3 przepisy na naturalny domowy antyperspirant [DIY]

3. 2. 2018 · 6 minut czytania

Wbrew pozorom samodzielne wykonanie skutecznego antyperspirantu nie jest trudne. Wystarczy dysponować olejkami eterycznymi, sodą oczyszczoną oraz olejem kokosowym. Poznaj nasze przepisy!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
3 przepisy na naturalny domowy antyperspirant [DIY]

NajnoJeżeli jesteś zwolenniczką naturalnych rozwiązań dla zdrowia i urody, to pewnie spotkałaś się z tym problemem: na półkach drogerii ciężko znaleźć ekologiczne i naturalne antyperspiranty. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość − sama możesz przygotować naturalny antyperspirant. Jak zrobić go w domu? Zobacz moje 3 domowe przepisy i zdecyduj, który antyperspirant pasuje do Ciebie najbardziej: w sztyfcie, w kremie, a może w pudrze?

Dla kogo naturalny antyperspirant?

Drogeryjne, czy apteczne antyperspiranty mają wiele zwolenniczek, ale potrafią także wywołać niezłą kontrowersje.

Głównym zarzutem wobec antyperspirantów jest to, że mogą one zatykać gruczoły potowe. Dezodoranty, działają w ten sposób, że zawarte w nich substancje aktywne krystalizują się tworząc „korek”, który zatyka ujście kanału potowego i ograniczają pocenie się. Nie jest to jednak proces stały − to znaczy, że po paru godzinach od nałożenia antyperspirantu „korek” rozpuszcza się i przywraca działanie skóry do normalności.

Bardzo głośno jest także o negatywnym działaniu aluminium na Twoje zdrowie. A to właśnie sole aluminium najczęściej możesz znaleźć w antyperspirantach. To kontrowersyjna teoria, bo nie dowiedziono jednoznacznie negatywnego wpływu aluminium z dezodorantów na zdrowie.

Tak, czy inaczej, jeżeli chcesz ominąć dyskusję na temat szkodliwości antyperspirantów, możesz postawić na naturalne rozwiązania i skomponować własny dezodorant. Naturalne składniki, które hamują pot i jego nieprzyjemny zapach w połączeniu z Twoją skórą, możesz łatwo znaleźć w swojej kuchni lub sklepie zielarskim.

Naturalne antyperspiranty stosować możesz szczególnie, kiedy borykasz się z podrażnieniami skóry pod pachami po goleniu czy wrastającymi włoskami. Zawarte w antyperspirantach olejki eteryczne działają przeciwzapalnie, a także przyspieszają gojenie się ran po goleniu pod pachami.

Sprawdź domowe sposoby na nadmierne pocenie.

naturalny dezodorant

 

Jak działa domowy antyperspirant?

Antyperspirant z olejem kokosowym i olejkiem eterycznym z drzewa sandałowego

Choć wokół oleju kokosowego narosło ostatnio sporo kontrowersji − okazuje się, że nie jest on takim wspaniałym, „odchudzającym” produktem spożywczym, jakim go okrzyknięto − ja wciąż nie potrafię przestać zachwycać się jego wszechstronnym zastosowaniem w kosmetyce. Mam wrażenie, że wykorzystałam już chyba z tonę oleju kokosowego do mieszania moich naturalnych kosmetyków. Ale do rzeczy...

Olej kokosowy już sam w sobie może stanowić naturalny antyperspirant. Nie tylko neutralizuje zapach potu, ale także zabija bakterie i grzyby. Co więcej, olej kokosowy jest delikatny dla skóry, pielęgnuje ją i nawilża. Jest dobrym sposobem na wyciszenie stanów zapalnych skóry pod pachami po goleniu.

olej kokosowy

 

Soda oczyszczona z kolei ma działanie nie tylko przeciwzapalne, ale także dobrze sprawdza się jako pogromczyni wilgoci − jest higroskopijna. Nie zapycha porów − nie musisz się więc martwić „krystalicznymi korkami” z antyperspirantów, o których wspominałam Ci wcześniej. Co więcej, soda działa wypielająco. Jeżeli masz więc problem z ciemnymi obszarami skóry pod pachami, soda rozjaśni nieco Twoją skórę.

Do wykończenia nuty zapachowej naturalnego antyperspirantu sięgnęłam po olejki eteryczne. Do kompozycji dodałam olejek eteryczny z drzewa sandałowego − ma przyjemny naturalny zapach, a także pochłania wilgoć, zabija grzyby i bakterie, a także działa przeciwzapalnie.

Antyperspirant w pudrze z olejkiem z drzewa herbacianego

Na zachodzie od wielu lat popularnością cieszą się antyperspiranty w pudrze. Choć są one bardzo niewskazane do stosowania w okolicach intymnych, świetnie sprawdzają się do stosowania w pod pachami.

Do stworzenie domowego antyperspirantu w pudrze wykorzystałam mąkę ziemniaczaną i sodę oczyszczoną. Te dwa sypkie składniki mają świetne działanie pochłaniające Twój naturalny zapach i wilgoć pod pachami. W trosce o Twoją skórę do mąki ziemniaczanej i sody oczyszczonej dodałam kilka kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego.

soda oczyszczona

 

Olejek z drzewa herbacianego bardzo dobrze sprawdza się przy skórze z problemami − szczególnie tłustej i trądzikowej. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Zabija grzyby i bakterie, co powinien robić każdy dobry antyperspirant.

Antyperspirant w sztyfcie z olejkiem rozmarynowym

Jeżeli jesteś przyzwyczajona do klasycznego antyperspirantu w sztyfcie, oto moja propozycja dla Ciebie − Twój osobisty, naturalny antyperspirant w sztyfcie.

Chcę tutaj zwrócić Twoją uwagę szczególnie na olejek rozmarynowy, o którym Ci jeszcze bliżej nie odpowiadałam. Olejek rozmarynowy (np. marki Etja) w moim antyperspirancie działa odkażająco − zabija bakterie i grzyby, a także przyspiesza się gojenie ran, co jest szczególnie ważne, jeżeli zdarzają Ci się zacięcia przy goleniu. Jednak w medycynie naturalnej ma znacznie więcej zastosowań: przede wszystkim polecany jest sportowcom dla rozluźnienia mięśni po wysiłku fizycznym, dba także o Twoją skórę pozostawiając ją miękką i delikatną, działa antyoksydacyjnie, a nawet pomaga walczyć z objawami depresji.

olejek eteryczny

 

Żeby stworzyć konsystencję przypominającą klasyczny antyperspirant potrzebować będziesz nieco wosku pszczelego. To właśnie ten składnik zbija w stałą konsystencje sodę oczyszczoną, olejek ze słodkich migdałów oraz olejki eteryczne.

Olejek ze słodkich migdałów sprawia, że ta kompozycja składników antyperspirantu świetnie nadaje się do skóry wrażliwej i ze skłonnościami do podrażnień. Olejek dobrze nawilża, ale nie zostawia tłustej powłoki na skórze, bo należy do grupy olejków suchych.

Kompozycja olejków eterycznych: cytrynowego, rozmarynowego i z drzewa herbacianego nada dezodorantowi świeży zapach, który zneutralizuje woń potu, przez co będziesz czuła się komfortowo przez cały dzień.  

Poznaj polecane antyperspiranty dla kobiet.

Po nałożeniu naturalnego antyperspirantu w kremie lub w sztyfcie, odczekaj chwilę, żeby składniki dezodorantu dobrze wchłonęły się w Twoją skórę i nie pozostawiły tłustych plam na ubraniach.

 

Jak zrobić naturalny antyperspirant? 3 domowe przepisy

Do przygotowania antyperspirantu z olejem kokosowym i olejkiem eterycznym z drzewa sandałowego potrzebować będziesz:

1. Do 50 g oleju kokosowego dodaj 15 kropli olejku eterycznego z drzewa sandałowego i 3 łyżki sody oczyszczonej.

2. Całość wymieszaj.

3. Przełóż antyperspirant do zakręcanego słoiczka.

4. Antyperspirant przechowuj w lodówce, żeby zachował świeżość na dłużej.

Do przygotowania antyperspirantu w pudrze z olejkiem z drzewa herbacianego potrzebować będziesz:

1. Do miski wsyp 4 łyżki mąki ziemniaczanej i 3 łyżki sody oczyszczonej.

2. Do sypkich składników dodaj 5 kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego.

3. Całość dobrze wymieszaj łyżką.

4. Przesyp antyperspirant w proszku do pudełeczka po pudrze do twarzy.

5. Antyperspirant nakładaj na ciało za pomocą miękkiego puszku do pudru sypkiego.

Do przygotowania antyperspirantu w sztyfcie z olejkiem rozmarynowym potrzebować będziesz:

1. W kąpieli wodnej rozpuść 3 łyżki wosku pszczelego.

2. Do płynnego wosku pszczelego dodaj 3 łyżki olejku ze słodkich migdałów.

3.Następnie dodaj po 10 kropli olejków eterycznych: cytrynowego, rozmarynowego i z drzewa herbacianego.

4. Na końcu do mieszanki dodaj 3 łyżki sody oczyszczonej.

5. Całość dobrze wymieszaj, żeby soda nie pozostawiła grudek.

6. Zanim wosk zastygnie, przelej antyperspirant do starannie oczyszczonego opakowania po antyperspirancie w sztyfcie.

7. Kiedy antyperspirant zastygnie będzie gotowy do użycia.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice