Woda termalna: jak działa uzdrawiająca moc natury?
Woda termalna stanowi kopalnię składników o dobroczynnym wpływie na skórę. Czym się wyróżnia? Jakie posiada właściwości? Komu poleca się ją w szczególny sposób? Sprawdź!
Spis treści
Woda termalna pochodzi z wnętrza ziemi. Jej wysoka temperatura i ponad 6 km droga na powierzchnię sprawiają, że woda termalna ma w sobie moc pierwiastków, takich jak krzem, mangan, selen, wapń czy fosfor. Każda woda termalna jest inna. Dlatego zanim wybierzesz kosmetyki z wodą termalną sprawdź, jaki rodzaj wody będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.
Spis treści:
Co to jest woda termalna?
Bez wody nie ma życia. Choć stwierdzenie, że człowiek w 2/3 składa się z wody może być już trochę wyświechtane, jest to prawda. Twoja skóra bez wody nie mogłaby funkcjonować. Woda, która migruje w Twojej skórze, pozwala zachować Twojej skórze jędrność, świeżość i przede wszystkim zdrowie. To dzięki Naturalnemu Czynnikowi Nawilżającemu (NMF), który znajduje się w Twojej skórze, cząsteczki wody są w niej wiązane, przez co skóra utrzymuje nawilżenie. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że wiele związków chemicznych bez cząsteczki wody nie mogłoby istnieć.
Ale czym jednak jest woda termalna? To woda, która pochodzi z wnętrza ziemi. Nie miała ona styczności ze środowiskiem zewnętrznym: z pyłami, działalnością człowieka i innymi drobnoustrojami. Woda termalna może pochodzić z naturalnych źródeł lub też może być pobierana w miejscach stworzonych przez człowieka. Jej największą zaletą jest to, że jest czysta i bogata w mikroelementy, takie jak: krzem, wapń, fosfor, selen, siarka czy żelazo. Dodatkową zaletą wody termalnej jest jej temperatura. Woda, która pochodzi z głębszych warstw ziemi jest nagrzewana, a temperatura wnętrza ziemi sprawia, że woda ma lecznicze właściwości.
Sprawdź też wody termalne do twarzy.
W tym miejscu wspomnę też o wodzie oligoceńskiej. Co to takiego? To woda, która od tysięcy lat krąży pomiędzy skałami i, podobnie jak woda termalna, nie spotkała się ze światem na zanieczyszczonym przez człowieka. Woda oligoceńska ma w sobie wiele minerałów, jest niezwykle zdrowa. Zawiera ona głównie pierwiastki takie jak: wapń, fosfor, żelazo i oczywiście krzem.
Woda termalna − zastosowanie i właściwości
Do czego służy woda termalna? Woda termalna najczęściej wykorzystywana jest do kompozycji kosmetyków hipoalergicznych. A to dlatego, że nie miała ona wcześniej styczności ze środowiskiem zewnętrznym, przez co nie zawiera alergenów. Ale nie tylko! Woda termalna ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Oprócz tego polecana jest przez dermatologów na różnego rodzaju problemy skórne, np. problemy z trądzikiem, z łuszczycą, atopią czy nawet opryszczką.
Sprawdź też kosmetyki naturalne.
Skuteczność i zastosowanie wody termalnej przy różnych problemach ze skórą zależy oczywiście od składu wody. Bardzo ważne jest, żeby wybrać kosmetyki z wodą termalną, która będzie pasować do Twojego rodzaju cery.
I tak np. woda bogata w selen to świetny sposób na łagodzenie podrażnień, stanów zapalnych czy nawet schorzeń wywołanych wirusem opryszczki. Selen jest też dobry filtrem przeciwsłonecznym. Wody z siarką z kolei polecane są przede wszystkim osobom z problemami z trądzikiem. Przy trądziku sprawdzi się także woda termalna bogata w krzem, wapń, mangan i glin.
Sprawdź też suplementy diety z wapniem.
Jeżeli masz problemy z alergią postaraj się wybrać wody bogate w wapń i magnez. Skóra atopowa lubi natomiast pielęgnację kosmetykami z wodą termalną z krzemem, wapniem, litem i fluorem.
Ale woda termalna jest nie tylko zamknięta w pojemnikach z atomizerem czy wchodzi w skład wysokiej jakości dermokosmetyków. Z dobrodziejstwa wód termalnych możesz także skorzystać w tzw. termach. Kąpiele w naturalnych, gorących źródłach praktykowane były już nawet w starożytnym Rzymie czy w Grecji. Skuteczność kąpieli w wodach mineralnych potwierdzona jest naukowo. Lekarze często wysyłają pacjentów na termy nie tylko przy schorzeniach dermatologicznych, ale także przy leczeniu problemów z mięśniami, stawami, a nawet organami wewnętrznym.
Woda termalna w kosmetykach
Najbardziej popularne marki dermokosmetyków w przeważającej mierze są oparte o właściwości wód termalnych. Stanowi ona nie tylko składnik kremów, maseczek czy toników. Wodę termalną możesz też stosować samodzielnie, bezpośrednio na skór. Szczególnie w lecie, dużą popularnością cieszą się wody termalne, którymi możesz spryskać twarz, w formie mgiełek do twarzy. Są one zamknięte w pojemniku z atomizerem. Większość z wód termalnych, np. La Roche Posay Eau Thermale, po spryskaniu twarzy, należy wytrzeć chusteczką. W przeciwnym wypadku minerały, które znajdują się wodzie mogą sprawiać, że skóra będzie ściągnięta i zacznie wysychać. Wyjątkiem jest tu jednak woda termalna Uriage − po spryskaniu twarzy tą wodą nie musisz jej osuszać! Sprawia ona, że twarz jest dobrze nawilżona i odświeżona.
Wody w sprayu możesz używać na oczyszczoną twarz, jako element codziennej pielęgnacji, np. przed nałożeniem kremu zabezpieczającego. Ale nie tylko! Woda termalna może też stanowić tzw. setting spray dla makijażu. Co to oznacza? Że jeżeli spryskasz wodą termalną twarz po wykonaniu makijażu, to sprawi ona, że makijaż utrzyma się na skórze dłużej, a puder będzie naturalniej wyglądał (nie będzie widocznych suchych skórek).
Jak wspomniałam, oczywiście woda termalna stanowi także bazę dla kremów i masek dermokosmetyków. Krystaliczna czystość wody termalnej sprawia, że kosmetyki te są hipoalergiczne. Oczywiście, zwróć uwagę, że każda woda termalna ma nieco inne właściwości. Choć wszystkie mają dobry wpływ na Twoją skórę, skład wód w różnych markach kosmetyków różni się od siebie.
Co zawierają wody termalne wiodących marek?
1. La Roche-Posay
Woda termalna wykorzystana w kosmetykach La Roche-Posay pochodzi z Francji, a dokładnie ze źródeł w Poitou-Charentes. Jest bogata w selen, który chroni skórę przed działaniem promieni słonecznych, ale także odżywia ją. Co więcej, selen jest świetnym antyoksydantem, dlatego właśnie kosmetyki La Roche-Posay z serii przeciwstarzeniowej są tak skuteczne.
Kosmetyki La Roche-Posay polecane są przede wszystkim osobom ze skórą trądzikową − ta woda termalna zwęża pory, oczyszcza, ale także łagodzi stany zapalne, pielęgnuje skórę wrażliwą i zmiękcza ją. Działa także nawilżająco. Moc wody termalnej możesz sprawdzić w kremie intensywnie nawilżającym Posay Hydraphase Intense Legere.
2. Iwostin
Woda termalna pochodząca z naszego polskiego Iwonicza-Zdroju, która stanowi bazę dla kosmetyków Iwostin bogata jest przede wszystkim w krzemionkę, jony wapnia i kwas metaborowy. Krzemionka sprawia, że skóra jest wzmocniona, bardziej elastyczna i odporniejsza na wszelkie szkodliwe czynniki. Krzem wzmacnia też włosy i paznokcie. Z kolei wapń i kwas metaborowy dobrze sprawdzają się przy skórze problematycznej (z trądzikiem, łuszczycą) − mogą działać ściągająco i łagodzą stany zapalne, działa też oczyszczająco. Woda ta polecana jest także jako naturalny tonik do twarzy.
3. Vichy
Woda termalna pochodzi ze źródła Lucas, we Francji. Ta woda z kolei ma działanie przede wszystkim kojące i uspokajające podrażnioną skórę. Dlatego nadaje się do skóry alergicznej, atopowej, ale także z problemami trądzikowymi. Co więcej, woda termalna aktywuje enzym zwany katalazą, który neutralizuje wolne rodniki. Sprawdza się więc świetnie w kosmetykach anti-age, jak np. Vichy Slow Age, krem opóźniający pojawienie się oznak starzenia.
4. Avene
To także woda pochodząca z Francji, a dokładniej z Saint Odile. Ta woda termalna ma udowodniony dobroczynny wpływ na gojenie się skóry, w tym ran. Woda zawiera w sobie miedź, która działa antybakteryjnie. Jej głównym składnikiem są krzemionki, które uszczelniają naczynia krwionośne. Ale woda z Saint Odile ma w sobie znacznie więcej dobrych dla skóry pierwiastków. Siarka pomaga w leczeniu zmian trądzikowych, z kolei mangan, jak wspominałam, dobrze wpływa na pielęgnację skóry atopowej. Zastosowanie kosmetyków na bazie tej wody termalnej jest bardzo szerokie: mogą ją stosować osoby ze skórą atopową, trądzikową, a nawet ci, którzy leczą blizny i rozstępy. Pamiętaj jednak, że ponieważ woda ta jest bogata w pierwiastki, po spryskaniu wodą termalną Avene twarzy, konieczne jest jej osuszenie.