Zaburzenia erekcji – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z problemami ze wzwodem?

21. 9. 2022 · 6 minut czytania

W przypadku jednorazowych problemów z erekcją nie należy doszukiwać się większych problemów zdrowotnych. Jednak, gdy mamy do czynienia z długotrwałymi zaburzeniami, niezbędna będzie wizyta u urologa lub seksuologa.

Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Zaburzenia erekcji – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z problemami ze wzwodem?

Zaburzenia erekcji mogą pojawić się na każdym etapie życia seksualnego mężczyzny. Brak satysfakcjonującego wzwodu jest częstym źródłem dyskomfortu i negatywnie wpływa na sferę psychiczną – pojawia się niechęć do zbliżeń w obawie o niepełne zaspokojenie partnera. Co może być przyczyną problemów ze wzwodem i jak wygląda leczenie zaburzeń erekcji? Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym problemem bez tabu, wstydu i uprzedzeń!

Co to jest zaburzenie erekcji?

Zaburzenie erekcji, dawniej określane mianem impotencji to jeden z rodzajów męskich dysfunkcji seksualnych, w którym upośledzeniu ulega zdolność do osiągnięcia oraz utrzymania pełnego wzwodu lub uzyskania wytrysku. Schorzenia nie można mylić z priapizmem – przedłużającym się wzwodem, niezwiązanym ze stymulacją i podnieceniem seksualnym. Nieprawidłowy wzwód prącia utrudnia odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. W większości przypadków problem ten dotyczy mężczyzn po 40. – 50. roku życia, jednak coraz więcej specjalistów zauważa problemy z erekcją w młodym wieku. 

Warto poznać mechanizmy fizjologiczne, które kierują tym procesem. Do wzwodu dochodzi dzięki pobudzeniu neuronów przywspółczulnych. Powstałe w mózgu sygnały płyną przez dolną część rdzenia kręgowego do miejscowych nerwów. W efekcie następuje rozkurczenie mięśni gładkich penisa i wypełnienie krwią ciał jamistych znajdujących się w naczyniach krwionośnych. By doszło do utrzymania wzwodu, konieczne jest zablokowanie żył umiejscowionych pod osłoną członka. Za inicjację erekcji odpowiada szereg bodźców wzrokowych, słuchowych i dotykowych. Może być ona również konsekwencją wyobrażeń erotycznych lub snów.

Co to jest zaburzenie erekcji

Przyczyny zaburzeń erekcji

Sprawne przejście przez wszystkie fazy pobudzenia ruchowego, a tym samym osiągnięcie erekcji, wymaga współpracy wielu układów organizmu – nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz hormonalnego. Równie istotna jest także psychika mężczyzny. Dlatego kłopoty z erekcją mają wieloczynnikowy charakter, a wśród najczęstszych możemy wymienić:

  • Zmiany hormonalne – dotyczą w głównej mierze mężczyzn w podeszłym wieku. Przyczyny problemów są powiązane z obniżonym poziomem androgenów i testosteronu,
  • Choroby przewlekłe – na zaburzony proces wzwodu wypływają schorzenia związane z upośledzeniem krążenia krwi – cukrzyca, miażdżyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, jak również choroby nerek,
  • Przyjmowanie niektórych leków – brak wzwodu lub niemożność jego utrzymania mogą być skutkiem zażywania leków na depresję, przeciwlękowych, nasennych, a także preparatów regulujących ciśnienie krwi,
  • Czynniki psychogenne – równie częstym wrogiem zaburzeń potencji seksualnej u mężczyzn jest podłoże psychogenne. Przewlekły stres, nawał zajęć, a także różnego rodzaju kompleksy lub negatywne doświadczenia w relacjach partnerskich w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do problemów ze wzwodem,
  • Niewłaściwy tryb życia – zaburzenie wzwodu prącia może powodować też nadużywanie narkotyków. Podobnie z alkoholem, który w istotny sposób wpływa na zdolność osiągnięcia i utrzymania erekcji.

Powyższe przyczyny impotencji nie wyczerpują wachlarza czynników sprzyjających wystąpieniu omawianego problemu. O wtórnych zaburzeniach erekcji mówimy wówczas, gdy pełen wzwód był kiedyś możliwy, ale w pewnym momencie życia doszło do jego upośledzenia. Natomiast z pierwotnymi zaburzeniami mamy do czynienia, gdy mężczyzna nigdy nie uzyskał satysfakcjonującego wzwodu. Dodatkowo objawy impotencji nie muszą występować w każdej sytuacji. Jeśli niemożność osiągnięcia wzwodu pojawia się tylko w kontaktach z określonymi partnerkami, czy też występuje wyłącznie podczas próby zbliżenia, a w trakcie masturbacji wszystko jest w porządku, wówczas taką dolegliwość określa się mianem impotencji psychogennej.

Objawy zaburzeń erekcji

 Zaburzenia erekcji możemy rozpoznać po towarzyszących jej objawach. Do najczęściej występujących należą:

  • Całkowita lub częściowa niemożność uzyskania erekcji, mimo odczuwania podniecenia,
  • Wydłużony czas osiągnięcia wzwodu,
  • Szybka erekcja znikająca przed wytryskiem,
  • Problemy z uzyskaniem ejakulacji,
  • Niewielka ilość spermy podczas wytrysku, 
  • Niska jakość współżycia,
  • Brak ochoty na seks.

Powyższe objawy mogą występować osobno lub łączyć się ze sobą.

Zaburzenia erekcji leczenie

Zaburzenia erekcji – leczenie

Diagnostyka zaburzeń erekcji powinna w pierwszej kolejności uwzględniać nie tylko rozpoznanie samego problemu, ale przede wszystkim odnalezienie przyczyn zaburzeń wzwodu. Leczenie pozwala na powrót do pełnej sprawności seksualnej. W dysfunkcji na tle organicznym najbardziej skuteczną metodą terapii są leki należące do grupy inhibitorów, umożliwiających osiągniecie i utrzymanie wzwodu. 

Należy mieć na uwadze, że istnieje grupa pacjentów, która może wymagać wprowadzenia równowagi stanu fizycznego (np. wyrównaniu poziomu glukozy, unormowaniu ciśnienia tętniczego, redukcji nadwagi czy terapii zaburzeń hormonalnych). Dlatego do planu leczenia mogą zostać wprowadzone leki na nadciśnienie czy leki na cholesterol. Mężczyźni, którzy sporadycznie doświadczają zaburzeń erekcji, mogą skorzystać z tabletek na erekcję bez recepty. Na rynku dostępne są preparaty pochodzenia roślinnego, zawierające ziołowe wyciągi, które skutecznie pomagają pozbyć się problemów ze wzwodem. Ich użycie warto skonsultować z lekarzem. W przypadku gdy zaburzenia erekcji są zdominowane przez czynniki psychologiczne, najlepsze rezultaty przynosi współpraca pacjenta z psychoterapeutą.

Jakie badania należy wykonać przy zaburzeniach erekcji?

W diagnostyce zaburzeń erekcji pomocne może okazać się wykonanie następujących badań:

  • Badania krwi – szczególnie oznaczenie poziomu glukozy, lipidogramu, prób wątrobowych i wielu innych,
  • Stężenia hormonów tarczycy i testosteronu,
  • Badanie moczu,
  • Badania obrazowe – USG przepływu krwi w tętnicach prącia.

Czy zaburzenia erekcji można wyleczyć?

Wielu mężczyzn doświadczających zaburzeń erekcji zastanawia się, czy można je skutecznie wyleczyć. Warunkiem skutecznej terapii jest przede wszystkim rozpoznanie pierwotnej przyczyny problemów ze wzwodem, dlatego warto jak najszybciej zgłosić się do seksuologa lub urologa. Lekarze tych specjalizacji doskonale wiedzą, gdzie szukać i jak leczyć schorzenie. Zaburzenia erekcji da się skutecznie wyleczyć, jednak musimy zdawać sprawę, że prawdopodobnie nie obędzie się bez zmiany stylu życia. 

Działania powinny objąć rezygnację z używek – przede wszystkim z palenia papierosów. Osoby, które zdecydują się na ten krok, mogą skorzystać z dostępnych w aptece preparatów do rzucania palenia. Leczenie specjalistyczne mogą wspomóc domowe sposoby na potencję. Warto więc przyjrzeć się codziennej aktywności fizycznej i diecie. Podstawą zdrowej, zbilansowanej diety powinny być warzywa, owoce, orzechy oraz produkty pełnoziarniste. Najczęściej popełniane błędy żywieniowe to nadmierne spożywanie wysoko przetworzonej żywności, słodyczy, cukrów oraz produktów mącznych. Równie ważne jest ograniczenie stresu. By ukoić nasz układ nerwowy, można wspomóc się lekami na uspokojenie. Te działania z pewnością poprawią jakość życia seksualnego.

Ćwiczenie na zaburzenia erekcji

Ćwiczenia na zaburzenia erekcji

Dzięki aktywności fizycznej można skutecznie poprawić sprawność seksualną. Ćwiczenia na potencję opierają się głównie na wzmocnieniu mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), które wpływają na prawidłowy proces wzwodu. Gdy są osłabione, nie spełniają w pełni swojej funkcji, tym samym mogą pojawić się zaburzenia erekcji. Trening jest bardzo prosty, jednak warto pamiętać, że tylko regularność i systematyczność wykonywanie ćwiczeń może poprawić jakość wzwodu. Ćwiczenia na zaburzenia erekcji możesz wykonywać podczas pracy, czy nawet codziennego odpoczynku, właściwie nie tracąc czasu na trening. Wystarczy, że poświęcisz na nie kilka minut w ciągu dnia. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla. Jednocześnie warto pamiętać o prawidłowym oddychaniu: wdech – napięcie mięśni, wydech – rozluźnienie.

Na poprawę jakości sprawności seksualnej pozytywny wpływ ma również ogólna aktywność fizyczna. To jeden z elementów profilaktyki chorób przewlekłych, które również odpowiadają za zaburzenia erekcji. Najbardziej polecaną formą są treningi aerobowe, pływanie, jogging, jazda na rowerze czy szybkie spacery. Pamiętaj jednak, że aktywność fizyczna musi być dopasowana do Twoich możliwości, dlatego warto zapytać lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania danego rodzaju ćwiczeń.

Podsumowanie

Kluczowym elementem do satysfakcjonującego życia seksualnego jest zdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji. Jeśli zauważysz u siebie stałe lub nawracające problemy ze wzwodem, warto udać się do specjalisty. Zbyt długie zwlekanie i liczenie na to, że problem sam zniknie, może go tylko pogłębić. Ponadto słaba erekcja może być symptomem innych poważnych schorzeń, których w żadnym razie nie powinieneś lekceważyć.

Źródła:

  1. Dęmbe, K., Jasik, M., Stawicki, S., & Karnafel, W., Patogeneza i częstość zaburzeń erekcji u chorych na cukrzycę. Seksuologia Polska, 2004, 2(2), 51-54
  2. Graczyk K.K., Aspekty medyczno-prawne impotencji względnej i psychicznej. Studia Włocławskie, 2005 (8), 303-319
  3. Jakima S, Zakliczyńska H., Zaburzenia erekcji w praktyce lekarza rodzinnego. Medycyna Praktyczna
  4. Lew-Starowicz Z., Zaburzenia seksualne w praktyce ogólnolekarskiej, 2004

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije w stronę ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii. W szczególności interesuje mnie wpływ zdrowej diety na gospodarkę hormonalną człowieka. W wolnych chwilach lubię gotować i testować nowości kosmetyczne. Uwielbiam podróże, dobre jedzonko oraz jogę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice