Impotencja psychogenna dotyczy 10% zaburzeń erekcji
Czym jest impotencja psychogenna? Kogo dotyczy? Jak się przed nią uchronić? Co zrobić, by odzyskać sprawność seksualną? Dowiedz się więcej z naszego artykułu blogowego!
Spis treści
Impotencja psychogenna wcale nie zdarza się tak często. Pewne badania dotyczące zaburzeń erekcji u mężczyzn, do których udało mi się dotrzeć, wykazują, że jest to zaledwie 10% wszystkich przypadków problemów z erekcją. Psychiczna i emocjonalna impotencja najczęściej dotyczy młodych mężczyzn, jeszcze przed 40. rokiem życia. Skąd bierze się blokada psychiczna przed seksem u mężczyzn? Przyczyn może być bardzo wiele.
Spis treści:
- Impotencja psychogenna – co to jest?
- Impotencja psychogenna – przyczyny
- Impotencja psychogenna – leczenie
Impotencja psychogenna – co to jest?
Impotencja psychogenna to zaburzenie seksualne o podłożu psychicznym. Dokładniej, jest to sytuacja, kiedy mężczyzna w trakcie współżycia nie jest w stanie osiągnąć erekcji, ani wzwodu, mimo tego, że jest całkowicie zdolny do obycia stosunku pod względem fizjologicznym. Oznacza to, że nie towarzyszą mu żadne choroby, takie jak problemy z cukrzycą, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia hormonalne. Do impotencji psychogennej nie zalicza się także impotencji, która pojawiać się może przy kuracji lekami – taką mogą dawać niektóre środki antydepresyjne.
Impotencja psychogenna to więc zaburzenie psychiczne. W takim przypadku istnieje często trauma lub psychiczna blokada przed odbyciem stosunku.
Od 1992 roku, Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że lepiej mówić jest o zaburzeniach erekcji czy wzwodu, niż o impotencji. Wciąż jeszcze sformułowanie to istnieje w mowie potocznej.
A skąd można wiedzieć, że „impotencja”, czy właściwie zaburzenia wzwodu, ma podłoże psychiczne? Mężczyzna najczęściej cierpi na brak wzwodu przy kobiecie mimo wyraźnego podniecenia. W samotności, jest w stanie uzyskać wzwód. Choć i to nie zawsze może być wyznacznikiem problemów o podłożu psychicznym z erekcją. Jeżeli cierpisz na zaburzenia wzwodu, warto wybrać się najpierw na badania do lekarza urologa, który sprawdzi, czy pod kątem fizjologicznym jesteś zdrowy. Jeżeli nie ma przyczyny w Twoim ciele, która zaburza funkcjonowanie podczas seksu, warto udać się do seksuologa. Najprawdopodobniej Twój problem może mieć podłoże psychiczne.
Sprawdź też, jakie są najczęstsze problemy z erekcją.
Impotencja psychogenna – przyczyny
Choć impotencja psychogenna zdarza się rzadziej, to może być trudniejsza do wyleczenia, niż ta o podłożu fizjologicznym. Kiedy za impotencję odpowiada choroba ciała, bardzo często już samo leczenie choroby pierwotnej, np. przyjmowanie odpowiednich leków na nadciśnienie czy ustabilizowanie cukrzycy, może pomóc Ci odzyskać sprawność.
W przypadku problemów z erekcją o podłożu psychologicznym, aby spróbować naprawić problem, trzeba dotrzeć do źródła problemu i odnaleźć przyczynę takiej blokady. Czasem blokada ta może mieć prozaiczną przyczynę, jaką jest przemęczenie, stres czy po prostu nie dobranie z partnerką czy partnerem. Innym razem, impotencja taka może być objawem wtórnym do poważniejszej choroby, jaką jest depresja czy nerwica. Impotencja psychogenna może też wynikać ze skrywanych zaburzeń osobowości.
Sprawdź też tabletki na potencję i erekcję.
Do przyczyn impotencji o podłożu psychicznym zalicza się:
- Stres i przemęczenie
- Depresję, nerwicę czy zaburzenia lękowe
- Zaburzenia traumatyczne o podłożu seksualnym (gwałt, traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, ale także złe doświadczenia z poprzednich stosunków seksualnych)
- Problemy w związku czy ukrywany homoseksualizm
- Uzależnienia od masturbacji czy pornografii
- Zahamowania przed seksem ze względu na przekonania religijne czy kulturowe
- Niepewność siebie i kompleksy na punkcie swojego ciała
Sprawdź też domowe sposoby na potencję.
Częstym problemem jest także podchodzenie do seksu zadaniowo – u mężczyzn pokutuje myślenie o seksie jako o zadaniu: jak długo będzie trwał mój wzwód, czy moja erekcja będzie wystarczająca, muszę zadowolić swoją partnerkę, nie mogę jej rozczarować. Co więcej, ta zadaniowość polega też na tym, że mężczyzna żyje w poczuciu, że zawsze powinien i musi być gotowy do seksu. Takie napięcie może jednak generować wiele problemów o podłożu psychicznym, co ma przełożenie na zaburzenia we wzwodzie czy w osiągnięciu erekcji.
Erekcja u mężczyzn, to proces bardzo skomplikowany. Żeby osiągnąć wzwód, u mężczyzn współgrać muszą aż 3 systemy: nerwowy, płciowy i krążenia. Erekcja, nie rozpoczyna się wcale nie w narządach płciowych, ale w mózgu! Jak podkreśla prof. A. Gryżewki, najpierw musi zaistnieć bodziec zmysłowy, który tę erekcję wywoła. Jeżeli mężczyzna ma problem z właściwym odbiorem tego bodźca, jego percepcja jest zaburzona i występuje już na samym wstępie pewna blokada, w takim wypadku dochodzi do zaburzeń erekcji na tle psychicznym.
Sprawdź też, czym jest anorgazmia.
Impotencja psychogenna – leczenie
Leczenie zaburzeń erekcji o podłożu psychicznym leczy się podczas psychoterapii. Najlepiej udać się do seksuologa. Lekarze często podkreślają, że powodzenie terapii zależy od otwartości mężczyzny na rozmowę i próbie rozwiązania problemu.
Jeżeli podczas terapii, odkryjecie z seksuologiem, że problemem może być relacja z partnerką, możecie zadecydować o włączeniu jej w terapię.
Co ciekawe, w niektórych przypadkach impotencji psychogennej, pomóc mogą leki farmakologiczne. Bo wywołują one erekcję niezależnie od bodźca seksualnego. Jednak takiego działania nie można do końca nazwać leczenie, a jedynie nakładaniem plastra na ranę. Zaburzenia psychiczne nie znikną dzięki farmakologii. Warto więc pomyśleć o leczeniu u specjalisty i rozpocząć terapię, która może trwać wiele czasu, jednak może przynieść efekt długotrwały.