Gruczoł Bartholina: zapalenie gruczołu może utrudniać współżycie

20. 8. 2018 · 3 minuty czytania

Zapalenie gruczołu Bartholina nie jest groźne i poddaje się leczeniu. Niestety, wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami, a także utrudnia współżycie. Jak się przed nim zabezpieczyć? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Gruczoł Bartholina: zapalenie gruczołu może utrudniać współżycie

Szybko rosnący guzek w okolicy krocza, który boli tak bardzo, że nie pozwala współżyć, siedzieć czy zmienić pozycji, to ropień gruczołu Bartholina. To często występujący stan zapalny w okolicy krocza. Szczególnie u młodych, aktywnych seksualnie kobiet. Ale wiele pań nie wie nawet, że takie gruczoły posiada! Rosnący guzek w okolicy warg sromowych może wywołać niepokój, a wiele pacjentek myśli, że zmiana ta to nowotwór. A to po prostu część kobiecej fizjologii... Co to jest gruczoł Bartholina? Jakie są przyczyny zapalenia gruczołu Bartholina i kiedy pojawia się ropień? Zobacz sama!

Gruczoł Bartholina − co to jest?

Gruczoły Bartholina, czyli gruczoły przedsionkowe większe (łac. glandulae vestibulares majores, glandulae Bartholini) to 2 symetryczne gruczoły, które położone są na wewnętrznej powierzchni warg sromowych mniejszych, w ich dolnej części. Ich zadaniem jest produkcja wydzieliny śluzowej, która nawilża pochwę podczas podniecenia seksualnego i przygotowuje ją do stosunku.

Gruczoł Bartholina − co to jest

 

Gruczoły Bartholina są bardzo bogato unerwione i unaczynione. Mają wąskie przewody wyprowadzające, za pomocą których śluz wydzielany jest do przedsionka pochwy.

 

Gruczoł Bartoliniego − przyczyny powstania stanu zapalnego

Skąd bierze się zapalenie gruczołu Bartholina? Przyczyny mogą być bardzo prozaiczne.

Najczęściej stan zapalny powstaje przez:

1. Narażenie na infekcje

Anatomiczna bliskość ujścia cewki moczowej i odbytu sprzyja kolonizacji gruczołów Bartholina przez chorobotwórcze bakterie z moczu czy kału. Niestety, nawet przy zachowaniu prawidłowej higieny może dojść do transmisji bakterii i zapalenia gruczołu Bartholina.

Sprawdź też preparaty do higieny intymnej.

2. Urazy mechaniczne

Każdy, nawet najmniejszy uraz delikatnej okolicy krocza może spowodować zapalenie i ropień gruczołu Bartholina. Najczęściej ma to miejsce po intensywnym stosunku seksualnym, podczas którego może dochodzić do powstawania drobnych otarć, będących wrotami infekcji. Podobne skutki miewa też długa jazda na rowerze czy noszenie ciasnej, syntetycznej bielizny.

3. Nieprawidłowa higiena intymna

Jeśli chodzi o zdrowie pochwy, zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt intensywne mycie okolic intymnych może sprzyjać stanom zapalnym. Higiena intymna wymaga specjalnych preparatów, bo mikroflora pochwy jest niezwykle wrażliwa na zmiany pH, co sprzyja infekcjom.

Jak dochodzi do powstania ropnia gruczołu Bartholina? Zasada jest bardzo prosta. Nawet najmniejszy obrzęk związany ze stanem zapalnym krocza może prowadzić do ucisku na wąskie przewody wyprowadzające gruczołów i ich zablokowanie. W wyniku tego ucisku, wydzielina śluzowa, zamiast uchodzić do przedsionka pochwy, gromadzi się wewnątrz gruczołu. To prowadzi do powstania torbieli. Od torbieli jest już krótka droga do powstania ropnia gruczołu Bartholina, bo wystarczy, że zostanie zakażona przez patogenne bakterie.

Sprawdź też globulki, tabletki i czopki na infekcje pochwy.

Jakie są objawy ropnia gruczołu Bartholina?

Pacjentki podają, że w ciągu zaledwie kilku dni dochodzi do powstania jednostronnej, bolesnej zmiany guzkowej. Jej rozmiary mogą dochodzić nawet do wielkości piłki tenisowej! Ból jest tak silny, że nie pozwala kobiecie siadać czy chodzić, a każdy ruch potęguje ból.

Gruczoł Bartholina − objawy

 

Cechą charakterystyczną, która odróżnia ropień gruczołu Bartholina od nowotworu, jest szybki i gwałtowny wzrost guzka. To typowe dla zmian wywołanych przez bakterie. Bez względu na wszystko, opisywane tu objawy zawsze powinny skłonić pacjentkę do wizyty u ginekologa. Tylko lekarz może postawić ostateczną diagnozę.

Leczenie ropnia gruczołu Bartholina jest takie samo, jak w przypadku ropni w innych okolicach ciała – wymaga nacięcia i drenażu. A więc chirurgicznej pomocy w usunięciu całej treści ropnia na zewnątrz. Dokładne oczyszczenie jamy ropnia jest kluczowe, bo w innym wypadku sprzyja to nawracającym stanom zapalnym i ropniom w tej okolicy.

Gruczoł Bartholina − u lekarza

 

Zapalenie i ropień gruczołu Bartholina to bardzo bolesna i nieprzyjemna przypadłość. Nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia kobiety. Szybkie zgłoszenie się do lekarza pozwala na wdrożenie leczenia i przynosi ulgę w dolegliwościach.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice