Zombie mama, czyli skąd się bierze senność w ciąży i jak sobie z nią radzić?

5. 11. 2017 · 5 minut czytania

Skąd bierze się senność w ciąży? Jak radzić sobie z chronicznym zmęczeniem? Co zrobić, by zregenerować organizm? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Więcej w naszym artykule!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Zombie mama, czyli skąd się bierze senność w ciąży i jak sobie z nią radzić?

W pierwszym trymestrze ciąży ataki senności zdarzają się bardzo często. Chęć położenia się i zaśnięcia przychodzi nagle i trudno z nią walczyć. Skąd się bierze senność w ciąży, w którym trymestrze jest najsilniejsza i czy można ją pokonać?

Dlaczego w ciąży chce się spać?

Zmęczenie i senność w ciąży są jej naturalnym objawem, a wszystko dlatego, że w Twoim ciele toczy się prawdziwa rewolucja. Hormony hulają w najlepsze, a organizm zużywa ogromne pokłady energii na tworzenie nowego człowieczka i częściej potrzebuje regeneracji. Wystarczy wyobrazić sobie, jak skomplikowane procesy zachodzą w ciele kobiety na każdym etapie ciąży – najpierw tworzy się układ nerwowy, a potem poszczególne narządy.

Sprawdź najczęstsze dolegliwości ciążowe.

O ile masz taką możliwość, warto ulec potrzebie (bo przecież nie zachciance!) i zrobić sobie krótką drzemkę w ciągu dnia. Oczywiście lepiej, żeby szefowa nie nakryła Cię, jak śpisz nad papierami, ale po pracy warto włączyć sen do swojego planu dnia. Dlatego jeśli przyjaciółka przyłapie Cię na kolejnym ziewnięciu, podczas gdy ona z wypiekami na twarzy relacjonuje Ci przebieg swojej ostatniej randki, albo partner nakryje Cię na zasypianiu podczas oglądania filmu – wytłumacz, że gdyby tylko zdawali sobie sprawę, że właśnie w danym momencie tworzy się wątroba Twojego dziecka, nie robiliby Ci takich wymówek.

 

Senność w ciąży – od kiedy można się jej spodziewać? Tak było u mnie

Jeszcze zanim wykonałam test ciążowy, czułam, że coś się dzieje z moim organizmem. Senność w pierwszych dniach ciąży szybko dała mi się we znaki. W ogóle bardzo szybko odczułam pierwsze objawy ciąży. Śniadanie mogłam zjeść nie wcześniej niż o 12 i tolerowałam jedynie kilka produktów. Równie szybko poczułam ochotę na drzemki w ciągu dnia – najchętniej w pracy lub podczas jazdy komunikacją miejską, z czasem mogłam zasnąć w zasadzie wszędzie.

Nie widziałam w tym nic dziwnego, bo powiedzieć, że dużo się wówczas u mnie działo, to tyle, co nie powiedzieć nic. Dopiero kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, wszystkie elementy ułożyły się w logiczną układankę.

Sprawdź, czego unikać w ciąży.

Senność w ciąży – 2 trymestr

Senność w ciąży? Drugi trymestr to czas, kiedy będzie Ci ona najmniej doskwierać. Większość mam deklaruje, że drugi trymestr jest okresem wzmożonej aktywności. Zwykle na tym etapie organizm przyzwyczaja się do zmian hormonalnych, senność ustępuje, a Ty możesz mieć wrażenie, że wstępują w Ciebie nowe siły.

Warto wykorzystać ten czas na przygotowanie dziecięcego kącika i zrobienie wszystkich ważnych zakupów przed narodzinami nowego członka rodziny. Spaceruj, poćwicz i zrób coś dla siebie. Idź gdzieś z koleżankami, przeczytaj zaległe książki, oglądaj filmy albo zapisz się na jakiś kurs. Nie wiadomo, jak długo utrzyma się ten stan wzmożonej energii. Kolejna szansa na chwilę dla siebie, może trafić się dopiero za kilkanaście lat! :)

senność w ciąży

Senność w ciąży – 3 trymestr

Ostatnie trzy miesiące ciąży są szczególnie wyczerpujące dla organizmu kobiety. Poza energią, którą pochłania rozwijające się w brzuchu dziecko, dochodzą dodatkowe przyczyny zmęczenia, jakie wynikają z obciążenia ciała dodatkowymi kilogramami.

Sprawdź, czy w ciąży można spać na brzuchu.

Organizm bez przerwy pracuje na najwyższych obrotach. Serce musi przepompować dodatkowe litry krwi, które mają obsłużyć nie tylko maleństwo, ale te dodatkowe kilkanaście kilogramów Twojego ciała. Nawet zwyczajne wejście po schodach czy spacer staje się nie lada wysiłkiem. Naturalne więc, że częściej odczuwasz zmęczenie.

Najlepszym sposobem na naładowanie baterii jest sen. Senność w 9. miesiącu ciąży zwykle utrzymuje się na podobnym poziomie jak w poprzednich dwóch miesiącach.

 

     

    Senność i zmęczenie w ciąży mogą wywoływać również:

    • anemia
    • rwa kulszowa
    • przeziębienie

    Sprawdź, jakie dolegliwości pojawiają się w III trymestrze ciąży.

    Kiedy senność w ciąży powinna Cię zaniepokoić?

    O ile senność w ciąży jest naturalnym objawem, to ciągła potrzeba spania, brak energii i wieczne zmęczenie nie są czymś normalnym. Jeśli drzemka Cię nie zregeneruje i po chwili znów odczuwasz potrzebę snu, warto skonsultować się ze swoim ginekologiem.

    Rosnący w Tobie człowieczek ma pierwszeństwo w otrzymywaniu najlepszych składników z pożywienia, dlatego dopiero nadwyżki trafiają do Ciebie. Być może niedobór witamin czy minerałów może być odpowiedzialny za wzmożoną senność czy zmęczenie. Wówczas warto delikatne zmodyfikować dietę – zwiększyć ilości danego produktu lub suplementować określone witaminy. To powinno rozwiązać sprawę.

    Kiedy objawy senności i zmęczenia są uciążliwe, skontaktuj się z lekarzem. Podłożem tego stanu rzeczy mogą okazać się stany chorobowe, jak np. niedokrwistość czy niedoczynność tarczycy 

    – radzi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

    Senność w ciąży – jak sobie z nią radzić?

    Na odczuwanie senności w ciąży nie ma sposobu, jednak nie zawsze okoliczności sprzyjają drzemce. Wtedy pozostaje ratować się prostymi wybiegami – przewietrz pokój, w którym przebywasz, lub idź na spacer.

    Sprawdź, z czego wynikają problemy ze snem w ciąży.

    Jeśli przed ciążą piłaś kawę, nie ma przeciwwskazań, żebyś nie mogła poratować się „kofeinową dawką mocy”. Odczuwanie zmęczenia można zminimalizować poprzez odpowiednią dietę. W ciągu dnia jedz 5 posiłków, pij dużo wody, a w nocy porządnie się wysypiaj.

    dieta w ciąży

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice