Po jakim czasie można brać leki po alkoholu?

Pytanie z 8. 9. 2023 1 minuta czytania
Anonimowe pytanie
Pytanie dot. interakcji leków z alkoholem.
Magdalena Habuz-Falińska
Na pytanie odpowiada
Magdalena Habuz-Falińska

Najlepiej byłoby oczywiście zrezygnować z picia alkoholu w ogóle, kiedy przyjmujemy na stałe leki, aby uniknąć nasilenia działań niepożądanych. Jeżeli już sięgamy po napój wyskokowy, to dobrze wiedzieć, ile należy odczekać, aby maksymalnie zniwelować takie ryzyko. Wszystko zależy od ilości spożytego alkoholu i jego mocy.

  • Ponadto etanol spożywany sporadycznie staje się induktorem enzymatycznym, czyli przyspiesza metabolizm leków (lek może nie zadziałać).
  • Natomiast kiedy jest spożywany często w dużych ilościach, działa odwrotnie staje się inhibitorem enzymatycznym i spowalnia biotransformację leków (może dojść do ich kumulacji i nasilenia efektów niepożądanych).

Do maksymalnego stężenia alkoholu we krwi dochodzi po upływie około 1 - 1,5 godziny od chwili jego spożycia. Proces jego metabolizowania przebiega wolniej niż proces wchłaniania. Dobrą zasadą jest, aby sięgać po leki dopiero po wytrzeźwieniu. Przyjmuje się, że organizm potrzebuje około 3  godzin na spalenie 20 - 30 g czystego etanolu. Osoby cierpiące na choroby nerek i wątroby mogą potrzebować na to nieco więcej czasu. 

Trening a alkohol dowiedz się, dlaczego sportowcy unikają napoi wyskokowych.

Aby uświadomić sobie wskazaną ilość alkoholu, przedstawiamy  kilka przykładów:

  • 50 g wódki zawiera 20 g etanolu,
  • 100 ml wina - 12 g etanolu,
  • a pół litra piwa to 25 g etanolu.

Można założyć, że nie wykrywa się alkoholu  we krwi zazwyczaj po 20 - 30 godzinach w przypadku alkoholi wysokoprocentowych spożytych w ilości 0,5 - 0,7 litra oraz kilkunastu godzinach w przypadku piwa spożytego w ilości ok. 2 litrów. To bardzo długi okres, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że niektóre leki trzeba przyjmować kilka razy dziennie o określonych porach. Może lepiej w takim razie poprzestać na słabym drinku?

Poznaj wpływ alkoholu na serce.

Pamiętajmy, że nie ma skutecznych sposobów na przyspieszenie metabolizmu alkoholu w organizmie. Zimny prysznic, mocna kawa, tabletki na kaca czy sen mogą pomóc jedynie złagodzić objawy kaca. Jednak alkohol nadal będzie obecny we krwi.

Podobne pytania

Najnowsze pytania

checkout.warnings.Notice