Suche końcówki włosów – jak sobie z nimi poradzić?

13. 12. 2021 · 5 minut czytania

Końcówki Twoich włosów są przesuszone i nie chcesz ich ścinać? Sprawdź, jak powinieneś o nie zadbać!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Suche końcówki włosów – jak sobie z nimi poradzić?

Suche końcówki włosów to problem, który dotyka prawie każdego, kto ma długie pasma. Przyczyniają się do tego m.in. częste zabiegi koloryzacji, prostowanie, oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Sprawdź skuteczne sposoby na wysuszone końcówki i przywróć swoim włosom blask na całej długości!

Dlaczego włosy najmocniej przesuszają się na końcach?

Gdyby suche końcówki włosów były problemem jedynie posiadaczy pasm wysokoporowatych lub mocno przesuszonych, osoby z tłustymi i przetłuszczającymi się kosmykami nie miałyby powodów do narzekania na stan końcówek. Tymczasem suche końce pojawiają się niezależnie od typu włosów, choć na pewno może on być jedną z przyczyn tego stanu rzeczy.

suche końcówki włosów

Na nawilżenie włosów wpływa ilość sebum, naturalnie wydzielanego przez gruczoły łojowe umiejscowione w skórze głowy. To właśnie dlatego, im bliżej skalpu, tym zazwyczaj lepsza kondycja pasm. Dłuższe włosy to także większa odległość między cebulkami a końcówkami, co bez wątpienia mocno przyczynia się do przesuszenia końców.

Długie kosmyki, bez odpowiedniej pielęgnacji, zawsze będą narażone na wysuszanie i uszkodzenia na końcach. Jak możesz temu zapobiec? Czasem, żeby zregenerować suche końcówki włosów potrzeba dużo czasu i zabiegów – domowych oraz fryzjerskich. W niektórych przypadkach, do codziennej rutyny pielęgnacyjnej wystarczy tylko dodać właściwy kosmetyk do końcówek, np. satynowe serum wygładzające Ziaja. W skład odżywki do włosów wchodzą oleje – arganowy i kameliowy – naturalne roślinne emolienty, które chronią pasma, a zwłaszcza końcówki przed nadmiernym odparowywaniem wody.

suche końcówki włosów domowe sposoby

Suche końcówki włosów – poznaj najczęstsze przyczyny problemu

Jest wiele czynników, które powodują przesuszone końcówki włosów. Oprócz nieodpowiedniej pielęgnacji na liście znajdują się także częste zabiegi fryzjerskie, m.in. koloryzacja, rozjaśnianie, czy trwała ondulacja. Suche końce włosów mogą być również konsekwencją nieumiejętnego i częstego stosowania lokówki, prostownicy, karbownicy lub suszenia kosmyków zbyt gorącym powietrzem suszarki.

Słoneczne wakacje nad morzem lub zimowy wyjazd również na stok przyczyniają się do przesuszania końcówek – promienie UV, słona woda czy mróz to tylko kilka czynników, których Twoje pasma nie lubią.

O tym, co jeszcze przyczynia się do złej kondycji końcówek, przeczytasz tu: Sposób na suche włosy? Sprawdź, jak poradzić sobie z włosami specjalnej troski!

domowe sposoby na suche końcówki włosów

Domowe sposoby na suche końcówki włosów

Dobry, działający sposób na suche końcówki włosów jest na wagę złota dla każdego, kto boryka się z tym problemem. Sprawdź, co warto stosować, by przywrócić końcom pasm upragnioną gładkość oraz połysk.

Serum z naturalnego oleju

Jeśli jeszcze nie zaopatrzyłaś się w niezbędne kosmetyki do włosów, a chcesz od razu zacząć pielęgnację końcówek, zajrzyj do kuchennej szafki. Na pewno znajdziesz tam olej roślinny – kokosowy, rzepakowy lub słonecznikowy. Każdy z nich jest doskonałym emolientem i odpowiednio zadba o zatrzymanie wilgoci w komórkach włosów.

Czym się różnią? Olej kokosowy to źródło kwasu laurynowego, który wnika w głąb pasm, intensywnie odżywia i chroni przed odwodnieniem. Jest doskonały do pielęgnacji kosmyków niskoporowatych. Więcej na temat pielęgnacji tego typu pasm znajdziesz tu: Włosy niskoporowate − jak je pielęgnować, żeby zachowały pełnię blasku?

sposób na suche końcówki włosów

Olej rzepakowy pomoże na bardzo suche końcówki włosów wysokoporowatych. Ma on spore cząsteczki – wypełniają one przestrzenie między rozchylonymi łuskami, dzięki czemu kondycja pasm wyraźnie się poprawia. Przeczytaj – Jak dbać o włosy wysokoporowate? Oleje, kosmetyki, domowe zabiegi.

Do średnioporowatych kosmyków specjaliści polecają olej słonecznikowy. Możesz spokojnie użyć tego, którego używasz do smażenia lub sięgnąć po kosmetyk z jego dodatkiem, np. suchy olejek o wielu zastosowaniach Nuxe Huile Prodigieuse OR. Wystarczy, że naniesiesz odrobinę na dłoń i wetrzesz w końcówki, by ochronić je przed przesuszeniem.

Takie naturalne serum z kuchennej półki stosuj po każdym myciu – najlepiej na wilgotne pasma, po wcześniejszym spłukaniu odżywki. Jeśli masz mocno wysuszone końcówki włosów, może być konieczne częstsze stosowanie olejów, wtedy nakładaj je wedle potrzeb. Pamiętaj, by nanosić emolienty na same końce, zwłaszcza jeśli Twoje kosmyki mają tendencję do przetłuszczania.

co na suche końcówki włosów

Olejowanie włosów

Olejowanie to coś, co na suche końcówki włosów działa niczym cudowne remedium, a co najlepsze – zabieg możesz wykonać w swojej własnej łazience! Nie musisz odwiedzać gabinetu fryzjera, zaopatrz się jedynie w odpowiednie olejki do włosów i działaj.

Jeśli Twoje pasma są wysoko lub średnioporowate, sięgnij po odżywczy olejek do włosów Weleda. Zawiera on olej z orzechów arachidowych oraz wyciąg z koniczyny, który silnie regeneruje i hamuje procesy starzenia. Ekstrakt z korzenia łopianu intensywnie odżywia zniszczone końcówki oraz działa przeciwłupieżowo.

Posiadaczki pasm niskoporowatych skarżą się również na suche końcówki włosów. Domowe sposoby to m.in. olejowanie z użyciem odpowiedniego tłuszczu roślinnego. Świetnym wyborem jest olej arganowy – znajdziesz go np. w drogocennym olejku arganowym 3w1 Bielenda. To kombinacja także wielu innych cennych składników – m.in. oliwy z oliwek, witaminy E i skwalenu, które wspierają regenerację końcówek i zapewniają im niezbędne składniki odżywcze.

suche końce włosów

Kiedy już wybierzesz właściwy produkt, sprawdź, na czym polega sam zabieg olejowania: Olejowanie włosów – moje sprawdzone sposoby. Jak często go wykonywać? Przy mocno przesuszonych włosach nawet 2 – 3 razy w tygodniu, w pozostałych przypadkach, nie rzadziej, niż raz na tydzień.

Domowa maska na suche końce

Domowe sposoby na suche końcówki włosów to także rewelacyjne maski, które z łatwością przygotujesz samodzielnie. Oto przepis na genialną maseczkę z białkiem jaja! Potrzebujesz jedynie dwóch jajek (same białka, żółtka oddziel i wykorzystaj – może do jakiegoś pysznego deseru?), dwóch łyżeczek soku z cytryny i odrobiny miodu. Składniki wymieszaj i nałóż na końcówki włosów, a następnie załóż foliowy czepek (może być także zwykła jednorazowa torebka). Po 45 minutach spłucz maskę i umyj włosy szamponem. Nie zapomnij o odżywce i kosmetyku na końcówki – możesz zastosować olejek w kremie do włosów Tołpa Green Regeneracja. Zawiera aż 95% naturalnych składników, które wygładzają, dyscyplinują i przywracają końcówkom połysk.

przesuszone końcówki włosów

Wysuszone końcówki włosów – czy nożyczki fryzjerskie to ostateczność?

Nawet jeśli zapuszczasz pasma, regularnie odwiedzaj fryzjera. Zniszczone, suche końcówki należy ścinać, by Twoje kosmyki odzyskały dobrą kondycję i naturalny blask. Zdrowe włosy szybciej rosną, dlatego w tym przypadku – mniej znaczy więcej! Nie zapominaj o odpowiedniej pielęgnacji – stosuj dobre szampony, balsamy do włosów i sera do końcówek, np. serum na łamliwe końcówki Green Pharmacy. Więcej świetnych produktów tego typu znajdziesz w naszym rankingu: Najlepsze serum na końcówki włosów. Sprawdź TOP 8.

Źródła:

  1. Niedziałek N., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Warszawa, 2021.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice