Przetłuszczająca się skóra twarzy − jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada

13. 4. 2018 · 4 minuty czytania

Przemiany hormonalne, zła dieta, nieodpowiednia higiena – to tylko niektóre przyczyny tłustej skóry. Jak uchronić się przed nadmierną produkcją łoju? Na co zwracać uwagę podczas pielęgnacji? Sprawdź!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Przetłuszczająca się skóra twarzy − jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada

Przetłuszczająca się skóra twarzy to problem wielu mężczyzn i kobiet. Dotyka ludzi w każdym wieku, a jej przyczyny często ciężko uchwycić. Latem, pod wpływem promieni słonecznych, skóra zwiększa produkcję łoju. To sprawia, że skóra twarzy przetłuszcza się jeszcze bardziej. Jak pozbyć się tłustej cery? Oto kilka sposobów.

Przetłuszczająca się skóra twarzy − przyczyny

Nie masz wpływu na to, jaki masz typ cery. Rodzisz się z nim i musisz z nim żyć. Możesz jednak wprowadzić w życie kilku prostych praktyk, żeby zapomnieć o problemie, jakim jest bardzo tłusta skóra twarzy i rozszerzone pory.

Przyczyny przetłuszczającej skóry twarzy

 

Niekiedy za tłustą skórą twarzy mogą stać przemiany hormonalne, czy to w wieku młodzieńczym, czy przy menopauzie.

Sprawdź też kosmetyki do twarzy.

 

Co zrobić z przetłuszczającą się skórą twarzy?

1. Dieta

Twój stan skóry jest często odbiciem tego, co znajduje się na Twoim talerzu. Włączenie do diety witamin z grupy B, A, C oraz E, produktów bogatych w cynk, siarkę i antyoksydanty może trwale poprawić cerę. Co na przetłuszczającą się skórę twarzy może pomóc? Przede wszystkim sięgaj po sezonowe warzywa i orzechy. Dużo antyoksydantów znajduje się w jagodach, szparagach, winogronach, borówkach czy zielonej herbacie. Witamina B6 jest kluczowa, zwłaszcza kiedy dokuczają Ci pryszcze. Znajdziesz ją w zielonych warzywach, takich jak szpinak czy brokuły.

Dieta na przetłuszczająca się skórę twarzy

 

Warto pamiętać o rybach, zwłaszcza morskich. Zawierającą one dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tych nasyconych, które obecne są w mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego staraj się unikać.

Pomarańczowe warzywa, jak marchew i papryka, pomagają utrzymać ładny kolor skóry bez konieczności narażania się na szkodliwe działanie słońca, a dodatkowo zawierają mnóstwo witaminy A.

Cynku szukaj w jajach i drożdżach, a siarki w suszonych owocach.

Suszone owoce na przetłuszczająca się skórę twarzy

 

Niestety, alkohol, papierosy, czekolada, słodycze czy ostre potrawy mogą zaostrzać stany zapalne na twarzy, w tym trądzik.

Sprawdź też maści, żele i kremy na trądzik.

Podobnie produkty przetworzone, pełne konserwantów i barwników − mogą powodować powstawanie zmian, utrudnić leczenie obecnych i spowodować nadprodukcję łoju.

Pamiętaj też, żeby pić minimum 1,5 l wody dziennie.

Czas oczekiwania na efekty diety na skórę tłustą jest dość długi, więc nie zniechęcaj się po kilku dniach.

2. Pielęgnacja

A właściwie odpowiednia pielęgnacja! Wbrew powszechnemu myśleniu, częste, agresywne mycie nie pomoże przy tłustej cerze. Skłoni ją tylko do większej produkcji substancji tłustych.

Warstwa lipidowa na twarzy jest korzystna dla zdrowia – chroni skórę przed wnikaniem toksyn i drobnoustrojów, a także łagodzi napięcie. Dlatego nie można jej całkowicie usunąć i nie warto przesuszać skóry.

Wybierz delikatne preparaty, przeznaczone do tłustej cery. Działają one ściągająco, zamykając pory i dzięki zawartości kwasów − rozjaśniają skórę. Po umyciu przemyj twarz tonikiem, a maksymalnie 2 razy w tygodniu możesz zrobić peeling.

Sprawdź też preparaty punktowe na wypryski.

Jak pielęgnować przetłuszczająca się skórę twarzy

 

Przesuszona twarz zacznie produkować jeszcze więcej sebum, czyli łoju, stąd nie zapominaj o stosowaniu kremów. Pamiętaj, że kremy mają nawilżać, ale nie natłuszczać. Warto żeby zawierały filtr UV, bo ekspozycja na słońce nie tylko podrażnia naskórek, ale także stymuluje produkcję łoju.

Część kosmetyków może działać zbyt mocno, bo cera każdej osoby z przetłuszczaniem nieco się różni. Dlatego dobrze przetestuj każdy kosmetyk.

Kosmetyki na przetłuszczająca się skórę twarzy

3. Nie podrażniaj!

Bardzo ważne jest, żeby nie podrażniać twarzy. Szczególnie nie wyciskaj zaskórników i krostek. Takie działanie nie tylko rozsiewa drobnoustroje z trądziku bakteryjnego, ale powoduje wzmożone wydzielanie sebum w tym pozornie „oczyszczonym” miejscu.

4. Poradź się lekarza

Jeżeli masz bardzo tłustą skórę twarzy i nie pomaga ani dieta, ani pielęgnacja, idź na wizytę do lekarza. Przyczyną takiej skóry mogą być problemy endokrynologiczne. Zwalcza się je odpowiednio dobranymi lekami. Przyczyną może być też menopauza. Uporczywym trądzikiem powinien zaś zająć się dermatolog.

Porada lekarza odnośnie bardzo tłustej skóry twarzy

 

O tym, co wybrać na przetłuszczającą się skórę twarzy napisano wiele, ale najważniejsze w trosce o skórę jest to, żeby zachować zdrowy rozsądek, obserwować swój organizm. Dostosuj dietę i kosmetyki do reakcji skóry. Każda cera jest inna i reaguje w inny sposób na te same substancje chemiczne czy pokarmowe.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice