Anorgazmia u kobiet. Problem z ciałem czy z psychiką?

20. 3. 2019 · 5 minut czytania

Z niektórych szacunków wynika, że nawet 4% kobiet nie jest w stanie osiągnąć orgazmu, pomimo chęci zaspokojenia. Co jest tego przyczyną? Gdzie szukać pomocy? Sprawdź!
 

Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Anorgazmia u kobiet. Problem z ciałem czy z psychiką?

Według niektórych statystyk nawet 4% kobiet nie osiąga satysfakcji seksualnej, czyli orgazmu, mimo podniecenia i chęci zaspokojenia. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od zaburzeń hormonalnych, przez problemy mięśniowe, aż po złe relacje w związku czy zaburzenia na tle psychicznym. Czym jest anorgazmia pierwotna i gdzie ją wyleczyć: w gabinecie psychologa czy u ginekologa?

Kiedy kobieta nie może osiągnąć orgazmu, mimo tego, że odczuwa podniecenie i chce osiągnąć satysfakcję podczas seksu, nazywa się anorgazmią. Żeby mówić jednak o zaburzeniu, jakim jest anorgazmia, problem ten musi występować u kobiety przez dłuższy czas. Brak jednorazowego odczuwania satysfakcji podczas stosunku raczej ciężko zaliczyć do anomalii. Uważa się, że problem z czasowym nieosiąganiem orgazmu może mieć nawet 70% kobiet. Jednak do tej grupy wliczają się także kobiety, które nie są zaspokajane przez mężczyzn ze względu na problemy z niewłaściwą stymulacją.

Anorgazmia może być wrodzona lub nabyta. Dokładniej nazywa się je jako anorgazmia pierwotna i wtórna. Ta pierwsza w szczególności może wynikać z nieprawidłowej budowy narządu rodnego kobiety, jej poziomem hormonów czy samym układem nerwowym. Oznacza ona, że kobieta nigdy w życiu nie przeżyła orgazmu. Ta druga, ma nieco szersze spektrum. O anorgazmii wtórnej mówi się w przypadku kobiet, które przestały odczuwać satysfakcję z seksu jakiś czas temu lub też nie odczuwają jej w niektórych warunkach.

Anorgazmia może też występować u mężczyzn. U kobiet problem ten jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowany, bo kobieta może przez wiele miesięcy ukrywać przed partnerem to, że nie osiąga satysfakcji podczas stosunku lub też może nie być świadoma tego, że posiada problemy z osiągnięciem orgazmu − problemem może też być często jakość zaspokojenia.

Sprawdź, do czego prowadzi frustracja seksualna w związku.

kobieta bez orgazmu

 

Brak orgazmu u kobiety − przyczyny anatomiczne

Kiedy kobieta zgłasza się do lekarza (najlepiej seksuologa, bądź ginekologa) z problemem, jakim jest anorgazmia, najczęściej lekarz rozpocznie od zbadania poziomu hormonów. Za brak możliwości przeżywania satysfakcjonującego orgazmu może odpowiadać zbyt niski poziom testosteronu lub estrogenu, albo też zbyt wysoki poziom progesteronu.

Kolejną przyczyną anorgazmii, może być wada w budowie miednicy czy pochwy. Jakość orgazmu lub jego brak może odpowiadać też stan mięśni Kegla. Zdarza się to kobietom nieco starszym lub kobietom po porodzie. Dlatego tak ważne jest regularne ćwiczenie tych partii mięśni. Na temat ćwiczenia mięśni Kegla pisałam więcej w artykule: Po co i jak ćwiczyć mięśnie Kegla? 4 korzyści dla zdrowia i… sypialni

    Problemy z osiągnięciem orgazmu mogą sprawiać także neuroprzekaźniki, zaburzenia pracy nerwu sromowego, problemy z rdzeniem kręgowym czy inne stany związane z układem nerwowym.

    Anorgazmia z anatomicznego punktu widzenia może być też wywołana przez niskie ciśnienie krwi, menopauzę, stany zapalne narządu rodnego czy też powikłania pooperacyjne.

    brak orgazmu u kobiety

    Anorgazmia − podłoże psychologiczne

    Seksuologowie przyznają, że problemy z osiągnięciem orgazmu mogą wynikać też z wielu zaburzeń na tle psychicznym. Bardzo często to, że kobieta nie może osiągnąć orgazmu podczas stosunku z partnerem wynikać może z tego, że cierpi na zespół zakodowanych reakcji seksualnych. Tu jednak ciężko mówić o anorgazmii, bo kobieta jest w stanie osiągnąć orgazm. Potrzebna jest do tego tylko odpowiednia stymulacja.

    Za brak orgazmu u kobiety mogą odpowiadać przede wszystkim złe skojarzenia związane ze sferą seksualną (stygmatyzacja przez religijne społeczeństwo, strach przed oceną, ale także trauma na tle seksualnym). Seksuolodzy uważają, że za anorgazmię mogą odpowiadać nawet lęki przed współżyciem czy strach przed zajściem w ciążę podczas stosunku.

    Problemy z orgazmem mogą pojawiać się więc przede wszystkim przy stresującym trybie życia, napięciu czy przemęczeniu.

    Za anorgazmię, zwłaszcza tę, która pojawiła się nagle, może odpowiadać relacja z partnerem. Być może nie możesz osiągnąć satysfakcji seksualne ze swoim mężczyznom, a nie jest to problem ogólny.

    Sprawdź też domowe sposoby na potencję

    anorgazmia podłoże psychologiczne

    Brak orgazmu u kobiety − leczenie

    Oczywiście leczenie anorgazmii zależy od tego, czym jest ona wywołana. W przypadku problemów fizjologicznych być może wystarczy odpowiednie leczenie hormonalne lub też rozwiązanie problemu neurologicznego. Kiedy za brak orgazmu odpowiadają osłabione mięśnie Kegla, lekarz może zachęcić Cię do wykonywania odpowiednich ćwiczeń. Niestety, często w przypadku anorgazmii, która wynika z wady wrodzonej w grę może wchodzić leczenie operacyjne, a i to nie zawsze jest skuteczne.

    Kiedy badania fizjologiczne nie wskażą na żaden konkretny problem i nie istnieją przeszkody związane z niemożliwością osiągnięcia orgazmu, warto udać się do terapeuty lub seksuologa.

    Seksuolodzy podkreślają, że niejednokrotnie leczenie kobiet, które nie znają smaku orgazmu, jest bardzo proste. Często problem tych pań wynika z tego, że nie wiedzą, jak do tego orgazmu doprowadzić. Dlatego zachęcają kobiety do eksperymentowania samodzielnego z własnym ciałem i poznanie go. Być może autoerotyzm pomoże odkryć kobiecie, czym jest orgazm.

    Kiedy za brak orgazmu odpowiadają personalne traumy, warto kierować się zaleceniami specjalisty psychologa, który może polecić terapię behawioralną. A kiedy problem leży w naturze związku, być może rozwiązaniem Waszych problemów jest bardzo szczera i otwarta komunikacja lub terapia dla par.

    Za brak orgazmów u kobiety może odpowiadać wiele różnych czynników. Jeżeli nie osiągasz satysfakcji podczas seksu, nie bój się szukać pomocy. Spełnienie seksualne to niezwykle ważny element Twojego zdrowia i nie warto go zaniedbywać. Tym bardziej, że anorgazmia może wskazywać na poważniejsze problemy fizjologiczne.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Redakcja Dr. Max
    Redakcja Dr. Max
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Redakcja Dr. Max
    Redakcja Dr. Max
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice