Worki pod oczami – o czym świadczą i jak je zlikwidować?

7. 12. 2023 · 7 minut czytania

Twoim problemem są worki pod oczami? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać sprawdzone metody walki z opuchlizną i dowiedzieć się, jak poprawić wygląd skóry wokół oczu.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Worki pod oczami – o czym świadczą i jak je zlikwidować?

Zauważasz u siebie opuchliznę lub obrzęk w okolicach dolnych powiek? Prawdopodobnie są to tzw. worki pod oczami, często współwystępujące z cieniami. Nieestetyczne zmiany mogą być skutkiem niewyspania lub starzenia się skóry. Bywają również związane z różnymi schorzeniami. Jakie są sposoby na worki pod oczami? Podpowiadamy! 

Jak wyglądają worki pod oczami? 

Okolice oczu są szczególnie wrażliwe na negatywny wpływ czynników zewnętrznych i procesy starzenia skóry. To właśnie w tym obszarze pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, czyli tzw. kurze łapki. To tutaj również w największym stopniu uwidaczniają się skutki zarwanej nocy czy przemęczenia, przybierające postać charakterystycznej opuchlizny.  

  • Worki pod oczami to łagodny obrzęk spowodowany gromadzeniem się limfy w okolicach dolnych powiek.  
  • Opuchnięte oczy i obszar dolnej powieki zauważalne są głównie rano, wskutek gromadzącej się w nocy wody. Nasilenie zmian może różnić się w zależności od przyczyny oraz indywidualnych cech danej osoby.  
  • Worki pod oczami mogą przybierać formę delikatnej wypukłości lub wyraźnie odstającej opuchlizny.  
  • Nierzadko występują razem z cieniami o szarawym lub niebieskawym zabarwieniu, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie zmęczonej i pozbawionej witalności skóry. 

Przeczytaj, jak zredukować sińce pod oczami

Jak wyglądają worki pod oczami? 

Worki pod oczami – przyczyny 

Obrzęk dolnych powiek może dotyczyć osób w każdym wieku.  

  • U młodszych osób jest zazwyczaj następstwem przemęczenia, niedoboru snu czy przewlekłego stresu.  
  • W miarę upływu lat dochodzi czynnik związany ze starzeniem się skóry i osłabieniem struktury włókien kolagenowych. W następstwie dochodzi do  wiotczenia skóry i skłonności do naciągania.  
  • Co istotne, proces ten zaczyna się już ok. 25. roku życia, a stopniowa degradacja kluczowych białek podporowych, czyli kolagenu i elastyny bezpośrednio wpływa na utratę jędrności, elastyczności i gęstości skóry. Następnie pojawiają zmarszczki, opadające powieki, utrata owalu twarzy oraz worki pod oczami.  
  • Wśród czynników wpływających na stan skóry pod oczami wymienia się również uwarunkowania genetyczne i dziedziczoną skłonność do obrzęków wokół oczu oraz niewłaściwą dietę, bogatą w żywność wysokoprzetworzoną, z dużą zawartością tłuszczu, soli i cukru, nadmiar kawy czy alkoholu.  
  • Na kondycję skóry wpływa także palenie papierosów. Można więc powiedzieć, że stan skóry w pewnym stopniu odzwierciedla styl życia, a worki pod oczami to często następstwo niezdrowych nawyków.  
  • Worki pod oczami mogą być również skutkiem przyjmowania leków lub różnych schorzeń, np.: 
    • Ogólnej niewydolności krążenia, 
    • Chorób nerek, 
    • Chorób tarczycy, 
    • Zaburzeń w gospodarce hormonalnej, 
    • Alergii, 
    • Cukrzycy. 

W niektórych przypadkach przewlekłe obrzęki pod oczami, zaburzenia przemiany materii w komórkach i gromadzenie się jej produktów, prowadzą do przerostu tkanki tłuszczowej i tworzenia się pod dolną powieką tzw. worków tłuszczowych, w których zbierają się woda i toksyczne produkty przemiany materii. Zastój tworzy się najczęściej w nocy, gdy mimika twarzy jest ograniczona, co dodatkowo utrudnia przepływ krwi.  

Jak zlikwidować worki pod oczami? 

Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i znacznie cieńsza niż na pozostałej części twarzy, przez co bardziej podatna na wszelkiego rodzaju zmiany i defekty. Jeśli zmagasz się z obrzękami i workami pod oczami, Twoje działania powinny skupiać się na pięciu, kluczowych aspektach: 

  • Pobudzeniu odpływu limfy, 
  • Pobudzeniu mikrokrążenia, 
  • Usprawnieniu metabolizmu w komórkach, 
  • Uszczelnieniu naczyń krwionośnych, 
  • Nawilżeniu i odżywieniu skóry pod oczami. 
Worki pod oczami – przyczyny 

Aby to osiągnąć, najlepiej podejść do zagadnienia wielokierunkowo i zatroszczyć się o skórę w sposób kompleksowy – począwszy od codziennej rutyny pielęgnacyjnej, zmiany nawyków żywieniowych i rezygnacji z używek, aż po domowe sposoby obejmujące masaże, okłady i różnego rodzaju maseczki do twarzy przeznaczone do wrażliwej okolicy oczu.  

Jak pozbyć się worków pod oczami?  

  • Przede wszystkim postaw na regularną pielęgnację przy użyciu specjalnych kosmetyków pod oczy zawierających substancje wzmacniające naczynka o działaniu ściągającym i przeciwobrzękowym.  
  • Bardzo ważnym elementem pielęgnacji, nie tylko w przypadku suchej skóry pod oczami, jest również jej nawilżanie.  
  • W skutecznych kremach pod oczy szukaj między innymi kofeiny, która znakomicie drenuje i przeciwdziała obrzękom, aloesu, ogórka, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, kasztanowca zwyczajnego, ruszczyka kolczastego, witamin czy intensywnie nawilżającego kwasu hialuronowego.  

Kosmetyki, które możesz przetestować to między innymi: 

Oprócz kremów wprowadź, do pielęgnacji produkty do zadań specjalnych, czyli gotowe płatki pod oczy ze składnikami likwidującymi obrzęki. W składzie płatków często znajduje się kolagen i lukrecja, które poprawiają jędrność skóry oraz eliminują oznaki zmęczenia.  

A jeśli dodatkowo zmagasz się z cieniami, dobrym rozwiązaniem będą formulacje niwelujące ich widoczność, np.: 

Sprawdź również inne propozycje i wybierz najlepszy krem pod oczy

Worki pod oczami – domowe sposoby 

Domowe sposoby stanowią nieocenioną pomoc w niwelowaniu worków pod oczami i są wsparciem dla preparatów pielęgnacyjnych. Jednym z najczęściej polecanych jest automasaż limfatyczny przy użyciu np. kostki lodu, który rewelacyjnie obkurcza naczynia krwionośne i pobudza krążenie. Do masażu możesz również wykorzystać własne dłonie, a dokładniej palce. Połóż środkowy palec przy zewnętrznym kąciku oka i lekko uciskając, przesuń do wewnętrznego kącika, a następnie zwiększ nacisk i przesuń palec po górnej powiece, w kierunku skroni. Poprzez uciskanie wprawiasz w ruch nagromadzoną chłonkę i przepychasz ją wzdłuż naczyń limfatycznych. Masaż możesz połączyć z aplikacją ulubionego kremu pod oczy. 

A co na worki pod oczami znajdziesz w swoim domu?  

  • Okład ze świeżego ogórka – wystarczy 15-30 minut, by opuchlizna stała się mniej widoczna. Dodatkowo składnik napina, rozjaśnia i odświeża naskórek. 
  • Okład z torebek herbaty (zielonej lub czarnej) – dzięki zawartości kofeiny i garbników, czyli związków o właściwościach przeciwzapalnych i ściągających, okład wykazuje działanie przeciwobrzękowe i kojące. Co ważne, torebki powinny mieć temperaturę pokojową lub być schłodzone w lodówce, a sam zabieg trwa około 15-20 minut. 
  • Okład z surowych ziemniaków – możesz użyć plasterków lub zetrzeć ziemniaka na papkę. 15-minutowy kompres pomaga usunąć nadmiar wody z tkanek i zlikwidować opuchliznę. 
Jak zlikwidować worki pod oczami? 

Omawiając domowe sposoby na worki pod oczami, nie można pominąć zmian w jadłospisie i stylu życia. O czym musisz pamiętać? 

  • Nawadniaj organizm – picie minimum 2 litrów wody dziennie poprawi metabolizm w komórkach. 
  • Unikaj soli, cukru, alkoholu i ostrych przypraw, które sprzyjają tworzeniu się obrzęków. 
  • Ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z palenia papierosów
  • Sięgaj po napary, np. z mniszka lekarskiego, opuncji figowej lub zielonej herbaty, pomagające usuwać wodę z organizmu. 
  • Nie zapominaj o odpowiedniej ilości snu, optymalny czas to 8 godzin. 

Jaki zabieg na worki pod oczami? 

Do sprawdzonych procedur z zakresu medycyny estetycznej stosowanych na worki pod oczami należą: 

  • Mezoterapia igłowa, 
  • Mezoterapia mikroigłowa, tzw. Dermapen, 
  • Laser frakcyjny CO2. 

W bardziej zaawansowanych przypadkach rekomenduje się plastykę powiek dolnych, czyli zabieg chirurgiczny. Jego efektem jest odmłodzenie okolicy oczu, spłycenie tzw. doliny łez, usunięcie worków pod oczami i pseudoprzepuklin tłuszczowych powstających wskutek wiotczenia przegrody oczodołowej.  

Ćwiczenia na worki pod oczami 

Regularnie wykonywane ćwiczenia pomogą utrzymać jędrność skóry wokół oczu i zminimalizować widoczność worków pod oczami. Najczęściej zalecanym jest opisany wyżej delikatny masaż newralgicznego obszaru opuszkami palców oraz ćwiczenia mięśni okrężnych oczu. Nie wiesz, w jaki sposób je wykonywać? Zmruż oczy i utrzymaj powieki kilka sekund w napięciu, a następnie rozluźnij i powtórz 10 razy. Pamiętaj przy tym, by zablokować zmarszczki mimiczne, np. przytrzymując kurze łapki palcami lub układając palce w kształcie okularów wokół oczu. 

Podsumowanie 

Worki pod oczami mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak zmęczenie, alergie, proces starzenia się, genetyka, a nawet nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Wiotka, pofałdowana i obrzmiała skóra może być przyczyną dyskomfortu, dlatego podejmij starania, aby zminimalizować obrzęk.   

Źródła:

  1. M. Matysek-Nawrocka, P. Cyrankiewicz, Substancje biologicznie aktywne pozyskiwane z herbaty, kawy i kakao oraz ich zastosowanie w kosmetykach [dostęp 04.12.2023 r.]
  2. K. Atamanova, Facefitness. Sekrety odmładzającej gimnastyki twarzy, wyd. Znak 2021
  3. J. Czajkowski, A. Groblewska, Obraz i przebieg kliniczny alergicznych chorób oczu, https://gornicki.pl/wp-content/uploads/2017/09/Alergiczne-choroby-oczu-1.pdf [dostęp 04.12.2023 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice