Uzależnienie od kropli do nosa może być niebezpieczne!
Towarzyszy Ci ciągłe uczucie zatkanego nosa i chęć sięgnięcia po krople na katar? Być może uzależniłeś stopniowo uzależniasz się od leków na katar? Po czym poznać, że dzieje się coś niepokojącego?
Spis treści
Uszkodzona śluzówka nosa po kroplach może być wynikiem zbyt częstej aplikacji preparatu. Kiedy czujesz, że cały czas musisz aplikować krople do nosa, może oznaczać to uzależnienie organizmu. Prawdziwy niepokój pojawia się, gdy normalne oddychanie bez kolejnej dawki, staje się niemożliwe.
Spis treści:
- Krople do nosa − uzależnienie częstsze niż myślisz!
- Uzależnienie od kropli do nosa − objawy
- Uzależnienie od kropli do nosa − leczenie
- Jak możesz samodzielnie przełamać to uzależnienie?
- Woda morska – bezpieczna alternatywa
Krople do nosa − uzależnienie częstsze niż myślisz!
Nadużywanie leków do nosa zdaje się być dość powszechne. W 2014 r. naukowcy odkryli, że spośród 895 badanych uczestników z zatkanym nosem połowa z nich nadużyła leków.
Kiedy regularnie stosujesz aerozol do nosa, po kilku dniach nos może być mniej wrażliwy na działanie preparatu. W rezultacie możesz czuć, że musisz stosować krople w coraz większej dawce i to coraz częściej. Tym bardziej, że przekrwienie śluzówki może się pogorszyć, jeśli przestaniesz stosować leki.
Sprawdź też, po czym poznać uzależnienie od leków przeciwbólowych.
Uzależnienie od kropli do nosa − objawy
Wszystko zależy od rodzaju używanego aerozolu do nosa. Niektóre z nich można bezpiecznie stosować codziennie, przez kilka miesięcy. Inne mogą powodować uzależnienie, jeśli używasz ich przez więcej niż kilka dni.
Nadużywanie kropli do nosa o skróconym możliwym czasie stosowania może wywołać nieprzyjemne objawy, w tym:
- uszkodzenie śluzówki nosa − przesuszoną, podrażnioną i podatną na zakażenia błonę śluzową nosa
- sporadyczne krwawienie
- ciągłe uczucie zatkanego nosa i potrzebę zaaplikowania kolejnej dawki
Dlatego krople do nosa czy spraye do nosa, zwłaszcza te z dodatkiem chlorowodorku oksymetazoliny (łac. oxymetazolinum hydrochloratum) lub pseudoefedryny są preparatami, których nie wolno stosować dłużej niż przez określoną na opakowaniu ilość dni. Nadużycie może prowadzić do zapalenia błony śluzowej nosa, a dalsze stosowanie niesie ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia śluzówki nosa.
Uzależnienie od kropli do nosa − leczenie
Nadużywanie kropli do nosa może doprowadzić do sytuacji, w której wymagane będzie znalezienie alternatywy dla dotychczasowego medykamentu, a także środka łagodzącego dotychczasowe podrażnienie. Leczenie najlepiej skonsultować z lekarzem rodzinnym, który pomoże ocenić stan błony śluzowej nosa i zaproponuje dalsze kroki.
Jak możesz samodzielnie przełamać to uzależnienie?
Błony nosowe są dość wrażliwe i mogą się przyzwyczaić do stosowanych przez Ciebie chemikaliów. Gdy błony nosowe nie „widzą” oksymetazoliny, puchną bardziej niż kiedykolwiek bez niej. Najlepszym sposobem na przerwanie złego cyklu jest stopniowe zmniejszanie dawki. Niektórzy zaczynają zmniejszanie porcji od jednej przegrody nosowej. Jeśli Twój nos jest zbyt zapchany, żeby dało się oddychać, możesz poprosić lekarza o receptę na steroidowy aerozol do nosa.
Spraye steroidowe czasami pomagają w „wycofaniu” uzależnienia. Jednak, jak twierdzi dr Stuart B. Mushlin, większość ludzi z powodzeniem zwalcza uzależnienie organizmu od zwykłych aerozoli do nosa poprzez stałe i konsekwentne zmniejszanie ilości preparatu, którego używają.
Sprawdź też, jak pomóc osobie uzależnionej od marihuany.
Woda morska – bezpieczna alternatywa
Spraye do nosa z wodą morską czy fizjologicznym roztworem soli mineralnych zwykle są bezpieczne dla osób w każdym wieku. Mogą pomóc rozluźnić i rozrzedzić śluz w nosie, działają antybakteryjnie, nawilżająco i można je stosować codziennie. Umożliwiają łatwiejsze oddychanie, gdy w nosie pojawiają się zatory spowodowane przeziębieniem lub alergiami. Nie zawierają żadnych uzależniających substancji i nie mają skutków ubocznych. Przy zakupie warto podkreślić, że spray ma być przeznaczony do codziennej higieny nosa, tak jak: Disnemar dla dorosłych - aerozol do nosa, Woda Morska Dr. Max - izotoniczny spray do nosa lub Sea Water Spray Nose Hygiene Dr. Max.