Woda morska w kosmetyce - dobra nie tylko na wakacjach!

31. 8. 2020 · 7 minut czytania

Woda morska znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie naturalnej. Jakimi wyróżnia się właściwościami? Dlaczego stanowi składnik kremów, szamponów i balsamów? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Woda morska w kosmetyce - dobra nie tylko na wakacjach!

Woda morska często wykorzystywana jest w medycynie naturalnej, a nawet czasem i konwencjonalnej, jak i w kosmetyce. Bogata w związki mineralne i pierwiastki takie jak jod, sód, magnez, potas czy wapń wpływa na kondycję skóry i włosów. Dobroczynny wpływ na ciało i duszę środowiska morskiego nazywane jest talasoterapią. Zobacz, jakie zastosowanie znalazła woda morska w kosmetyce.

 

Kąpiele w wodzie morskiej mają w sobie moc! Kojący, czy wręcz lecznicy, wpływ wody i środowiska morskiego na człowieka, tak jego ciało, jak i psychikę nosi nazwę talasoterapii. Pisałam o tym szerzej w artykule: Talasoterapia - jak morze leczy Twoje ciało? Do terapii wykorzystywana jest nie tylko woda morska, ale i produkty morza, takie jak algi, błoto morskie, sole mineralne. Warty odnotowania jest także ogólny wpływ nadmorskiego środowiska na ludzką kondycję: szum fal i ich rytmiczny, uspokajający ruch czy czystość powietrza, bogatego w jod (doskonale wpływa na osoby z niedoczynnością tarczycy). A jakie właściwości ma sama woda morska? Już tłumaczę!

kobieta na plaży

Woda morska − właściwości

Jest z nami od zarania dziejów. Według teorii ewolucji − wszystko pochodzi z wody morskiej. Bez niej nie byłoby więc na naszej planecie życia. I chodzi tu nie tylko o życiodajną słodką wodę, która potrzebna jest organizmom żywym do przetrwania, ale o wodę morską, która znajduje się w morzach i oceanach.

Woda morska to bogactwo pierwiastków i soli mineralnych, które mają zbawienny wpływ na organizm człowieka. Jak zauważa jeden z portali zajmujący się biochemią, człowiek w poszukiwaniu złotych środków leczniczych czy kosmetycznych, przemierza całą ziemię, penetrując jej najodleglejsze zakamarki. Wszystko to jako ludzie robimy w jednym celu: żeby przedłużyć życie i młodość. Nic więc dziwnego, że koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne szybko sięgnęły dna. A dokładniej dna morza!

Sprawdź też, dlaczego wodę morską stosuje się do nosa.

sól morska

 

Właściwości wody morskiej w dużej mierze zależą od jej składu. W wodzie morskiej znajdziesz najczęściej związki z magnezem, sodem, potasem, wapniem czy siarką.

Skład wody morskiej i jej pH (7,5 - 8,4) dobrze wpływa na ludzkie ciało. Dzieje się tak między innymi dlatego, że woda morska pod względem chemicznym i fizycznym przypomina płyn owodniowy, w którym każdy z nas rozwijał się jako płód. Być może to jeden z powodów, dla którego tak dobrze czujemy się w morzu.

Choć woda morska w kosmetykach wykorzystywana jest często do pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej, pamiętaj, żeby po wyjściu z morza, szczególnie silnie zasolonego, spłukać z siebie sól. Sól w połączeniu ze słońcem może wywołać reakcję alergiczną.

    Woda morska w medycynie

    Na co pomaga woda morska? Kontakt z morskim środowiskiem przede wszystkim wpływa na Ciebie uspokajająco. Szum morza i czyste powietrze solankowe pomogą Ci się wyciszyć i zapomnieć o stresach dnia codziennego.

    Jod zawarty w morskiej wodzie (szczególnie ten, który dostaje się do powietrza) dobrze wpływa na osoby z problemami z niedoczynnością tarczycy.

    Sól morska i woda mają działanie łagodzące, a nawet pomagają leczyć niewielkie ranki i skaleczenia. Oczywiście pod warunkiem, że woda będzie odpowiednio czysta.

    Hipertoniczna (wysokie zasolenie) woda morska może być stosowana do inhalacji − pomaga przy problemach z górnymi drogami oddechowymi, np. przy przeziębieniu czy katarze. Lekarz może polecić Ci np. stosowanie kropli z wodą morską, które oczyszczają i udrażniając nos. Jest to środek na tyle delikatny, że może być stosowany u dzieci do oczyszczania noska. Do tego stosowana jest woda morska izotoniczna (niskie zasolenie). Produktem takim jest np. Dr. Max Baby woda morska, spray do nosa.

    U małych dzieci często stosowana jest też woda morska do przemywania oczu (woda morska w ampułkach) - jest na tyle bezpieczna, że nadaje się dla dzieci od 1. dnia życia. Używać jej mogą także dorośli. 

    woda morska w medycynie

    Woda morska w kosmetyce

    Woda morska wodzie morskiej nie jest równa. Stan wód w zbiornikach różni się swoim składem, a co za tym idzie i właściwościami kosmetycznymi i zdrowotnymi. W kosmetyce niezwykle często wykorzystywany jest dobroczynny wpływ na ciało minerałów z wody z Morza Martwego. Dlaczego? Bo jest to najbardziej „zasolona” woda na świecie. Jej gęstość odżywcza jest niezwykle duża − minerały w wodzie z Morza Martwego są bardzo skoncentrowane. To właśnie dlatego działanie wody morskiej z tego obszaru, a także je produktów (np. błota z Morza Martwego) wykorzystywane jest już od niemal 1500 lat! Woda z Morza Martwego ma w sobie wysokie stężenie siarki i magnezu. Siarkowa moc doskonale działa na skórę trądzikową, z kolei nasycona jonami magnezu woda ma zbawienny wpływ na podrażnioną skórę z problemami chorobowymi − łagodzi m.in. objawy atopowego zapalenia skóry, grzybicy czy łuszczycy. Wzmacnia też płaszcz hydrolipidowy i pomaga w nawilżeniu − dlatego polecana jest przy pielęgnacji skóry suchej i bardzo suchej. Woda z Morza Martwego bogata jest także w siarczany, bromki, potas, cynk, wapń, sód i stront.

    Woda morska w kosmetyce

     

    Nieco mniej znane w naszej szerokości geograficznej są właściwości wody morskiej z regionów Polinezji. Woda morska z tego regionu jest bogata w jony wapnia i magnezu. Ten morski produkt polecany jest jako środek nawilżający skórę i dodający organizmowi energii.

    sól morska w słoiku

    Woda morska na skórę twarzy

    Woda morska może być stosowana w kosmetykach zarówno do skóry trądzikowej, jak i skóry suchej. Co warte podkreślenia, woda morska nie ma jednakowego składu. Dlatego region jej pochodzenia ma kluczowe znaczenie. Wody siarkowe pomagają w łagodzeniu podrażnień i mogą normalizować pracę gruczołów łojowych (polecane przy trądziku czy dermatozach). Z kolei wody magnezowe pomagają wzmocnić płaszcz hydrolipidowy i dzięki temu pielęgnują skórę suchą.

    Minerały morskiej znajdziesz m.in. w nawilżającej maseczce SOS przeznaczonej do każdego rodzaju cery Nuxe Creme Fraiche de Beaute 48h maseczka SOS.

    Woda morska na skórę twarzy

    Woda morska na ciało

    Wodę morską można nazwać kosmetykiem do zadań specjalnych. Kąpiele w wodzie morskiej, czy to w morzu, czy w przygotowanej kąpieli z morskimi minerałami, pomaga w leczeniu niektórych dermatoz. Woda morska ma kojący wpływ na skórę z egzemą, jak już wspomniałam − atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy trądzikiem. Sól morska może być stosowana nawet w kosmetykach dla delikatnej skóry dzieci − znajduje się np. w płynie Mustela Bebe bąbelkowa kąpiel, skóra normalna, od dnia narodzin. 

    Sprawdź też płyny i mydła do kąpieli dla dzieci.

    Morska woda może być wykorzystywana także w pielęgnacji skóry z cellulitem. Minerały z Morza Martwego często są składnikiem kosmetyków ujędrniających. Ale to nie wszystko! Dobry wpływ na kondycję Twojej skóry ma także kontakt z wodą morską w naturalnym zbiorniku wodnym. Ruch fal działa na skórę drenująco, poprawia ukrwienie i wykonuje delikatny masaż. To sprawia, że woda morska ma też działanie oczyszczające − pomaga usunąć z organizmu toksyny.

    Sól morska pomaga także lepiej dotlenić skórę i oczywiście złuszczyć zrogowaciały naskórek.

    Woda morska na ciało

    Woda morska na stopy

    Woda morska i zawarta w niej sól stanowią doskonały środek do pielęgnacji popękanej skóry stóp. Minerały morskie i sól często wykorzystywane są jako składnik peelingów na pięty i zrogowaciały naskórek.

    Sprawdź też kosmetyki do stóp.

    Woda morska na stopy

    Woda morska na włosy

    Woda morska coraz częściej wykorzystywana jest w kosmetykach do stylizacji włosów. Jest to naturalny kosmetyk, który nadaje im objętości i sprawia, że włosy nabierają pewnej struktury ułatwiającej stylizację. Produkty z solą morską często polecane są do tworzenia tzw. beach waves, czyli lekko pofalowanej fryzury.

    Woda morska ma też właściwości osuszające. Może więc pomóc w problemie z przetłuszczającymi się włosami, a także dobrze wpłynie na skórę z łupieżem. Uważaj jednak − sól morska może dodatkowo przesuszyć już pozbawione nawilżenia włosy. Dlatego w wakacje ważne jest szybkie spłukanie z siebie soli po wyjściu z wody.

    Woda morska na włosy

    Woda morska − wspaniały naturalny kosmetyk!

    Jak widzisz woda morska ma niemal wszechstronne zastosowanie. Kosmetyki z minerałami morskimi i wodą morską mogą być stosowane do skóry wrażliwej, suchej, podrażnionej czy trądzikowej. Pamiętaj, że właściwości wody morskiej w dużej mierze zależą od jej składu. Dlatego dobrze poznać pochodzenie minerałów morskich, żeby najlepiej dopasować ich działanie do swoich potrzeb.

     

    Źródła:

    1. R.H. Charlier, The Healing Sea: A Sustainable Coastal Ocean Resource: Thalassotherapy
    2. S. Zura Mohd Nani, F. Adibah Abdul majid, A Bakar Jaafar, A. Mohd Mahdzir, Potential Health Benefits of Deep Sea Water: A Review

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice