Stulejka - jak ją rozpoznać u mężczyzn?

17. 6. 2020 · 4 minuty czytania

Stulejka to sytuacja, w której napletek jest zbyt ciasny i nie można go łatwo przesunąć. To powoduje trudności lub niemożność odsłonięcia żołędzi (główki) penisa. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Stulejka - jak ją rozpoznać u mężczyzn?

Stulejka (łac. phimosis) to wrodzone lub nabyte schorzenie polegające na częściowym lub całkowitym braku możliwości ściągnięcia napletka z żołędzi prącia. Problem ten dotyczy wielu mężczyzn i często jest powodem wstydu i dyskomfortu. Zupełnie niepotrzebnie! Stulejkę można skutecznie leczyć. Jak rozpoznać zwężenie napletka u dorosłych? Sprawdź, kiedy zgłosić się do lekarza!

Za powstanie stulejki odpowiada napletek, a właściwie jego zwężenie, przez co nie można ściągnąć go z żołędzi prącia. Czym właściwie jest napletek i jaką pełni funkcję? Napletek to charakterystyczny fałd skórny, który u ssaków chroni żołądź prącia. Dzięki napletkowi żołądź penisa ma utrzymaną odpowiednią wilgotność, chroniona jest również przed urazami mechanicznymi. U dorosłych mężczyzn napletek powinien swobodnie dawać się zsuwać z żołędzi prącia do tak zwanego rowka zażołędnego. Co w sytuacji, gdy nie można odprowadzić napletka? Wówczas podejrzewać można stulejkę.

Stulejka to patologiczny stan, gdy u dorosłego mężczyzny nie można całkowicie lub częściowo zdjąć napletka z żołędzi prącia. Warto podkreślić, że do pewnego momentu w rozwoju mężczyzny stan taki jest fizjologiczny i nie stanowi problemu. U dużego odsetka chłopców do około 3. roku życia obserwowany jest fizjologiczny brak możliwości całkowitego odsłonięcia żołędzi prącia. W tym wieku nie stanowi to problemu i nie kwalifikuje się do leczenia. Jeśli jednak stan taki utrzymuje się i napletka nie można swobodnie zsunąć u starszych chłopców i mężczyzn, wtedy mówi się o stulejce.

Sprawdź też, jak rozpoznać infekcję intymną u mężczyzn.

Stulejka

 

Jakie są rodzaje stulejki?

Typy stulejki podzielić można najprościej ze względu na zakres możliwości zsunięcia napletka. Wyróżniamy stulejkę pełną, czyli stan, w którym całkowicie niemożliwe jest odsłonięcie żołędzi i stulejkę niepełną, gdy można choć częściowo zsunąć napletek.

Stulejka niepełna ma następujące podtypy:

  • można tylko częściowo zsunąć napletek
  • można całkowicie zsunąć napletek tylko w stanie bez erekcji prącia
  • można całkowicie zsunąć napletek również podczas erekcji, jednak jest to przyczyną bólu i dyskomfortu

Sprawdź też żele do higieny intymnej dla mężczyzn.

Co powoduje zwężenie napletka u dorosłych?

Stulejka ma liczne przyczyny. Stan ten może mieć charakter wrodzony i trwa od dzieciństwa lub nabyty, wówczas rozwija się w późniejszym wieku.

Powodem rozwoju stulejki są zwykle złe nawyki higieniczne u mężczyzn i nawracające stany zapalne żołędzi i napletka, a także powtarzające się mikrourazy w tej okolicy. Z czasem dochodzi do zbliznowacenia skóry napletka, a co z tym związane, ograniczenia jego elastyczności. W konsekwencji napletek jest coraz trudniej zsunąć z żołędzi i ostatecznie wykształca się stulejka.

Patologiczne zwężenie napletka jest powodem dużego dyskomfortu u mężczyzny. Stulejka uniemożliwia prawidłową higienę prącia i jest przyczyną bólu podczas sytuacji intymnych, utrudniając erekcję oraz współżycie.

Sprawdź też balsamy dla mężczyzn.

zwężenie napletka u dorosłych

Leczenie stulejki u dorosłych

Jeśli zauważyłeś u siebie problemy ze swobodnym zsuwaniem napletka z żołędzi prącia, jak najszybciej udaj się do urologa. Czas gra tu kluczową rolę, bo to właśnie z czasem problem stulejki się nasila.

Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia tego stanu! Najszybszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem terapii jest chirurgiczny zabieg usunięcia stulejki, czyli plastyka napletka. Na czym to polega? Zabieg ten to częściowe lub całkowite usunięciu napletka, co poszerza jego ujście. Procedura ta jest stosunkowo krótka i wykonywany zawsze w znieczuleniu miejscowym. Okres pooperacyjnej rekonwalescencji trwa zwykle od 2 do 3 tygodni, podczas których należy wyjątkowo dbać o prawidłową higienę miejsca po operacji.

zabieg usunięcia stulejki

 

Mimo pozornej prostoty zabiegu, procedura ta obarczona jest pewnym ryzykiem powikłań takich jak zakażenie rany pooperacyjnej, ból przy oddawaniu moczu czy późniejsze zbliznowacenie tkanek po operacji. Jak tego uniknąć? W okresie pooperacyjnym ściśle trzymaj się zaleceń urologa, które otrzymasz po zabiegu. Choć wielu mężczyzn obawia się plastyki napletka warto pamiętać, że zabieg ten niemal natychmiast eliminuje ból i dyskomfort związany z występowaniem stulejki.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    Notice