Cera alergiczna: co może uczulać w kosmetykach?

22. 4. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 4 minuty czytania

Pielęgnacja cery alergicznej nie jest łatwa. Najważniejszą zasadą jest tutaj to, żeby unikać substancji, które Cię uczulają. Alergenami często są parabeny, silikony, substancje zapachowe, ale także kwas salicylowy czy wyciągi roślinne. Sprawdź, które składniki kosmetyków uczulają najczęściej.

Cera alergiczna − czym się charakteryzuje?

Skóra alergiczna jest bardzo wrażliwa i może podrażnić ją bardzo wiele czynników. Są to zarówno składniki kosmetyków, jak i niektóre produkty spożywcze. Głównymi „objawami” cery alergicznej są: zaczerwieniona, swędząca i napięta skóra, a także różnego rodzaju wysypki czy rumienie.

Cera alergiczna często mylona jest z skórą wrażliwą. Choć mają cechy wspólne, lepiej ich nie mylić. Przy skórze wrażliwej reakcja alergiczna występuje najczęściej jedynie w okolicy nałożenia kosmetyku i zniknąć dość szybko. W przypadku skóry alergicznej, reakcja może się pojawić w późniejszym czasie i objąć całą skórę, a nie tylko miejsca, na które został nałożony kosmetyk.

W przypadku cery alergicznej, żeby odwrócić zmiany wywołane alergenem, często trzeba podać specjalne leki. Można więc powiedzieć, że każda cera alergiczna jest wrażliwa, ale nie każda cera wrażliwa jest alergiczna.

Sprawdź też, jak dbać o cerę naczynkową.

Cera alergiczna

Jak dbać o skórę skłonną do alergii?

Po pierwsze, przed zastosowanie kosmetyku, warto zawsze przeprowadzić próbę uczuleniową, czyli zaaplikować na niewielkim wycinku skóry preparat, odczekać minimum jedną dobę i sprawdzić, czy wystąpi po nim reakcja alergiczna. Staraj się też unikać stosowania mydeł i preparatów o działaniu złuszczającym, bo mogą one dodatkowo podrażnić cerę.

Ważne, żeby kosmetyki miały neutralny odczyn pH (5,5 pH), żeby dodatkowo nie wysyszały skóry i chroniły ją przed czynnikami zewnętrznymi. Zwróć uwagę na to, żeby posiadały też substancję działające kojąco i łagodząco na skórę, takie jak alantoina i D-panthenol. Więcej na temat D-pantenolu przeczytasz w artykule: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry.

Skóra alergiczna ma często problem z brakiem odpowiedniego nawilżenia. Dlatego, w kosmetykach warto szukać składników, które odpowiadają za nawilżenie skóry i odbudowę płaszcza lipidowego skóry. Stawiaj na humektanty, np. mocznik i kwas hialuronowy czy emolienty, np. naturalne oleje roślinne.

pielęgnacja skóry alergiczne

Pielęgnacja cery alergicznej − jakich substancji unikać?

To, co może wywołać reakcję alergiczną u jednej osoby, u innej nie musi powodować żadnych zmian skórnych.

 

Jednak wśród najczęściej uczulających substancji można wskazać:

  • Kwas salicylowy, siarka, fenol – zwróć uwagę, że te substancje często są składnikami produktów do oczyszczania twarzy i złuszczania martwego naskórka
  • Alkohol etylowy − alkohol wysusza skórę
  • Substancje zapachowe, olejki eteryczne – w składach kosmetyków najczęściej występują jako „fragrance” lub „parfum”.
  • Środki konserwujące, czyli parabeny – (np. methylparaben, butyloparaben, ethylparaben, propylparaben)
  • Parafina − jest pochodną ropy naftowej
  • Sztuczne barwniki
  • Silikony – wykorzystane często do produkcji szamponów czy kosmetyków do makijażu. Mają za zadanie wygładzić skórę czy włosy. U niektórych mogą jednak wywołać reakcję alergiczną.

Sprawdź też, jaką funkcję w kosmetykach pełni silikon.

kosmetyki do cery alergicznej

Kosmetyki do cery alergicznej

Jeżeli jesteś posiadaczką cery alergicznej, wtedy najlepiej używaj kosmetyków, które są hipoalergiczne i bezzapachowe. Takim preparatem jest np. krem, kojący, skóra wrażliwa La Roche-Posay Toleriane Ultra − usunięto z niego substancje, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Innym kosmetykiem bezpiecznym dla skóry alergicznej jest krem Avene Tolerance Extreme. Najlepiej, jeżeli używasz produktów z tej samej serii i firmy, bo wtedy istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Jeżeli więc dobrze spisał się La Roche-Posay Toleriane Ultra w formie kremu, jest duże prawdopodobieństwo, że Twoja skóra dobrze zareaguje także na łagodną emulsję oczyszczającą La Roche-Posay.

Często można spotkać się z przekonaniem, że kosmetyki naturalne są zawsze bezpieczne dla osób ze skórą wrażliwą lub alergiczną. Jest to jednak błędne uproszczenie. Bywa bowiem, że niektóre substancje pochodzenia roślinnego (np. kwasy owocowe czy olejki eteryczne) mogą silnie uczulać. Rośliną potencjalnie uczulającą jest nawet rumianek!

Do oczyszczania twarzy warto stosować delikatne płyny micealne, hipoalergiczne i bezzapachowe.

Krem do cery suchej i alergicznej powinien być przetestowany dermatologicznie i hipoalergiczny. Oprócz nawilżenia skóry, powinien również chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi: słońcem, wiatrem czy mrozem.

W przypadku kosmetyków do pielęgnacji włosów, warto wybierać te, które nie mają w swoim składzie SLS i SLES, czyli detergentów, które mogą podrażnić wrażliwą skórę głowy. Więcej o działaniu tych substancji, pisałam w artykule: SLS w szamponach: szkodzi czy pomaga? Naturalnym szamponem do włosów o właściwościach hipoalergicznych jest np. odbudowujący szampon pszeniczno-owsiany Sylveco.

Nierzadko uczulają również kosmetyki do makijażu: podkłady, róże czy cienie do powiek. Jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej lub alergicznej, warto spróbować kosmetyków mineralnych, które nie zawierają parabenów, ani substancji zapachowych. O tym jak wykonać makijaż kosmetykami mineralnymi, pisałam w artykule: Makijaż na lato: czyli za co kochamy lekkie kosmetyki mineralne. Podkładem względnie bezpiecznym dla skóry alergicznej może być np. Purobio Cosmetics Sublime BB. Nie posiada on w swoim składzie niklu, który wbrew pozorom, często występuje w kosmetykach do makijażu.

jak dbać o skórę skłonną do alergii

W niektórych przypadkach cery alergicznej konieczna może być wizyta u dermatologa i alergologa, którzy zbadają, jakie alergeny Cię uczulają. Dzięki temu będziesz mogła ich po prostu unikać. Poza tym, dermatolog może zalecić korzystanie ze specjalistycznych preparatów, które pomogą w walce z reakcjami alergicznymi.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice