwierdzają liczne badania naukowe. Wspomaga odnowę włókien kolagenu, stymuluje regenerację, wygładza i rozjaśnia skórę. Widocznie poprawia jakość cery, maskuje także zmarszczki na dekolcie.

  • Kwasy na zmarszczki – niestety, nie wszystkie sprawdzą się przy skórze dojrzałej. Jeśli jest sucha i delikatna, należy zachować ostrożność i wybrać te, które nie złuszczają naskórka. Jaki kwas na zmarszczki będzie najlepszy? Naszym zdaniem, popularny w gabinetach medycyny estetycznej, czyli felurowy. Ma silne działanie przeciwstarzeniowe, a w niskich stężeniach występuje w kosmetykach do użytku domowego.

  • Aloes – przede wszystkim znany jest ze swoich właściwości kojących i łagodzących. Przyspiesza gojenie ran, ale jaki wpływ ma aloes na zmarszczki? Otóż regularnie stosowany poprawia stan skóry, wspomaga procesy regeneracyjne i spłyca drobne bruzdy.

Wybierając kosmetyki, warto także szukać komponentów, o których pisaliśmy już wcześniej: śluzu ślimaka, adenozyny czy kwasu glikolowego. One również pomogą na zmarszczki!

zmarszczki - domowe sposoby

Ranking najlepszych produktów do pielęgnacji przeciwstarzeniowej

Skoro już wiesz, jakie komponenty powinny znaleźć się w kosmetykach do pielęgnacji przeciwstarzeniowej, z pewnością znalezienie idealnego produktu przestanie być problemem. Aby ułatwić Ci zadanie, przedstawiamy najpopularniejsze kremy przeciwzmarszczkowe:

  1. Tołpa Dermo Face, Modelar 50+ - krem, który nie tylko odmładza, ale również modeluje owal twarzy w czasie nocnej regeneracji. Doskonale sprawdza się także u osób ze skórą wrażliwą,
  2. La Roche-Posay, Substiane [+] – odbudowujący krem przeciwstarzeniowy. Ujędrnia i uelastycznia skórę, dodaje jej blasku. Efekt? Cera młodsza o kilka lat!
  3. Redermic C – krem wypełniający zmarszczki. Został stworzony z myślą o skórze suchej, odwodnionej, borykającej się z głębokimi bruzdami i niejednorodnym kolorytem,
  4. Dr Irena Eris Clinic Way Lifting – peptydowy krem przeciwzmarszczkowy, jako jedyny bazuje na rewolucyjnym reaktywatorze odnowy skóry FGF1 LMS™. Przedłuża aktywność metaboliczną fibroblastów, wspomaga produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, czego efektem jest odmłodzenie skóry,
  5. Bioliq 35+ - krem przeciwdziałający procesom starzenia, który koi i nawilża skórę. Oprócz właściwości odmładzających reguluje proces wydzielania sebum, a więc doskonale sprawdzi się osobom z cerą mieszaną,
  6. Ziaja Masło Kakaowe z Q10 – masło kakaowe, krem odżywia, nawilża i odmładza nawet najbardziej przesuszoną skórę.

Domowe sposoby na zmarszczki

Produkty spożywcze od pokoleń wykorzystywane są do pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Mamy je zawsze pod ręką, a gdy się skończą, wystarczy wizyta w pobliskim sklepie. Niestety ich działanie odbiega od efektów profesjonalnych zabiegów na zmarszczki. Mimo to warto je poznać i co jakiś czas stosować w swoim domowym spa.

Poznaj ranking kremów przeciwzmarszczkowych pod oczy.

jak likwidować zmarszczki?

Domowe maseczki na zmarszczki

Przedstawiając domowe sposoby na zmarszczki, nie może zabraknąć maseczek! Jakie składniki wybrać?

  • Żelatyna – przykład produktu spożywczego, który znajduje zastosowanie w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Otrzymuje się ją z częściowej hydrolizy kolagenu. To mieszanka białek, peptydów, węglowodanów czy kwasów nukleinowych. W połączeniu z niewielką ilością wody pozwala uzyskać świetną maseczkę do twarzy peel-off. Regularnie stosowana żelatyna na zmarszczki spłyca je i poprawia jędrność skóry.

  • Siemię lniane – to bogactwo witaminy E, cynku i kwasów omega-6 i omega-9. Siemię lniane na zmarszczki sprawdzi się w połączeniu z wodą i miodem. Wystarczy, że przygotujesz ¼ szklanki gorącej wody, wsypiesz do niej 2 łyżki siemienia, energicznie wymieszasz, by nie było grudek, a następnie odstawisz na 15 minut. Po tym czasie dołóż 1 łyżeczkę miodu, ponownie zamieszaj i nałóż na twarz na 10-15 min.

  • Cebula – dobroczynne właściwości tego warzywa chyba nigdy nie przestaną zadziwiać. Cebula na zmarszczki, w postaci domowej maski, stosowana była przez nasze babcie. Wystarczy ją dobrze rozdrobnić lub wycisnąć sok, zmieszać z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i sokiem z cytryny (jeśli chcemy zneutralizować jej zapach).

Sprawdź ranking maseczek przeciwzmarszczkowych.

Naturalne oleje na zmarszczki

Każda kuchnia pełna jest różnego rodzaju olejów i oliwek, które są cennym źródłem wielu substancji odżywczych. Dlatego tak często wykorzystuje się je jako domowe sposoby na zmarszczki. Jeśli zastanawiasz się, jaki olejek na zmarszczki wybrać, spieszymy z pomocą.

  • Olejek arganowy – to sekret młodzieńczej skóry marokańskich kobiet. Olejek arganowy na zmarszczki stosują od pokoleń, nazywając go „płynnym złotem”. Jest bogaty we wszystkie składniki odpowiedzialne za utrzymanie elastyczności skóry – witaminę E, kwas oleinowy i kwas linolowy.

  • Olej kokosowy – pomaga skórze utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, który jest niezbędny w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Olej kokosowy na zmarszczki niestety działa znacznie słabiej od pozostałych produktów, ponieważ zapobiega powstawaniu nowych, ale niekoniecznie wypełnia już te istniejące bruzdy.

  • Oliwa z oliwek – jeśli chociaż raz zastanawiałeś się, jak zlikwidować zmarszczki wokół ust czy oczu, to znak, że nie słyszałeś o działaniu oliwy z oliwek na zmarszczki. Stosowana regularnie, wmasowana w delikatną skórę i pozostawiona na niej przez kilkanaście minut (10-15) nawilży ją, poprawi jej jakość, a przy tym delikatnie wygładzi drobne bruzdy.

  • Olejek z rozmarynu – w starożytności uważano, że rozmaryn na zmarszczki działa cuda. Dzisiaj ten sposób co prawda odchodzi w zapomnienie, ale kto wie, może faktycznie była to znakomita metoda na wieczną młodość? Aby go przyrządzić, należy rozdrobnić kilka gałązek rozmarynu, zalać oliwą z oliwek i pozostawić w szczelnie zamkniętym słoiku na około 2 tygodnie. W ten sposób można uzyskać domową miksturę i sprawdzić również, jak działają inne zioła na zmarszczki, np. szafran czy lawenda.

Poznaj ranking kosmetyków na zmarszczki po 30 roku życia.

pielęgnacja przeciwstarzeniowa

Mity domowej pielęgnacji przeciwstarzeniowej

Oczywiste jest, że domowe sposoby nie przyniosą takich rezultatów, jak profesjonalne kremy. Stosowane regularnie spłycą jedynie drobne bruzdy i zapobiegną powstawaniu kolejnych. Jedne produkty zadziałają na skórę lepiej, inne gorzej lub wcale, np. kozieradka na zmarszczki w postaci peelingu, nawet stosowana regularnie, nie daje spektakularnych efektów. Warto więc łączyć domowe sposoby, wspomagając działanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach.

Ćwiczenia na zmarszczki

O tym, jak ważna jest joga twarzy, pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Dla przypomnienia przedstawiamy ćwiczenia na zmarszczki z uwzględnieniem najbardziej problematycznych obszarów:

  1. Rozgrzewka  – każdy trening należy zacząć od kilkuminutowej rozgrzewki. W tym celu opuszkami palców opukuj twarz, od brody do czoła, a następnie delikatnie ją podszczypuj. Obie czynności powtórz 10 razy,
  2. Lwia zmarszczka – przyłóż i przyciśnij całą powierzchnię dłoni do czoła. Wykonaj 10 serii (5 prawą i 5 lewą ręką),
  3. Kurze łapki – palec wskazujący i środkowy przyłóż do zewnętrznych kącików oczu, zmruż je i delikatnie ciągnij skórę na boki. Trzymaj tak 10 sekund,
  4. Bruzda nosowo-wargowa – zatrzymaj powietrze w obu policzkach jednocześnie i policz do 10 sekund,
  5. Zmarszczki palacza – wargi schowaj do środka i mocno je zaciśnij przez 10 sekund.

Pamiętaj, że ćwiczenia twarzy na zmarszczki dadzą efekty tylko wtedy, gdy będą wykonywane starannie i systematycznie.

Domowa pielęgnacja przeciwstarzeniowa – podsumowanie

Gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki starzenia, należy czym prędzej działać. Regularnie stosowane kosmetyki na zmarszczki, domowe sposoby i ćwiczenia pozwolą zachować młody wygląd skóry na dłużej!

Źródła:

  1. Resich-Kozieł L., Niemyska K. Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry. Kosmetologia Estetyczna, 1 / 2020 / vol. 9.
  2. Pełka M, Broniarczyk-Dyła G. Wpływ menopauzy na strukturę i procesy fizjologiczne skóry. Przegląd Menopauzalny 2008, vol. 6: 319-322.
  3. Lipka D, Boratyński J. Metaloproteinazy MMP. Struktura i funkcja. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2008, vol. 62: 328-336.
     

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Olga Kulpanowska
Olga Kulpanowska
Z wykształcenia jestem mikrobiologiem. Studia nauczyły mnie, że dbanie o skórę zaczyna się od wewnątrz – od zdrowych jelit i zachowania homeostazy organizmu. Zwracam uwagę na zdrowy styl życia, prawidłową dietę i ich wpływ na skórę. Świadomie analizuję składy kosmetyków, które stosuję w codziennej pielęgnacji. Pracowałam m.in. dla marki Chanel, zgłębiając temat pielęgnacji każdej skóry: trądzikowej, problematycznej, suchej.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Olga Kulpanowska
Olga Kulpanowska
Z wykształcenia jestem mikrobiologiem. Studia nauczyły mnie, że dbanie o skórę zaczyna się od wewnątrz – od zdrowych jelit i zachowania homeostazy organizmu. Zwracam uwagę na zdrowy styl życia, prawidłową...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice