Pryszcze na czole – jakie są przyczyny i jak się pozbyć trądziku na czole?
Pryszcze na czole to problem estetyczny i zdrowotny, który może wywoływać kompleksy. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Poznaj skuteczne metody na niechciane krosty na czole.
Spis treści
Czy pryszcze na czole to problem wyłącznie nastolatków? Choć trądzik kojarzymy zazwyczaj z okresem dojrzewania, to coraz częściej borykają się z nim osoby dorosłe, które młodzieńczą burzę hormonów już dawno mają za sobą. Jakie są przyczyny powstawania pryszczy na czole i jak zlikwidować zmiany? Poznaj sprawdzone sposoby na trądzik na czole i pozbądź się kłopotów z cerą.
Pryszcze na czole – przyczyny
Pryszcze na czole, twarzy oraz ciele mogą pojawić się w różnym wieku. Patomechanizm powstawania zmian warunkuje wiele czynników, dlatego wystąpienie dermatozy należy rozpatrywać indywidualnie. Co ważne, nie za wszystkie wykwity odpowiedzialny jest tzw. trądzik młodzieńczy, choć ten rzeczywiście pozostaje w czołówce najczęściej spotykanych problemów skórnych. Dermatolodzy alarmują, że z trądzikiem coraz częściej zgłaszają się osoby dorosłe, po 30. roku życia, a nawet starsze. Trądzik dorosłych, podobnie jak młodzieńczy, to jedna z odmian trądziku pospolitego (Acne vulgaris), jednak w tym przypadku źródłem problemów mogą być nie tylko hormony, ale również styl życia czy dieta. Sprawdź również, czym jest trądzik różowaty.
Objawy trądziku pospolitego mogą przybierać zróżnicowaną formę – począwszy od niegroźnych zaskórników, aż po bolesne zmiany grudkowo-krostkowe, nierzadko objęte procesem zapalnym i wypełnione treścią będącą mieszanką krwi, łoju i ropy.
- Trądzik zaskórnikowy, ze względu na rodzaj zmian, może objawiać się zaskórnikami otwartymi (charakterystyczne czarne kropki) oraz zamkniętymi, czyli zlokalizowanymi pod skórą. Zaskórniki pojawiają się głównie w strefie T obejmującej czoło, nos i brodę, a więc w miejscach, gdzie przetłuszczająca się skóra twarzy produkuje najwięcej sebum.
- Trądzik krostkowy i trądzik grudkowo-krostkowy to z kolei twarde wypukłości, które nie tylko znacznie trudniej wyleczyć. Nasilona postać trądziku może pozostawić po sobie głębokie blizny, których całkowite usunięcie jest niemal niemożliwe.
Jakie są przyczyny pojawienia się pryszczy na czole? Źródła problemów dermatologicznych mogą być zróżnicowane i złożone, a za podłoże zmian uznaje się:
- Uwarunkowania genetyczne,
- Alergie skórne i pokarmowe,
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej – przede wszystkim wzrost poziomu androgenów, hormonów jajników czy nadnerczy, wywołujący nadaktywność gruczołów łojowych,
- Nadmierne wydzielanie sebum,
- Nieprawidłowe rogowacenie komórek przewodów wprowadzających sebum na powierzchnię skóry,
- Aktywność bakterii Propionibacterium acnes,
- Kuracje farmakologiczne, np. niektóre leki steroidowe lub hormonalne,
- Zbyt częsta ekspozycja na promieniowanie UV – przeczytaj więcej o tym, jak wygląda zależność słońce a trądzik i jej wpływ na kondycję skóry,
- Zła dieta,
- Sytuacje stresogenne,
- Nieodpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne,
- Niewłaściwa higiena,
- Używki, głównie alkohol i papierosy.
Wbrew pozorom wymienione wyżej to nie jedyne przyczyny pojawienia się problemów skórnych, ponieważ czynnikiem potęgującym możliwość wystąpienia pryszczy na czole jest również grzywka ograniczająca właściwą cyrkulację powietrza. Problematyczne może być także zbyt rzadkie pranie czapki oraz innych nakryć głowy, na których znajdują się sebum czy pozostałości makijażu.
Jak pozbyć się trądziku na czole?
Należy podkreślić, że pryszcze na czole są problemem estetycznym oraz zdrowotnym, a przyczyną jego wystąpienia mogą być między innymi jednostka chorobowa tocząca się w ustroju lub problemy z gospodarką hormonalną. Aby skutecznie pozbyć się trądziku na czole, kluczowa jest więc właściwa diagnoza.
- Jeśli zmiany pojawiły się nagle lub są bardzo nasilone, niezbędna jest konsultacja dermatologiczna. Specjalista dokładnie obejrzy skórę, przeprowadzi dogłębny wywiad i pomoże wskazać źródło dermatozy. Co istotne, leczenie trądziku może być procesem długotrwałym, trwającym nawet kilka lat. Ponieważ pryszcze na czole to nierzadko efekt problemów zdrowotnych, w pierwszej kolejności niezbędna jest ich eliminacja, a dopiero później redukcja zmian skórnych.
- Podczas wizyty może się okazać, że do pełnej diagnozy niezbędne będzie wykonanie dodatkowych badań. Jeśli takowe nie będą konieczne, lekarz określi plan terapii oraz przepisze odpowiednie środki farmakologiczne. Należy podkreślić, że w zależności od nasilenia i rodzaju zmian, kuracja może obejmować zarówno preparaty o działaniu miejscowym, np. specjalną maść na trądzik, jak i antybiotyk o działaniu ogólnym, np. tetracyklinę, erytromycynę, metronidazol czy klindamycynę.
- Kuracja farmakologiczna powinna być wspierana poprzez codzienną dbałość o skórę za pomocą dermokosmetyków, przeznaczonych do cery tłustej, trądzikowej i problematycznej. Kluczowe jest staranne oczyszczanie skóry z zalegających na niej zanieczyszczeń. Do codziennej rutyny warto włączyć delikatne żele do mycia twarzy oraz toniki do twarzy, które przywrócą skórze właściwy poziom pH, zapobiegając tym samym jej wysuszeniu.
- Jako ostatni etap sprawdzą się kremy pielęgnacyjne o działaniu nawilżającym, przeciwbakteryjnym, łagodzącym i redukującym wydzielanie sebum. Uzupełniająco warto wprowadzić wybrany preparat do stosowania punktowego, bezpośrednio na krostę, co przyspieszy gojenie i wyciszy stan zapalny.
Do codziennej pielęgnacji można wykorzystać między innymi:
- Kremowy żel micelarny do mycia twarzy Ziaja oparty na naturalnych micelach i roślinnych substancjach aktywnych. Preparat skutecznie oczyszcza i usuwa nadmiar sebum, chroni przed przesuszeniem i zmniejsza wrażliwość skóry,
- Żel oczyszczający skórę tłustą i trądzikową z nadmiaru sebum Aknicare Cleanser, który skutecznie oczyszcza skórę, a ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne, matujące i odblokowuje pory,
- Koncentrat przeciw niedoskonałościom Cleanance Comedomed redukujący krosty i zaskórniki. Zawiera między innymi Comedoclastin™ będący składnikiem aktywnym pozyskanym z wyciągu z nasion ostropestu plamistego oraz wodę termalną Avene o właściwościach kojących i łagodzących,
- Krem do pielęgnacji cery trądzikowej Acnefan do stosowania punktowo na miejsca chorobowo zmienione,
- Żel przeciw niedoskonałościom skóry trądzikowej SVR Sebiaclear Cicapeel do stosowania punktowego. Delikatnie wysusza zmiany trądzikowe i usuwa obumarłe komórki, zapobiegając powstawaniu blizn,
- Serum punktowe na trądzik Bioliq, które efektywnie ogranicza rozwój bakterii, łagodzi podrażnienia, regeneruje, a także neutralizuje działanie wolnych rodników.
Trądzik na czole – domowe sposoby
W przypadku bardzo nasilonego trądziku do wszelkich „cudownych” metod obiecujących natychmiastowe zlikwidowanie pryszczy należy podchodzić ostrożnie. Domowe sposoby na trądzik na czole mogą jedynie pomóc w ukojeniu skóry i złagodzeniu objawów. Są wyłącznie wsparciem dla właściwej pielęgnacji oraz kuracji farmakologicznej i w żadnym przypadku nie powinny ich zastępować. Na co warto zwrócić uwagę i jak można pomóc skórze w szybszej regeneracji?
- Przede wszystkim chroń skórę preparatami z filtrami przeciwsłonecznymi. Przekonanie, że słońce łagodzi trądzik, jest mitem, dlatego nie ulegaj pokusie, by opalać twarz dotkniętą problemami dermatologicznymi.
- Zadbaj o zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę. Zrezygnuj z ostrych przypraw, produktów wysoko przetworzonych, cukru, tłuszczy zwierzęcych i słonych, wysokokalorycznych przekąsek. Nie zapomnij o nawadnianiu organizmu.
- W swojej pielęgnacji używaj wyłącznie delikatnych kosmetyków, niezawierających alkoholi i agresywnych substancji aktywnych.
- Pamiętaj o częstej zmianie ręczników kąpielowych i poszewek na poduszkach. Zamiast tradycyjnego ręcznika do osuszania twarzy użyj jednorazowych ręczników papierowych.
- Jeśli nie ma przeciwwskazań, można wprowadzić do diety i pielęgnacji skóry zioła na trądzik, zarówno w formie parówek czy dodatku do kąpieli, jak i herbatek do picia.
- W redukcji trądziku na czole pomocne będą również produkty spożywcze, które znajdują się niemal w każdej kuchni, np. tonik z połówki cytryny i wody mineralnej czy płatki owsiane jako delikatny peeling złuszczający martwy naskórek.
Uwaga! Pod żadnym pozorem nie wyciskaj pryszczy na czole. Mogłoby to doprowadzić do rozniesienia zmian na zdrowe obszary twarzy, zainfekowania i rozwoju stanu zapalnego, a w konsekwencji do powstania blizn.
Podsumowanie
Pryszcze na czole to defekt, który może wystąpić niezależnie od wieku. Ich likwidacja jest zazwyczaj procesem długotrwałym, uwarunkowanym rodzajem dermatozy i czynnikiem wywołującym. Jeśli krosty na czole, pomimo regularnej pielęgnacji, nie znikają, a wręcz nasilają się coraz bardziej, konieczna jest konsultacja dermatologiczna, która wskaże źródło problemu oraz pozwoli zaplanować właściwą kurację farmakologiczną.
Źródła:
- W. Dalmata, I. Gąbka, P. Rzepa, W. Barszcz, P. Mielniczuk, Trądzik pospolity – patogeneza i leczenie, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/04/ScEdSoc-Kyiv-Mar2021.pdf#page=96 [dostęp 14.11.2022]
- S. Osowski, Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/12/ke2019.6-5.pdf [dostęp 14.11.2022]
- M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf [dostęp 14.11.2022]
- W. Halska-Raj, Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami, patogeneza i leczenie trądziku pospolitego, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/197224 [dostęp 14.11.2022]