Przeproteinowanie włosów − jak je rozpoznać?

27. 9. 2019 · 4 minuty czytania

Częste stosowanie kuracji do włosów może prowadzić do ich przeproteinowania. Jak sobie z tym poradzić. Po czym poznać, że zastosowano za dużo białka? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Przeproteinowanie włosów − jak je rozpoznać?

Przeproteinowanie włosów zdarza się wtedy, kiedy zbyt intensywnie stosujesz kuracje proteinowe. Włosy stają się spuszone, szorstkie matowe i przyklepane u nasady. Zobacz, jak rozpoznać przekarmione włosy i jak odwrócić ten proces.

Jak rozpoznać przeproteinowanie włosów?

Twoje włosy zbudowane są m.in. z białka, czyli protein. Dlatego to właśnie kuracje proteinowe najlepiej odbudowują zniszczone włosy. Ale czy istnieje coś takiego jak „przekarmione włosy” i czy w gruncie rzeczy można przeproteinować włosy? Oczywiście, że tak!

przeproteinowanie włosów

 

Przeproteinowane włosy możesz dość łatwo rozpoznać. Włosy w zasadzie są zdrowe, dość gładkie, ale nie układają się. Klasyczny opis przeproteinowanych włosów to: przyklapnięte u nasady, puszące się na końca i matowe w dotyku. Włosy przeproteinowane będą też pozbawione blasku. Żeby odróżnić efekt przeproteinowania od przesuszenia włosów, dotknij ich. Włosy suche będą niemal szeleścić pod palcami, będą sianowate i sztywne. Włosy przeproteinowane mogą wydawać się wilgotne, a nawet lekko klejące. Włosy przeproteinowane określa się też jako szorstkie i spuszone. To, co możesz także zaobserwować to problemy z rozczesywaniem włosów czy znacznie szybsze ich wysychanie po myciu.

Co więcej, przeproteinowanie może bardzo źle odbić się na końcówkach włosów – proteiny mogą nawet wykruszyć końcówki włosów.

Sprawdź też kosmetyki do włosów.

przeproteinowanie włosów u kobiet

 

    Skąd biorą się przeproteinowane włosy?

    Odpowiedź jest prosta: prawdopodobnie dostarczasz włosom znaczniej większej ilości protein, niż one tego potrzebują. Jeżeli chcesz odbudować swoje włosy i sięgasz po szampon, odżywkę czy maskę z hydrolizowaną keratyną, proteinami soi czy jedwabiem, nie stosuj ich regularnie, a najlepiej w cyklach. Proteiny najlepiej nakładać na włosy w odstępach czasu (rób sobie kuracje z protein), a nie stosuj je stale.

    Najważniejsze jest zachowanie równowagi pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami. Proteiny odbudowują włosy, humektanty je nawilżają, a emolienty zabezpieczają przed utratą nawilżenia i produktów odżywczych z wnętrza włosa. Można więc powiedzieć, że żeby nakładać na włosy proteiny, musisz znaleźć złoty środek – stosować je tylko wtedy, kiedy potrzebują tego Twoje włosy, a nie prewencyjnie. Jak często nakładać proteiny na włosy dowiesz się z własnych eksperymentów: najlepiej oszacować to metodą prób i błędów.

    przeproteinowanie włosów - jak rozpoznać ?

    Jak uratować przeproteinowane włosy?

    Żeby uratować przekarmione włosy musisz dobrze je oczyścić. I tu, wyjątkowo, za radą włosomaniaczek, polecę Ci zastosowanie szamponu z silnym detergentem, czyli zniesławionymi SLS czy SLES. Stosuj szampon kilkukrotnie, np. przez tydzień, aż nie zobaczysz poprawy. Możesz także sięgnąć po inne, dobrze oczyszczające szampony, np. Ziaja, szampon intensywna świeżość, mięta.

    czy można przeproteinować włosy

     

    Żeby przywrócić równowagę Twoim włosom, sięgnij po kuracje nawilżające i natłuszczające. Tu sprawdzi się m.in. szampon do włosów malina moroszka, nawilżenie i odbudowa Receptury Babuszki Agafii.

    Przeproteinowanie włosów pomoże Ci odwrócić także regularnie olejowanie włosów. Zobacz, jak olejować włosy w domu w artykule: Olejowanie włosów – moje sprawdzone domowe sposoby.

    Po każdym myciu staraj się także nawilżać włosy, np. żelem aloesowym czy maskami zawierającymi d-pantenol.

    Jakie są rodzaje protein?

    Proteiny dzieli się zazwyczaj na roślinne i zwierzęce. Proteiny roślinne są zwykle dużo lżejsze i mają nawilżające działanie na skórę i włosy. To właśnie dlatego bardzo często możesz znaleźć np. proteiny owsiane w składzie kremów czy balsamów nawilżających (np. do skóry atopowej). Podobnie będą więc one działać na włosy: nawilżająco. Nie będą one jednak osadzać się na włosach. Najczęściej w kosmetykach do włosów znajdziesz proteiny owsiane, sojowe, pszenicy czy kukurydziane. Proteiny z pszenicy znajdziesz w hypoalergicznym szamponie do włosów jasnych, farbowanych Biały Jeleń.

    Proteiny zwierzęce mają działanie odbudowujące strukturę włosa. Są to przede wszystkim keratyna, jedwab, kolagen czy proteiny mleka. Keratynę znajdziesz m.in. w składzie Pharmaceris H Keratineum, skoncentrowany szampon wzmacniający łodygę włosa do włosów osłabionych. W przeciwieństwie do protein roślinnych, białka zwierzęce mogą one osadzać się na włosach i częściej też są przyczyną przeproteinowania. Jak widzisz więc, kuracja keratynowa nie zawsze będzie służyć Twoim włosom.

    produkty które mogą powodować przeproteinowanie włosów

     

    Warto też wspomnieć tu o popularnych ostatnio proteinach hydrolizowanych. Co to takiego? Są to białka rozbite na drobniejsze cząsteczki, które mają lepiej wnikać w strukturę włosa i przez to dogłębniej go odżywiać.

    Jak widzisz proteiny są niezbędne do utrzymania pięknych i zdrowych włosów. Kuracja keratynowa potrafi przywrócić nawet bardzo zniszczonym i przesuszonym włosom blask i sprężystość. Jednak zbyt duża ilość protein w kosmetykach, może przynieść niepożądany efekt. Staraj się więc zawsze znaleźć idealny balans pomiędzy nawilżeniem, natłuszczeniem i proteinami.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice