Przedwczesny wytrysk – przyczyny i leczenie. Jak przedłużyć stosunek?

16. 1. 2024 · 3 minuty czytania

Przedwczesny wytrysk to zaburzenie seksualne mężczyzn, które można leczyć za pomocą środków farmaceutycznych, psychoterapii lub technik behawioralnych. Sprawdź, jak można przedłużyć stosunek.

Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Przedwczesny wytrysk – przyczyny i leczenie. Jak przedłużyć stosunek?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad możliwością kontroli swojej ejakulacji? Czy czas potrzebny do osiągnięcia przez Ciebie orgazmu jest wystarczający dla zaspokojenia Twojej partnerki? Jeśli masz wątpliwości, zapoznaj się z treścią tego artykułu - być może problemem jest przedwczesny wytrysk.

Przedwczesny wytrysk - przyczyny i charakterystyka

Przedwczesny wytrysk jest najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem seksuologicznym u mężczyzn. Jak wynika z Raportu Seksualności Polaków 2002 i 2005, w Polsce zgłasza go 37% mężczyzn.

Na definicję wytrysku przedwczesnego składają się dwa komponenty:

1) niemożność kontroli albo opóźnienia ejakulacji, a czas od rozpoczęcia stosunku dopochwowego do osiągnięcia orgazmu przez mężczyznę jest krótszy niż 1 minuta;

2) wyżej opisana sytuacja jest powodem lęku, niepokoju, stresu u któregokolwiek z partnerów.

Skutkami tego schorzenia są:

  • poczucie braku kontroli nad wytryskiem,
  • brak satysfakcji ze współżycia, poczucie niepełnej bliskości podczas aktu seksualnego,
  • stres,
  • niepokój,
  • depresja,
  • nadużywanie substancji psychoaktywnych,
  • gniew, złość,
  • rozczarowanie,
  • obniżona samoocena,
  • problemy w związku z partnerką (prowadzące do unikania współżycia, a czasem nawet rozstania),
  • niskie libido,
  • wtórne zaburzenia wzwodu.

Przyczyny przedwczesnej ejakulacji wciąż nie są w pełni poznane, do niektórych możliwych zaliczane są: nadwrażliwość prącia na bodźce zewnętrzne, nadpobudliwość ośrodków mózgowych odpowiedzialnych za odruch wytrysku, predyspozycje genetyczne (rodzinne występowanie tego problemu).

Rzadkimi chorobami, które mogą objawiać się przedwczesnym wytryskiem są: stwardnienie rozsiane, rozszczep kręgosłupa lub guz rdzenia kręgowego.

Opisuje się również częstsze występowanie u mężczyzn z przedwczesną ejakulacją zaburzeń psychiatrycznych: depresyjnych, lękowych, ale nie jest jednak pewne, czy zaburzenia te są przyczyną, a nie skutkiem tego schorzenia.

Jak rozpoznać, czy masz problem z przedwczesnym wytryskiem?

Podstawą rozpoznania przedwczesnego wytrysku jest dokładny wywiad z pacjentem. Ważną rolę pomocniczą pełnią specjalnie przygotowane 3 skale:

1) wskaźnik przedwczesnego wytrysku (IPE),

2) kwestionariusz oceny przedwczesnego wytrysku (PEDT)

3) wskaźnik arabski przedwczesnego wytrysku (AIPE).

Znajdziesz je bez problemu w Internecie. Składają się z kilkunastu pytań zamkniętych, na które pacjent w ciągu kilku minut udziela odpowiedzi i daje to możliwość wstępnego rozpoznania problemu.

Jaki lekarz wystawia diagnozę?

Wytrysk przedwczesny jest dość powszechnym problemem, a z uwagi na to, że jego rozpoznanie nie stanowi większego problemu dla lekarza - należy tylko przełamać się i porozmawiać z nim o tym.

Według najnowszych wytycznych, diagnostyką i leczeniem tego problemu może zajmować się z powodzeniem lekarz rodzinny, jednak w polskich realiach barierę stanowi często brak czasu na spokojną i wyczerpującą rozmowę na tak drażliwy temat.

Dodatkowo, nie każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) jest dobrze przygotowany do prowadzenia takich pacjentów. Z tego powodu mężczyźni z tym schorzeniem często udają się do psychologa, psychiatry lub seksuologa w poszukiwaniu rozwiązania.

Jak powstrzymać przedwczesny wytrysk: domowe techniki

Pierwszym celem leczenia jest satysfakcja pacjenta i jego partnerki ze współżycia. Wytyczne American Urological Association zalecają, aby przed podjęciem jakiejkolwiek interwencji lekarskiej przedyskutować z pacjentem spodziewane korzyści i ryzyko każdej z opcji terapeutycznych.

W leczeniu znalazły zastosowanie terapie seksuologiczne i psychologiczno-behawioralne.

Pierwszą techniką behawioralną jest metoda „stop-start”. Polega ona na przerwaniu stymulacji seksualnej tuż przed ejakulacją, co ma wydłużyć czas stosunku i zwiększyć świadomość oraz kontrolę bodźców powodujących napięcie. Po penetracji poinformuj partnerkę, kiedy zbliża się orgazm, i na chwilę zaprzestańcie stymulacji, aż do momentu, gdy poczujesz, że  znów odzyskałeś kontrolę.

Drugą metodą jest technika uciskania Mastersa-Johnson. Gdy tylko poczujesz, że zbliża się orgazm, poproś partnerkę, żeby na 3-4 sekundy ucisnęła żołądź, trzymając kciuk na wędzidełku.

Przedwczesny wytrysk - leczenie farmakologiczne?

Farmakologiczna modyfikacja przebiegu procesu ejakulacji jest nowatorskim podejściem. Lekiem z wyboru jest inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), która w trakcie stosowania wydłuża czas potrzebny do osiągnięcia wytrysku.

Niestety leczenie to ma ograniczoną skuteczność: po jego zakończeniu zaburzenie często nawraca. Najlepsze efekty daje przyjmowanie leków przez ograniczony okres (60 dni) w połączeniu z terapią seksualną pary.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Furmańczyk
    Aleksandra Furmańczyk
    Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji zabiegowej. Interesują mnie w szczególności otolaryngologia, chirurgia ogólna oraz chirurgia dziecięca. W wolnym czasie uprawiam jogę i z dużym zapałem powiększam swoją kolekcję roślin doniczkowych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Furmańczyk
    Aleksandra Furmańczyk
    Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji...
    Przeczytaj więcej od tego autora