Rzęsistkowica − choroba przenoszona drogą płciową

25. 2. 2019 · 3 minuty czytania

Rzęsistkowica to choroba przenoszona drogą płciową. Na czym polega to schorzenie? Gdzie szukać pomocy? Kto jest szczególnie narażony na zakażenie? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Rzęsistkowica − choroba przenoszona drogą płciową

Choroby przenoszone droga płciową to zawsze bardzo wstydliwy i kłopotliwy temat dla pacjentów. Choć niewiele się o nich mówi, to wbrew pozorom choroby te są dość powszechne w każdym społeczeństwie, a zaniepokojeni chorzy zwykle szukają pomocy u ginekologów, urologów czy dermatologów. Jedną z częściej występujących chorób wenerycznych jest rzęsistkowica, czyli zakażenie wywołane przez rzęsistka pochwowego. Co to jest rzęsistkowica i jak rozpoznać tę chorobę? Czy choroba ta dotyczy tylko kobiet, czy również mężczyzn?

Rzęsistkowica − przyczyny

Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) to jednokomórkowy, mały pasożyt, który żyje  w drogach moczowo-płciowych. Pojawia się zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Rzęsistek preferuje wilgotne i ciepłe warunki, dlatego najczęściej przebywa w cewce moczowej i prostacie u mężczyzn, w pochwie, cewce moczowej i w pęcherzu moczowym u kobiet.

pasożyt rzęsistkowicy

 

Choć pasożyt ten zwykle przenosi się drogą płciową i największym zagrożeniem jest stosunek z osobą chorą, nie jest to jedyny sposób zarażenia się rzęsistkowicą. Czynnikiem ryzyka są też wilgotne ręczniki, gąbki, brudne wanny, w których może żyć pasożyt.

rzęsistkowica - przenoszenie drogą płciową

 

Jak często występuje rzęsistkowica? Według statystyk, nawet co 10. osoba zarażona jest rzęsistkiem pochwowym! Co istotne, zakażeniu temu często towarzyszą inne choroby przenoszone drogą płciową, jak infekcja wywołana wirusem HIV, chlamydioza czy rzeżączka. Jeśli lekarz zdiagnozuje u pacjenta rzęsistkowicę zleca najczęściej cały panel badań w kierunku chorób wenerycznych.

Sprawdź też najczęstsze choroby weneryczne.

 

Rzęsistkowica – objawy

Przebieg rzęsistkowicy jest dwojaki: mogą jej towarzyszyć zarówno objawy ostre, jak i przewlekle. Najczęściej choroba ta objawia się w postaci rzęsistkowicy pochwy, która zwykle rozpoczyna się po około 8 - 28 dni po zakażeniu. Objawy szybko narastają i są zwykle bardzo niepokojące, więc pacjentki szukają pomocy lekarskiej. Kobiety zgłaszają się do lekarza ginekologa z powodu nieprzyjemnych, pienistych, zielono-żółtych upławów z pochwy, którym towarzyszy częste parcie na pęcherz i pieczenie w cewce moczowej.

Pacjentki ponadto skarżą się na ból podczas stosunków seksualnych i pieczenie w obrębie sromu. Ginekolog w czasie badania stwierdza zaczerwienienie sromu i przedsionka pochwy, na szyjce macicy. Dodatkowo pojawiają się krwawe wybroczyny. To daje obraz tak zwanej „szyjki truskawkowej”.

objawy rzęsistkowicy

 

Zobacz, co może być również przyczyną bólu pochwy po stosunku: Ból pochwy po stosunku − efekt namiętności czy objaw choroby?

Pacjentki chorujące na rzęsistkowicę są też narażone na wtórne infekcje wywołane grzybami, bo rzęsistek wypiera naturalną, fizjologiczną florę bakteryjną pochwy. Warto wspomnieć, że zarażenie rzęsistkiem nie zawsze daje dolegliwości. Rzęsistkowica u mężczyzn może nie dawać objawów, choć u kobiet także w rzadkich wypadkach mogą się one nie pojawić. Pacjenci przez wiele lat mogą nawet nie być świadomi tego, że są jego nosicielami!

Jeśli rzęsistek daje objawy u mężczyzn, jest wówczas przyczyną tak zwanych objawów dyzurycznych, czyli pieczenia i bólu podczas oddawania moczu, może też być powodem nieprawidłowego wycieku z cewki.

Rzęsistkowica − leczenie

Co zrobić, gdy pacjent podejrzewa u siebie rzęsistkowicę? Opisane tu objawy zawsze powinny skłonić pacjenta do jak najszybszej wizyty o lekarza. Najlepiej udać się do poradni chorób wenerycznych, która zwykle znajduje się przy poradni dermatologicznej. Lekarz na podstawie badania stawia diagnozę i zaleca stosowanie odpowiednich preparatów. Podstawowym lekiem jest metronidazol, który może być stosowany zarówno w formie tabletek doustnych, jak i globulek dopochwowych.

rzęsistkowica - badania i leczenie

 

W przypadku rzęsistkowicy konieczne jest też leczenie partnerów seksualnych pacjenta. Jeśli chodzi o chorego, to do czasu wyleczenia osoba ta powinna zachować całkowitą abstynencję seksualną.

Rzęsistkowica − profilaktyka

Jak uchronić się przed zarażeniem rzęsistkowicą? Tej i wielu innych chorób wenerycznych możesz uniknąć stosując barierowe środki antykoncepcyjne (prezerwatywy) i współżycie z jednym partnerem.

profilaktyka w rzęsistkowicy - prezerwatywy

 

Pamiętaj też o tym, żeby nie dzielić się z innymi osobami ręcznikami, gąbkami i innymi przedmiotami do higieny.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice