Pomadka do ust domowej roboty. Przepis DIY
Istnieje idealna pomadka do ust zarówno na siarczyste mrozy jak i na piekący skwar? Sprawdź nasz przepis na szminkę z naturalnych składników, które znajdziesz w domu!
Spis treści
Szukasz idealnej pomadki do ust, która zda egzamin zimą, w czasie siarczystych mrozów oraz latem, kiedy słońce grzeje jak szalone? Zrób ją sama! Oto przepis, jak zrobić szminkę z naturalnych składników. Potrzebować będziesz do tego zadania oleju kokosowego, masła shea, wosku pszczelego i olejku eukaliptusowego. A więc − do dzieła!
Pomadka do ust domowej roboty − kiedy się sprawdzi?
Domowa szminka ochronna sprawdzi się zarówno w zimie, jak i w lecie. Zimą Twoje usta wysychają pod wpływem ostrego, zimnego powietrza na zewnątrz. Winowajcą spierzchniętych i popękanych warg może być także centralne ogrzewanie. Latem z kolei za suche skórki na ustach może odpowiadać upał, wiatr, nieodpowiednie nawodnienie, a czasem i… klimatyzacja! Z medycznego punktu widzenia za popękanymi kącikami ust stoją często niedobory witaminowe, w szczególności kiedy brakuje Ci witamin z grupy B.
Spierzchniętym ustom nie pomagają niestety kolorowe kosmetyki. Bardzo wiele kolorowych pomadek, zwłaszcza o matowym wykończeniu, zawiera niwelujące naturalne natłuszczenie warg składniki, m.in. alkohol. Nic więc dziwnego, że Twoje usta nie przetrwały spotkania z mrozem czy zimnymi podmuchami, kiedy chroniła je jedynie makijażowa pomadka. A zamiast niej przydałaby Ci się odżywcza, regeneracyjna, ochronna szminka z naturalnymi tłuszczami z grupy NNKT oraz witaminą E. Taka właśnie jest moja domowa pomadka. Możesz stosować zawsze wtedy, kiedy czujesz, że Twojej usta potrzebują nawilżenia.
Jak zrobić szminkę z naturalnych składników?
Oto lista składników i ich proporcje, których będziesz potrzebować do wykonania przepisu na domową pomadkę do ust:
- 1 łyżkę oleju kokosowego,
- 1 łyżkę masła shea,
- 0,5 łyżki wosku pszczelego,
- 4 krople olejku eukaliptusowego,
- pojemniczek na pomadkę.
Naturalna pomadka − przepis:
- Masło shea, olej kokosowy i wosk pszczeli rozpuść w kąpieli wodnej tak, aby były całkiem płynne.
- Cały czas mieszaj składniki.
- Mieszankę zestaw w ognia i delikatnie przestudź. Następnie dodaj olejek eukaliptusowy.
- Masę przelej do sztyftu po pomadce.
Następnie odczekaj, aż maska zastygnie i stanie się ciałem stałym. Z początku pomadka może się ciężko rozsmarowywać, jednak pod wpływem temperatury Twoich ust powoli zacznie się rozpuszczać i ślizgać po wargach. Używaj jej, kiedy poczujesz, że Twojej usta nadmiernie wysychają.
Domowa szminka ochronna − co dobrego się w niej znajduje?
W mojej domowej pomadce ochronnej znajdziesz nie tylko składniki nawilżające, ale i wspomagającą regenerację witaminę E. Przyjrzyjmy się więc jej składowi.
Olej kokosowy
Nie bez powodu od lat uznawany jest za super składnik kosmetyczny. Ma niemal uniwersalne zastosowanie w pielęgnacji Twojej skóry, włosów, a nawet paznokci. Olej koksowy bogaty jest w naturalną witaminę E oraz kwas laurynowy, który wspomaga walkę z drobnoustrojami takimi jak bakterie i grzyby. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe MCT doskonale współgrają ze skórą i wspomagają płaszcz hydrolipidowy. O oleju kokosowym pisałam więcej tu: Niesamowite właściwości i zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce.
W pomadce sprawdzi się przede wszystkim dlatego, że w temperaturze pokojowej przyjmuje postać ciała stałego.
Masło shea
Genialny emolient z czarnego lądu! Jest delikatny, nie uczula, łagodzi podrażnienia. To doskonały sposób na spierzchnięte usta. Ja często stosuję samo masło shea do ochrony ust w zimie. Gęste masło karite jest niczym tarcza ochronna dla Twojej skóry, także ust. Nie tylko zatrzymuje nawilżenie w środku, ale i nie pozwala czynnikom zewnętrznym przedrzeć się do środka. Sprawdź listę wszystkich dobroczynnych właściwości masła shea: Masło shea – kosmetyczny skarb Czarnego Lądu idealny na polskie zimy!.
Podobnie jak olej kokosowy w temperaturze pokojowej jest ciałem stały, stąd jego zastosowanie w mojej pomadce.
Wosk pszczeli
Użyty w pomadce ochronnej przede wszystkim jako czynnik konsystencjotwórczy. Ale nie tylko! Wosk pszczeli pokrywa usta nieprzepuszczalną warstwą ochronną i natłuszcza je. Poznaj właściwości wosku pszczelego tu: Wosk pszczeli w kosmetyce – dlaczego warto go szukać w kosmetykach?.
Olejek eukaliptusowy
Być może zdziwiła Cię obecność tego składnika. Olejek eteryczny sprawia, że szminka ochronna staje się bakterio- i grzybobójcza. Dodatkowo jego lekko podrażniające działanie sprawi, że Twoje usta się wypełnią.
Sprawdź też inne metody na spierzchnięte usta zimą: 12 powodów, dlaczego suche, pękające wargi zimą nie są już moim problemem.